RANSKA

Markkinatieto · Eurooppa

Ranskan kauppa: data, tuotteet ja menettelytavat

Kauppaluvut, vienti- ja tuontituotteet, tullimenettelyt, verot, sopimukset ja infrastruktuuri EU:n toiseksi suurimmasta taloudesta vuoden 2023 tietojen pohjalta (analyysi alkuvuodelta 2024). Jos tarvitset tarkempaa tietoa tai sinulla on markkinatietoon liittyvä kysymys, ota meihin yhteyttä.

1,43 bilj. €Kokonaiskauppa vuonna 2023
604,4 mrd. €Vienti vuonna 2023
7.Maailman seitsemänneksi suurin viejä
55,4 %EU-27:n osuus viennistä
01 · Kaupan makrotaloudellinen tausta

Kaupan makrotaloudellinen tausta

Vuotuinen kauppavolyymi 2023

  • Kokonaiskauppa: 1,43 biljoonaa euroa
  • Vienti: 604,4 miljardia euroa (↓ 5,8 % vuoden 2022 ennätyksestä)
  • Tuonti: 825,6 miljardia euroa (↓ 8,6 % vuodesta 2022)
  • Kauppatase: 221,2 miljardia euroa alijäämäinen (vuonna 2022 alijäämä oli 164 mrd. €)
  • Kaupan suhde BKT:hen: 66,2 % (vienti: 28 % BKT:stä)
  • Sijoitus maailmassa: seitsemänneksi suurin viejä, kuudenneksi suurin tuoja
  • Osuus maailman viennistä: 2,8 % (2023)

Maantieteellinen jakauma 2023

Vientimarkkinat (604,4 mrd. €)

AlueOsuusArvoTärkeimmät markkinat
EU-2755,4 %335,0 mrd. €Saksa 90,2 mrd. € (14,9 %) · Italia 54,3 mrd. € (9,0 %) · Espanja 51,8 mrd. € (8,6 %) · Belgia 49,1 mrd. € (8,1 %) · Alankomaat 23,4 mrd. € (3,9 %) · muut Euroopan markkinat: Yhdistynyt kuningaskunta 40,2 mrd. € (6,7 %) · Sveitsi 18,6 mrd. € (3,1 %)
Amerikat17,5 %105,8 mrd. €Yhdysvallat 64,2 mrd. € (10,6 %) · Kanada 11,4 mrd. € (1,9 %) · Meksiko 8,2 mrd. € (1,4 %)
Aasia16,8 %101,5 mrd. €Kiina 30,8 mrd. € (5,1 %) · Japani 11,2 mrd. € (1,9 %) · Singapore 9,8 mrd. € (1,6 %) · Etelä-Korea 8,4 mrd. € (1,4 %) · Intia 7,2 mrd. € (1,2 %)
Afrikka5,8 %35,0 mrd. €Marokko 9,2 mrd. € (1,5 %) · Algeria 6,8 mrd. € (1,1 %) · Tunisia 4,1 mrd. € (0,7 %)
Muu maailma4,5 %27,1 mrd. €

Tuonnin alkuperä (825,6 mrd. €)

AlueOsuusArvoTärkeimmät toimittajamaat
EU-2753,2 %439,2 mrd. €Saksa 111,2 mrd. € (13,5 %) · Italia 64,8 mrd. € (7,8 %) · Belgia 63,4 mrd. € (7,7 %) · Espanja 62,1 mrd. € (7,5 %) · Alankomaat 54,3 mrd. € (6,6 %) · muut eurooppalaiset toimittajamaat: Yhdistynyt kuningaskunta 28,4 mrd. € (3,4 %)
Aasia24,2 %199,8 mrd. €Kiina 84,6 mrd. € (10,2 %) · Vietnam 22,4 mrd. € (2,7 %) · Japani 16,2 mrd. € (2,0 %) · Etelä-Korea 14,8 mrd. € (1,8 %) · Taiwan 13,2 mrd. € (1,6 %)
Amerikat11,8 %97,4 mrd. €Yhdysvallat 58,9 mrd. € (7,1 %) · Kanada 12,8 mrd. € (1,6 %)
Afrikka6,3 %52,0 mrd. €
Muu maailma4,5 %37,2 mrd. €
02 · Vienti

Vientituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Ilmailu- ja kuljetusvälineet (89,5 mrd. €, 14,8 %)

1. Ilmailu- ja avaruusalan tuotteet: 56,8 mrd. €

  • Liikennelentokoneet: 38,2 mrd. € (Airbus, Dassault Aviation): Airbus A320neo -perhe 18,5 mrd. € · Airbus A350 12,8 mrd. € · alueliikennekoneet (ATR) 3,2 mrd. € · liikesuihkukoneet (Dassault Falcon) 4,7 mrd. €
  • Lentokoneiden osat ja komponentit: 18,6 mrd. €: moottorit (Safran) 8,4 mrd. € · avioniikka (Thales) 6,2 mrd. € · laskutelineet ja sisustus 4,0 mrd. €

2. Maantieajoneuvot: 32,7 mrd. €

  • Henkilöautot: 24,2 mrd. €: Renault Group 14,8 mrd. € · Stellantis (Peugeot, Citroën) 9,4 mrd. € · sähköajoneuvot 8,6 mrd. € (35 % kokonaismäärästä)
  • Ajoneuvojen osat: 8,5 mrd. € (Valeo, Faurecia, Michelin)

B. Lääkkeet ja kemikaalit (85,3 mrd. €, 14,1 %)

1. Lääkkeet: 52,4 mrd. €

  • Lääkevalmisteet: 42,6 mrd. € (Sanofi, Servier, Ipsen): rokotteet 18,2 mrd. € (Sanofi Pasteur) · diabeteslääkkeet 8,4 mrd. € · sydän- ja verisuonilääkkeet 6,8 mrd. € · syöpälääkkeet 5,2 mrd. €
  • Diagnostiset reagenssit: 9,8 mrd. € (bioMérieux)

2. Kemialliset tuotteet: 32,9 mrd. €

  • Hajuvedet ja kosmetiikka: 18,4 mrd. € (L’Oréal, LVMH, Chanel)
  • Peruskemikaalit: 8,2 mrd. € (Arkema, TotalEnergies)
  • Erikoiskemikaalit: 6,3 mrd. €

C. Elintarvikkeet ja juomat (81,6 mrd. €, 13,5 %)

1. Juomat: 28,7 mrd. €

  • Viinit ja väkevät alkoholijuomat: 18,9 mrd. €: samppanja 5,8 mrd. € · Bordeaux’n viinit 4,2 mrd. € · konjakki ja armanjakki 4,5 mrd. € · muut viinit 4,4 mrd. €
  • Muut juomat: 9,8 mrd. €

2. Viljat ja viljatuotteet: 18,4 mrd. €

  • Vehnä: 8,2 mrd. € (maailman viidenneksi suurin viejä)
  • Maissi: 4,8 mrd. €
  • Ohra: 3,2 mrd. €
  • Jalostetut viljatuotteet: 2,2 mrd. €

3. Maitotuotteet: 12,8 mrd. €

  • Juusto: 5,8 mrd. € (maailman kolmanneksi suurin viejä)
  • Voi: 3,2 mrd. €
  • Maitojauhe: 2,4 mrd. €
  • Muut maitotuotteet: 1,4 mrd. €

4. Liha ja lihatuotteet: 10,2 mrd. €

5. Muut elintarvikkeet: 11,5 mrd. €

D. Koneet ja laitteet (72,8 mrd. €, 12,0 %)

1. Teollisuuskoneet: 32,4 mrd. €

  • Elintarviketeollisuuden koneet: 12,8 mrd. €
  • Rakennuskoneet: 8,6 mrd. €
  • Pakkauskoneet: 6,2 mrd. €
  • Muut teollisuuskoneet: 4,8 mrd. €

2. Sähkölaitteet: 26,8 mrd. €

  • Sähköntuotantolaitteet: 14,2 mrd. € (EDF, Framatome)
  • Sähkömoottorit: 8,4 mrd. €
  • Muut sähkölaitteet: 4,2 mrd. €

3. Tarkkuusinstrumentit: 13,6 mrd. €

E. Elektroniikka ja tietokoneet (48,2 mrd. €, 8,0 %)

  • Elektroniset komponentit: 22,4 mrd. €
  • Tietokoneet ja oheislaitteet: 18,6 mrd. €
  • Televiestintälaitteet: 7,2 mrd. €

F. Metallituotteet (36,8 mrd. €, 6,1 %)

  • Rauta ja teräs: 18,4 mrd. € (ArcelorMittal France)
  • Alumiinituotteet: 12,6 mrd. €
  • Muut metallit: 5,8 mrd. €

G. Maataloustuotteet (34,2 mrd. €, 5,7 %)

  • Elävät eläimet: 8,4 mrd. €
  • Hedelmät ja vihannekset: 14,8 mrd. €
  • Öljyt ja rasvat: 6,2 mrd. €
  • Muut maataloustuotteet: 4,8 mrd. €

H. Energiatuotteet (32,6 mrd. €, 5,4 %)

  • Jalostetut öljytuotteet: 18,4 mrd. € (TotalEnergies)
  • Sähkö: 12,8 mrd. € (Euroopan suurin sähkön viejä)
  • Muu energia: 1,4 mrd. €

I. Muut teollisuustuotteet (123,4 mrd. €, 20,4 %)

1. Luksustuotteet: 48,2 mrd. €

  • Muoti ja nahkatuotteet: 28,4 mrd. € (LVMH, Kering, Hermès)
  • Korut ja kellot: 14,8 mrd. €
  • Hajuvedet (laskettu jo kemikaaleihin): 5,0 mrd. €

Muut tuoteryhmät

  • Huonekalut ja muotoilu: 22,4 mrd. €
  • Tekstiilit ja vaatteet: 18,6 mrd. €
  • Paperi ja kartonki: 12,8 mrd. €
  • Muovit ja kumi: 10,4 mrd. €
  • Sekalaiset: 11,0 mrd. €
03 · Tuonti

Tuontituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Energiatuotteet (134,8 mrd. €, 16,3 %)

  • Öljytuotteet: 78,4 mrd. € (raakaöljy 56,2 mrd. € · jalostetut tuotteet 22,2 mrd. €)
  • Maakaasu: 42,8 mrd. €
  • Kivihiili: 8,2 mrd. €
  • Sähkö: 5,4 mrd. € (tuontia suuresta viennistä huolimatta)

B. Koneet ja laitteet (126,4 mrd. €, 15,3 %)

  • Teollisuuskoneet: 58,2 mrd. €
  • Sähkölaitteet: 42,8 mrd. €
  • Tietokoneet ja elektroniikka: 25,4 mrd. €

C. Maantieajoneuvot (98,6 mrd. €, 11,9 %)

1. Henkilöautot: 74,2 mrd. €

  • Saksasta: 28,4 mrd. €
  • Espanjasta: 18,6 mrd. €
  • Tšekistä: 12,8 mrd. €
  • Slovakiasta: 8,2 mrd. €

2. Ajoneuvojen osat: 24,4 mrd. €

D. Kemialliset tuotteet (92,8 mrd. €, 11,2 %)

  • Lääkkeet: 48,6 mrd. €
  • Orgaaniset kemikaalit: 28,4 mrd. €
  • Muovit: 15,8 mrd. €

E. Elektroniset komponentit (86,2 mrd. €, 10,4 %)

  • Puolijohteet: 42,8 mrd. €
  • Elektroniset piirit: 28,4 mrd. €
  • Muut komponentit: 15,0 mrd. €

F. Elintarvikkeet ja juomat (72,4 mrd. €, 8,8 %)

  • Hedelmät ja vihannekset: 28,6 mrd. €
  • Lihatuotteet: 18,4 mrd. €
  • Kala ja äyriäiset: 12,8 mrd. €
  • Muut elintarvikkeet: 12,6 mrd. €

G. Metallit ja metallituotteet (68,2 mrd. €, 8,3 %)

  • Rauta ja teräs: 32,8 mrd. €
  • Värimetallit: 24,8 mrd. €
  • Metallituotteet: 10,6 mrd. €

H. Tekstiilit ja vaatteet (54,8 mrd. €, 6,6 %)

  • Vaatteet: 38,4 mrd. €
  • Tekstiilimateriaalit: 16,4 mrd. €

I. Muu tuonti (91,4 mrd. €, 11,1 %)

04 · Menettelyt

Kauppamenettelyt ja sääntely: syväluotaus

A. Tulli-ilmoitusprosessi

1. Sääntelykehys

  • Toimivaltainen viranomainen: Ranskan tulli (Direction Générale des Douanes et Droits Indirects, DGDDI)
  • Oikeusperusta: unionin tullikoodeksi (UCC) ja Ranskan tullikoodeksi
  • Asema EU:ssa: EU:n perustajajäsen ja euroalueen jäsen
  • Alueellinen rakenne: 12 aluejohtoa ja 120 tullitoimipaikkaa

2. Määräajat

Saapumisen yleisilmoitus (Déclaration Sommaire d’Entrée, DSE)Määräaika
Merikontit24 tuntia ennen lastausta ulkomaisessa satamassa
Lentorahti4 tuntia ennen saapumista Ranskaan
Maantie- ja rautatiekuljetukset1 tunti ennen EU:n ulkorajan ylitystä
Yksinkertaistetut menettelytValtuutetuille talouden toimijoille

Tulli-ilmoituksen antaminen

  • Delta-järjestelmä: Ranskan sähköinen tulli-ilmoitusjärjestelmä
  • Ilmoitustyypit: Dégrevée (tavanomainen tulliselvitys) · yhtenäinen hallinnollinen asiakirja (DUA) EU:n ulkopuolisille tavaroille · Intrastat EU:n sisäkaupan tilastointiin
  • Kielet: kaikki asiakirjat vaaditaan ranskaksi

3. Asiakirjavaatimukset: pakolliset asiakirjat EU:n ulkopuolelta tuotaessa

  1. Kauppalasku (ranskaksi tai ranskankielisen käännöksen kanssa)
  2. Kuljetusasiakirja (konossementti, lentorahtikirja, CMR)
  3. Pakkausluettelo
  4. Alkuperätodistus (etuuskohtelua varten)
  5. Tuontiluvat (tarvittaessa)
  6. Käyttöturvallisuustiedotteet (kemikaaleille, ranskaksi)
  7. Proformalasku (tullausarvon määritystä varten)

Toimialakohtaiset erityisasiakirjat

  • Elintarvikkeet: terveystodistukset ja TRACES-ilmoitus
  • Viinit ja väkevät alkoholijuomat: Appellation d’Origine Contrôlée (AOC) -todistukset
  • Kulttuuriesineet: alkuperämaan vientitodistukset
  • Kaksikäyttötuotteet: alkuperämaan vientiluvat
  • Lääkkeet: ANSM:n (Ranskan lääkevirasto) lupa

4. Tullausarvon määritys: kuusi menetelmää (Ranskan soveltamina)

  1. Valeur transactionnelle (kauppa-arvo), ensisijainen menetelmä
  2. Valeur transactionnelle de marchandises identiques
  3. Valeur transactionnelle de marchandises similaires
  4. Méthode de la valeur déduite
  5. Méthode de la valeur computée
  6. Méthode de dernier ressort

Ranskan erityisvaatimukset

  • Lähipiiriliiketoimet: vaaditaan laaja dokumentaatio
  • Rojaltimaksut: sisällytettävä arvoon, jos ne liittyvät tuotuihin tavaroihin
  • Ostajan toimittamat tuotannontekijät: vastikkeetta toimitetut materiaalit ja palvelut on arvostettava
  • Valuuttamuunnos: EKP:n kurssit hyväksymispäivänä
  • Kieli: kaikkien liiteasiakirjojen on oltava ranskaksi tai niistä on oltava virallinen käännös

B. Verotus ja tullien laskenta

1. Arvonlisävero (TVA)

  • Yleinen verokanta: 20 %
  • Alennetut verokannat: 10 % (ravintolapalvelut, liikenne, kulttuuritapahtumat) · 5,5 % (elintarvikkeet, kirjat, energiaremontit) · 2,1 % (lääkkeet, sanomalehdet)
  • Arvonlisäverosta vapaat: vienti ja EU:n sisäiset toimitukset
  • Rekisteröitymisraja: 94 300 € tavaroille, 36 500 € palveluille
  • Tuonnin arvonlisävero: erääntyy tulliselvityksen yhteydessä
  • Lykätty tilitys: käytettävissä säännöllisille maahantuojille

2. Tullit

  • EU:n yhteinen tullitariffi (TARIC)
  • MFN-tullit: sovelletaan maihin, joiden kanssa ei ole vapaakauppasopimusta
  • Etuustullit: EU:n vapaakauppasopimusten nojalla
  • Maatalousmaksut: lisätullit YMP-tuotteille
Keskeisiä tullitasojaTaso
Viinit ja väkevät alkoholijuomatUseita alkoholipitoisuuteen perustuvia paljoustulleja
MaataloustuotteetMonimutkaiset tariffikiintiöt
Tekstiilit4–12 % tyypistä riippuen
Henkilöautot10 % (MFN)

3. Valmisteverot (accises)

Alkoholi ja tupakkaVerokanta
Olut1,87 € hehtolitralta Plato-astetta kohden
Viini0 € (kuohumaton viini), 3,81 € hehtolitralta (kuohuviini)
Välituotteet15,29 € hehtolitralta puhdasta alkoholia
Väkevät alkoholijuomat15,29 € hehtolitralta puhdasta alkoholia
Savukkeet1,95 € / 20 savuketta + 54,5 % vähittäishinnasta
Sikarit0,06 € sikarilta + 8,5 % vähittäishinnasta
EnergiatuotteetVerokanta
Bensiini0,6518 € litralta
Diesel0,5314 € litralta
Lämmitysöljy0,0865 € litralta
Maakaasu0,88 € / GJ
Sähkö0,75 € / MWh

4. Ympäristöverot

  • Saastuttavan toiminnan yleinen vero (TGAP): jätteistä, ilmansaasteista ja vastaavista
  • Hiilivero: 44,60 € CO2-tonnilta (2023)
  • Muovivero: 0,80 € kierrättämättömän muovin kilolta (koko EU:ssa)
  • REACH-maksut: kemikaalien rekisteröinnistä

C. Tullin erityismenettelyt

1. Tullivarastointi

  • Tyyppi A: yleiset varastot (entrepôts publics)
  • Tyyppi B: yksityiset varastot (entrepôts privés)
  • Tyyppi C: erityisvarastot tietyille tavaroille
  • Tyyppi D: varastotilat omaan käyttöön
  • Tärkeimmät sijainnit: Le Havre, Marseille-Fos, Pariisin CDG ja Lyon

2. Jalostusmenettelyt

  • Admission temporaire: väliaikainen maahantuonti jalostusta varten
  • Perfectionnement actif: sisäinen jalostus
  • Perfectionnement passif: ulkoinen jalostus
  • Transformation sous douane: tullivalvonnassa tapahtuva valmistus

3. Väliaikainen maahantuonti

  • Täysi tullittomuus: ammattivälineet ja kaupalliset näytteet
  • Osittainen tullittomuus: muut tapaukset
  • Määräajat: yleensä 24 kuukautta, pidennettävissä
  • ATA-carnet: hyväksytään väliaikaisessa maahantuonnissa

4. Passitusmenettelyt

  • Transit commun: yhteinen passitus EU:n sisällä
  • Transit International Routier (TIR): maantiekuljetuksiin
  • NCTS: sähköinen passitusjärjestelmä on pakollinen

D. Toimialakohtainen sääntely

1. Maatalous- ja elintarviketuotteet

  • Appellation d’Origine Contrôlée (AOC): suojatut alkuperänimitykset
  • Label Rouge: laatusertifiointi
  • Agriculture Biologique: luomusertifiointi
  • DGAL: elintarvikevalvonnasta vastaava pääosasto (Direction générale de l’alimentation)
  • TRACES: pakollinen eläinperäisille tuotteille ja kasveille

2. Viini- ja alkoholijuomateollisuus

  • INAO: kansallinen alkuperä- ja laatuinstituutti
  • AOC-sertifiointi: vaaditaan vientiin
  • Alkoholipitoisuus: erityiset merkintävaatimukset
  • Vientitodistukset: vaaditaan monilla markkinoilla

3. Luksustuotteet

  • Indication Géographique (IG): maantieteelliset merkinnät
  • Väärennösten torjunta: tiukka valvonta
  • Kulttuuriesineiden vienti: erityissäännöt arvokkaille esineille
  • Arvonlisäveron palautus: erityisjärjestelmä matkailijoiden ostoksille

4. Ilmailu- ja avaruusteollisuus

  • DGAC: Ranskan siviili-ilmailuviranomaisen sertifiointi
  • Kaksikäyttötuotteiden valvonta: tiukka vientivalvonta
  • ITAR-vaatimusten noudattaminen: yhdysvaltalaista alkuperää oleville komponenteille
  • Loppukäyttötodistukset: vaaditaan monissa kohdemaissa

5. Lääkeala

  • ANSM: Ranskan lääkeviraston hyväksyntä
  • Hyvät jakelutavat: GDP-sertifiointi vaaditaan
  • Sarjoitus: yksilöllistä tunnistetta koskevat vaatimukset
  • Lääketurvatoiminta: markkinoille saattamisen jälkeinen valvonta

E. Digitaaliset järjestelmät ja automaatio

1. Ranskan tullin järjestelmät

  • Delta-järjestelmä: käsittelee yli 200 miljoonaa ilmoitusta vuodessa; täysin sähköinen, reaaliaikainen käsittely; integroitu EU:n järjestelmiin; käytettävyys 99,8 %
  • SOFI: tullin tietojärjestelmä
  • Cassy: konttien turvallisuusjärjestelmä
  • PDA: yksinkertaistetut menettelyt valtuutetuille toimijoille
  • GAMME: integroitu tullihallinta

2. Digitaaliset alustat

  • Douane.gouv.fr: tullin virallinen portaali
  • Mon.douane: henkilökohtainen asiointitili
  • Télédouane: tullin verkkopalvelut
  • PDA Simplifiée: yksinkertaistettujen menettelyjen portaali

3. Rajapinnat ja integraatiopalvelut

  • Verkkopalvelut: SOAP/XML-rajapinnat
  • EDI: EDIFACT-standardit (CUSDEC, CUSRES)
  • PDF-lähetys: pienyrityksille
  • Testiympäristö: Douane-Test on käytettävissä

F. Vaatimustenmukaisuus ja valvonta

1. Riskiperusteinen valvontajärjestelmä

ValvontatasoOsuusKäsittely
Circuit vert (vihreä)70 %Automaattinen luovutus
Circuit orange (oranssi)25 %Asiakirjatarkastus
Circuit rouge (punainen)4,5 %Fyysinen tarkastus
Circuit noir (musta)0,5 %Perusteellinen tarkastus

Riskinarvioinnin tekijät

  • Opérateur Économique Agréé (OEA) -asema: Ranskan AEO-ohjelma
  • Maariski: alkuperän ja määräpaikan perusteella
  • Tavarariski: korkean riskin tavararyhmät
  • Arvopoikkeamat: tilastollinen analyysi
  • Tiedustelutieto: ranskalaisista ja kansainvälisistä lähteistä

2. Tarkastusohjelma

  • Vuotuiset tarkastukset: yli 150 000 yritystarkastusta
  • Riskiperusteinen valinta: Ranskan tullin algoritmien avulla
  • Tarkastustyypit: contrôle sur pièces (asiakirjatarkastus), contrôle sur place (tarkastus paikan päällä) ja enquête (tutkinta)
  • Kesto: tyypillisesti 1–6 kuukautta

3. Seuraamusjärjestelmä

  • Myöhästynyt ilmoitus: 150–750 € ilmoitukselta
  • Virheelliset tiedot: 0,5–40 % vältetyistä tulleista
  • Vaatimusten noudattamatta jättäminen: kiinteät seuraamusmaksut enintään 7 500 €
  • Rikkomusten uusiminen: ankarammat seuraamukset toistuvista rikkomuksista

Rikosoikeudelliset seuraamukset

  • Contrebande (salakuljetus): enintään 7 vuotta vankeutta
  • Fraude douanière (tullipetos): enintään 7 vuotta
  • Blanchiment: lisäsyytteet rahanpesusta
  • Yrityksen vastuu: sakot enintään kymmenkertaisesti saatuun hyötyyn nähden

4. Muutoksenhaku

  1. Réclamation gracieuse: tullihallinnolle kahden vuoden kuluessa
  2. Recours hiérarchique: ylemmälle tulliviranomaiselle
  3. Recours contentieux: hallintotuomioistuimiin
  4. Conseil d’État: ylin hallinnollinen muutoksenhakuaste
05 · Sopimukset

Kauppasopimusverkosto

A. EU-jäsenyys

  • Perustajajäsen: 1957 (EHTY), 1958 (ETY)
  • Hyödyt: täysi pääsy EU:n sisämarkkinoille ja tulliliittoon
  • Kauppapolitiikka: EU:n yhteinen kauppapolitiikka
  • Euroalue: vuodesta 1999

B. EU:n vapaakauppasopimukset

  • Kattavat sopimukset: Kanada (CETA), vuodesta 2017 · Japani (EPA), vuodesta 2019 · Yhdistynyt kuningaskunta (TCA), vuodesta 2021 · Singapore, Vietnam ja Meksiko
  • Neuvotteluvaiheessa kirjoitushetkellä (alkuvuosi 2024): Mercosur (ranskalaisten maanviljelijöiden vastustama) · Australia ja Uusi-Seelanti · Chilen sopimuksen uudistaminen

C. Ranskankielisen maailman kauppaverkostot

  • Organisation Internationale de la Francophonie: 88 jäsenvaltiota
  • Afrikan CFA-frangialue: erityiset taloussuhteet
  • Ranskankielinen Afrikka: historialliset kauppasuhteet
  • DOM-TOM: Ranskan merentakaisten alueiden erityisjärjestelyt

D. Kahdenväliset investointisopimukset

  • 108 kahdenvälistä investointisopimusta (BIT): tosin EU:n toimivalta on pääosin korvannut ne
  • Energiaperuskirjaa koskeva sopimus: jäsen
  • Kaksinkertaisen verotuksen välttämistä koskevat sopimukset: yli 120 maan kanssa
06 · Infrastruktuuri

Kaupan keskeinen infrastruktuuri

A. Satamat (vuotuinen tonnimäärä)

SatamaVuotuinen tonnimääräHuomiot
Le Havren satama (Atlantin rannikko)68,5 milj. tonniaRanskan suurin konttisatama (2,9 milj. TEU)
Nantes–Saint-Nazairen satama (Atlantin rannikko)35,2 milj. tonnia
La Rochellen satama (Atlantin rannikko)8,4 milj. tonnia
Marseille-Fosin satama (Välimeren rannikko)81,0 milj. tonniaRanskan suurin satama tonnimäärältään
Sèten satama (Välimeren rannikko)4,8 milj. tonnia
Dunkerquen satama (Englannin kanaali)51,5 milj. tonnia
Calais’n satama (Englannin kanaali)41,8 milj. tonniaPääasiassa ro-ro-liikennettä

B. Lentoasemat (rahtimäärä)

  • Pariisi-Charles de Gaulle: 2,1 milj. tonnia, Euroopan toiseksi suurin rahtilentoasema
  • Pariisi-Orly: 0,12 milj. tonnia
  • Lyon-Saint Exupéry: 0,08 milj. tonnia
  • Marseille-Provence: 0,05 milj. tonnia

C. Rajanylityspaikat

Maarajat

  • Belgia: 12 rajanylityspaikkaa
  • Luxemburg: 4 rajanylityspaikkaa
  • Saksa: 8 rajanylityspaikkaa
  • Sveitsi: 15 rajanylityspaikkaa
  • Italia: 6 rajanylityspaikkaa
  • Espanja: 4 rajanylityspaikkaa

Kanaalitunneli

  • Coquelles (FR) – Folkestone (UK): rautatierahti ja ajoneuvojen sukkulajunat

D. Logistiikkakeskukset

  • Île-de-Francen logistiikkakeskittymä: Pariisin alue (Roissy, SOGARIS)
  • Lyonin logistiikka-alusta: Keski- ja Itä-Ranskan solmukohta
  • Marseille-Fosin logistiikka-alue: portti Välimerelle
  • Le Havren logistiikkapuisto: portti Atlantille
07 · Trendit

Nousevat trendit ja tuleva kehitys

Alkuvuoden 2024 analyysissamme tunnistetut trendit ja virstanpylväät.

A. Strategisen autonomian aloite

  • France 2030 -suunnitelma: 54 mrd. euron investoinnit strategisiin aloihin
  • Tuotannon kotiuttaminen: lääke- ja elektroniikkatuotannon palauttaminen
  • Kriittiset raaka-aineet: toimitusketjujen turvaaminen
  • Digitaalinen suvereniteetti: cloud de confiance, Gaia-X

B. Vihreä siirtymä

  • Uusiutuva energia: 33 %:n uusiutuvan energian tavoite vuoteen 2030 mennessä
  • Ydinvoima: 52 mrd. euron investoinnit uusiin reaktoreihin
  • Sähköajoneuvot: 30 mrd. euron investoinnit vuoteen 2030 mennessä
  • Vetytalous: 7 mrd. euron julkiset investoinnit

C. Maatalouden murros

  • Agroekologia: siirtyminen kestävään maatalouteen
  • Ruokaomavaraisuus: tuontiriippuvuuden vähentäminen
  • Luomuviljely: tavoitteena 18 % maatalousmaasta vuoteen 2027 mennessä
  • Täsmäviljely: investoinnit digitaaliseen maatalouteen

D. Digitaalinen talous

  • Tekoälystrategia: 1,5 mrd. euron julkiset investoinnit
  • Kvanttilaskenta: 1,8 mrd. euron kansallinen ohjelma
  • 5G:n käyttöönotto: yli 12 000 tukiasemapaikkaa toiminnassa
  • Kyberturvallisuus: kasvava vientiala

E. Luksus- ja luovat alat

  • Kestävä luksus: 300 milj. euron investoinnit kestäviin materiaaleihin
  • French Tech: startup-ekosysteemin kehittäminen
  • Kulttuuripoikkeus: ranskalaisten kulttuurituotteiden suojaaminen
  • Matkailun elpyminen: tavoitteena 200 mrd. euron tulot vuoteen 2025 mennessä (kirjoitushetkellä asetettu tavoite)
08 · Yhteystiedot

Keskeiset yhteystiedot ja lähteet

A. Viranomaiset

  1. Ranskan tulli (DGDDI): douane.gouv.fr · Puhelin 0800 94 40 40 (maksuton Ranskasta soitettaessa) · Sähköposti infos.douane@douane.finances.gouv.fr · 11 rue des Deux Communes, 93558 Montreuil
  2. Business France: businessfrance.fr (vienninedistäminen)
  3. INSEE: insee.fr (tilastot)
  4. Eurooppa- ja ulkoasiainministeriö: diplomatie.gouv.fr

B. Toimialajärjestöt

  1. MEDEF: Mouvement des Entreprises de France (medef.fr)
  2. UIC: Union des Industries Chimiques (uic.fr)
  3. CCFA: Comité des Constructeurs Français d’Automobiles (ccfa.fr)
  4. Fédération du Commerce et de la Distribution (FCD)

C. Tilasto- ja markkinalähteet

  1. INSEE:n kauppatilastot: insee.fr/fr/statistiques
  2. Banque de France: banque-france.fr (maksutase)
  3. DGDDI:n tilastot: douane.gouv.fr/statistiques
  4. Ranskan kaupallinen edustusto: businessfrance.fr
09 · Strateginen asema

Taloudellinen vaikutus ja strateginen asema

A. Kauppataseen haasteet

  • Pysyvä alijäämä: kauppatase alijäämäinen vuodesta 2004
  • Energiariippuvuus: merkittävä alijäämän aiheuttaja
  • Teollinen erikoistuminen: vahva korkean arvon mutta kapeilla aloilla
  • Palvelujen ylijäämä: kompensoi osan tavarakaupan alijäämästä (matkailu, insinööripalvelut)

B. Globaali erikoistuminen

  1. Ilmailu- ja avaruusala: maailman toiseksi suurin alan viejä
  2. Luksustuotteet: maailman johtava maa luksusmuodissa, kosmetiikassa ja viineissä
  3. Ydinteknologia: maailman kärkeä ydinenergiateknologiassa
  4. Maatalous: EU:n suurin maataloustuottaja
  5. Matkailu: maailman vierailluin maa

C. Kilpailukykymittarit

MittariSijoitus
Globaali kilpailukyky (WEF)15. maailmassa
Innovaatiot (Global Innovation Index)11. maailmassa
Liiketoiminnan helppous (Maailmanpankki)32. maailmassa
Logistiikan suorituskyky (Maailmanpankin LPI)16. maailmassa

D. Haasteet ja haavoittuvuudet

  1. Teollisuuden supistuminen: valmistavan teollisuuden osuus BKT:stä on laskenut 20 %:sta 10 %:iin vuodesta 1970
  2. Julkinen velka: 112 % BKT:stä (2023)
  3. Työmarkkinoiden jäykkyydet: korkea työttömyys (7,5 % vuonna 2023)
  4. Energiariippuvuus: perinteisesti ydinvoiman varassa, nyt monipuolistumassa
  5. Geopoliittiset muutokset: EU:n, Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset jännitteet vaikuttavat kauppaan
  6. Maatalouden paineet: ilmastonmuutos ja kauppakilpailu
Yhteenveto

Yhteenveto Ranskan kaupan ominaispiirteistä

  1. Pysyvä kauppataseen alijäämä: 221 mrd. euron alijäämä, jonka taustalla on energian tuonti
  2. Ilmailu- ja avaruusalan johtoasema: maailman toinen Yhdysvaltojen jälkeen, Airbus keskeisessä roolissa
  3. Maatalouden suurvalta: EU:n suurin tuottaja ja maailman toiseksi suurin viejä
  4. Luksusalan ylivoima: maailman johtava maa luksustuotteissa, viineissä ja kosmetiikassa
  5. Ydinosaaminen: maailman kärkeä siviiliydinteknologiassa
  6. Matkailun suurvalta: maailman vierailluin maa (ennen pandemiaa)
  7. EU-integraatio: EU:n perustajajäsen ja Eurooppa-hankkeen liikkeellepaneva voima
  8. Ranskankielinen verkosto: laajat kauppayhteydet ranskankieliseen maailmaan
  9. Palvelujen vahvuus: vahva palveluvienti kompensoi tavarakaupan alijäämää
  10. Strateginen autonomia: aktiivinen teollisuuspolitiikka suvereniteetin palauttamiseksi

Tarvitsetko tarkempaa tietoa? Jos tarvitset tarkempaa tietoa tai sinulla on markkinatietoon liittyvä kysymys, ota meihin yhteyttä.

Huomautus: tämä analyysi kuvaa Ranskan kaupan tilaa alkuvuodesta 2024. Toimintaympäristö kehittyy jatkuvasti, erityisesti geopoliittisten muutosten, digitaalisen murroksen ja kestävyysvaatimusten myötä.

Käytkö kauppaa Ranskan kanssa?

Kerro meille tuotteistasi ja suunnitelmistasi. Vastaamme yleensä yhden arkipäivän kuluessa.