Meksikon kauppa: tiedot, tuotteet ja menettelyt
Latinalaisen Amerikan suurimman viejämaan kauppaluvut, vienti- ja tuontituotteet, tullimenettelyt, verot, sopimukset ja infrastruktuuri vuoden 2024 tietojen sekä vuosien 2024–2025 sääntelyuudistusten pohjalta. Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.
Kaupan makrotaloudellinen tausta
Vuotuinen kauppavolyymi 2024
- Kokonaisvienti: 651,0 miljardia dollaria (↑ 4,8 % vuodesta 2023)
- Kokonaistuonti: 561,0 miljardia dollaria
- Tavarakaupan tase: 8,2 miljardin dollarin alijäämä (FocusEconomicsin mukaan −18,5 miljardia dollaria)
- Vienti asukasta kohden: 4 970 dollaria (64. maailmassa)
- Tuonti asukasta kohden: 4 280 dollaria (89. maailmassa)
- Sijoitus maailman viejänä: 6. sija 226 maasta (WTO:n tietojen mukaan 10.)
- Sijoitus maailman tuojana: 12. sija 226 maasta
- Osuus maailman viennistä: 2,5 %
- BKT: 1,86 biljoonaa dollaria (13. maailmassa)
- BKT asukasta kohden: 14 500 dollaria (77. maailmassa)
- Valuutta: Meksikon peso (MXN), kelluva valuuttakurssi
- Talouden kompleksisuusindeksi (kauppa): 26. sija 130 maasta (ECI: 1,06, 2024)
- Talouden kompleksisuusindeksi (teknologia): 58. sija 96 maasta (ECI: −0,25, 2021)
- Talouden kompleksisuusindeksi (tutkimus): 31. sija 138 maasta (ECI: 0,65, 2024)
Kaupan keskeiset kehityssuunnat 2024
| Mittari | Arvo 2024 | Muutos vuodesta 2023 |
|---|---|---|
| Kokonaisvienti | 651,0 mrd. $ | ↑ 4,8 % |
| Kokonaistuonti | 561,0 mrd. $ | Ei tietoa |
| Kauppatase | −6,89 mrd. $ (UN Comtrade) | Alijäämä |
| Sijoitus maailman viejänä | 6. (OEC), 10. (WTO) | ↓ 9. sijalta |
| Viennin kasvu | +4,76 % | ↑ 29,6 mrd. $ |
| Asema Latinalaisessa Amerikassa | Suurin viejä | Johtoasema säilynyt |
Maantieteellinen jakauma 2024
Vientimarkkinat (651,0 mrd. $)
| Sija | Maa | Viennin arvo | Osuus kokonaisviennistä |
|---|---|---|---|
| 1 | Yhdysvallat | 494 mrd. $ | 75,9 % |
| 2 | Kanada | 32,6 mrd. $ | 5,0 % |
| 3 | Kiina | 15,1 mrd. $ | 2,3 % |
| 4 | Saksa | 9,9 mrd. $ | 1,5 % |
| 5 | Etelä-Korea | 7,46 mrd. $ | 1,1 % |
Maantieteellisittäin
- Pohjois-Amerikka (USMCA): noin 81 % (Yhdysvallat ja Kanada)
- Aasia: noin 5 % (Kiina, Etelä-Korea, Japani)
- Eurooppa: noin 3 % (Saksa, Espanja, Ranska)
- Latinalainen Amerikka: noin 5 % (Brasilia, Kolumbia, Chile)
Tuonnin alkuperä (561,0 mrd. $)
| Sija | Maa | Tuonnin arvo | Osuus kokonaistuonnista |
|---|---|---|---|
| 1 | Yhdysvallat | 283 mrd. $ | 50,4 % |
| 2 | Kiina | 106 mrd. $ | 18,9 % |
| 3 | Saksa | 18,5 mrd. $ | 3,3 % |
| 4 | Etelä-Korea | 14,8 mrd. $ | 2,6 % |
| 5 | Japani | 13,7 mrd. $ | 2,4 % |
Kauppatase tärkeimpien kumppanien kanssa 2024
| Kumppani | Kauppatase |
|---|---|
| Yhdysvallat | +211 mrd. $ (ylijäämä) |
| Kanada | +19 mrd. $ (ylijäämä, arvio) |
| Saksa | −8,6 mrd. $ (alijäämä) |
| Kiina | −90,9 mrd. $ (alijäämä) |
| Etelä-Korea | −7,3 mrd. $ (alijäämä) |
| Japani | −6,2 mrd. $ (alijäämä) |
Lähteet: OEC · FocusEconomics · Mexico Business News · Trading Economics (UN Comtrade)
Vientituotteiden yksityiskohtainen analyysi
A. Johtoasema maailman viennissä (2024)
Meksiko on maailman suurin viejä kahdeksassa tuotteessa
| Tuoteryhmä | Asema maailmassa |
|---|---|
| Jakeluautot | Maailman suurin viejä (37,2 mrd. $) |
| Vetoautot | Maailman suurin viejä (11,3 mrd. $) |
| Olut | Maailman suurin viejä (6,82 mrd. $) |
| Trooppiset hedelmät | Maailman suurin viejä (4,81 mrd. $) |
| Muut vihannekset | Maailman suurin viejä (3,96 mrd. $) |
| Litteät valssatut terästuotteet | Maailman suurin tuoja (3,06 mrd. $) |
| Kylmävalssattu rauta | Maailman suurin tuoja (1,41 mrd. $) |
| Sähkölaitteiden osat | Maailman suurin tuoja (687 milj. $) |
B. Ajoneuvot ja kuljetusvälineet (HS 87): hallitseva vientiala
Kokonaisvienti: 143,4 mrd. $ (23,2 % kokonaisviennistä)
| Tuoteryhmä | Viennin arvo | Huomiot |
|---|---|---|
| Henkilöautot | 67,7 mrd. $ | Maailman 6. suurin valmistaja |
| Jakeluautot | 37,2 mrd. $ | Maailman suurin viejä |
| Moottoriajoneuvojen osat ja tarvikkeet | 42,4 mrd. $ | (8701–8705) |
| Vetoautot | 11,3 mrd. $ | Maailman suurin viejä |
- Asema maailmassa: maailman 6. suurin ajoneuvojen valmistaja
- USMCA-integraatio: tiiviisti kytköksissä Yhdysvaltojen ja Kanadan autoteollisuuteen
- Suurimmat valmistajat: General Motors, Ford, Stellantis, Volkswagen, Nissan, Toyota, Kia, BMW, Mercedes-Benz
- Tuotantokeskittymät: Bajíon alue (Aguascalientes, Guanajuato, San Luis Potosí) ja Pohjois-Meksiko (Sonora, Chihuahua, Coahuila)
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat (yli 75 %), Kanada, Brasilia, Saksa
C. Sähkö- ja elektroniikkalaitteet (HS 85)
Kokonaisvienti: 104,6 mrd. $ (16,9 % kokonaisviennistä)
- Tuonnin arvo: 123,6 mrd. $ (19,8 % tuonnista)
| Tuoteryhmä | Arvo | Huomiot |
|---|---|---|
| Tietokoneet | 56,7 mrd. $ (vienti) | Merkittävä vientiryhmä |
| Puhelimet | 20,2 mrd. $ (tuonti) | 4. suurin tuontituote |
| Integroidut piirit | 21,3 mrd. $ (tuonti) | 3. suurin tuontituote |
| Toimistokoneiden osat | 18,2 mrd. $ (tuonti) | 5. suurin tuontituote |
- Nettokauppa: 18,98 mrd. $:n alijäämä
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Kanada
- Keskeinen valmistus: kulutuselektroniikka, tietokoneet, tietoliikennelaitteet
- Keskeiset alueet: Baja California (Tijuana, Mexicali), Chihuahua (Juárez), Jalisco (Guadalajara)
D. Koneet ja mekaaniset laitteet (HS 84)
Kokonaisvienti: 98,5 mrd. $ (15,9 % kokonaisviennistä)
- Tuonnin arvo: 102,3 mrd. $ (16,3 % tuonnista)
- Höyrykattilat, koneet, ydinreaktorit: vienti 98,5 mrd. $
- Nettokauppa: 3,79 mrd. $:n alijäämä
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Kanada, Kiina, Saksa
- Keskeiset tuotteet: moottorit, pumput, kompressorit, teollisuuskoneet
E. Kivennäispolttoaineet ja öljytuotteet (HS 27)
Kokonaisvienti: 27,3 mrd. $ (4,4 % kokonaisviennistä)
- Tuonnin arvo: 27,5 mrd. $ (4,4 % tuonnista)
| Tuoteryhmä | Arvo | Huomiot |
|---|---|---|
| Raakaöljy | 26,6 mrd. $ (vienti) | 5. suurin vientituote |
| Jalostetut öljytuotteet | 30,1 mrd. $ (tuonti) | 2. suurin tuontituote |
- Nettokauppa: lähes tasapainossa (196 milj. $:n alijäämä)
- Keskeinen yhtiö: Pemex (Petróleos Mexicanos), valtionyhtiö
- Tuotanto: 1,7 miljoonaa barrelia päivässä
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Espanja, Intia, Etelä-Korea
F. Optiset, lääkinnälliset ja tekniset laitteet (HS 90)
Kokonaisvienti: 27,4 mrd. $ (4,4 % kokonaisviennistä)
- Tuonnin arvo: 22,0 mrd. $ (3,5 % tuonnista)
- Nettokauppa: 5,44 mrd. $:n ylijäämä
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Saksa, Kanada
- Keskeiset tuotteet: lääkinnälliset instrumentit, kirurgiset välineet, optiset laitteet
G. Maatalous- ja elintarviketuotteet
1. Juomat, alkoholijuomat ja etikka (HS 22)
| Tuoteryhmä | Viennin arvo | Asema maailmassa |
|---|---|---|
| Olut | 6,82 mrd. $ | Maailman suurin viejä |
| Juomat yhteensä | 12,1 mrd. $ | 1,96 % viennistä |
- Nettokauppa: 10,99 mrd. $:n ylijäämä
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Kanada, Eurooppa
2. Syötävät vihannekset ja hedelmät
| Tuoteryhmä | Viennin arvo | Asema maailmassa |
|---|---|---|
| Syötävät vihannekset | 10,36 mrd. $ | 1,67 % viennistä |
| Syötävät hedelmät ja pähkinät | 9,26 mrd. $ | 1,50 % viennistä |
| Trooppiset hedelmät | 4,81 mrd. $ | Maailman suurin viejä |
- Nettokauppa: 9,24 mrd. $:n ylijäämä (vihannekset) ja 7,82 mrd. $:n ylijäämä (hedelmät)
- Tärkeimmät kohdemaat: Yhdysvallat, Kanada, Japani
H. Muut merkittävät vientiryhmät
| HS-koodi | Tuoteryhmä | Viennin arvo | Osuus |
|---|---|---|---|
| 94 | Huonekalut, valaisimet, tehdasvalmisteiset rakennukset | 12,63 mrd. $ | 2,04 % |
| 39 | Muovit ja muovitavarat | 11,03 mrd. $ | 1,78 % |
| 71 | Helmet, jalokivet, jalometallit | 6,29 mrd. $ | 1,02 % |
| 73 | Rauta- ja terästavarat | 8,81 mrd. $ | 1,42 % |
| 26 | Malmit, kuona ja tuhka | 5,63 mrd. $ | 0,91 % |
I. Mineraalien vienti (2024)
| Mineraali | Viennin arvo ($) |
|---|---|
| Kuparimalmit ja -rikasteet | 3 718 889 902 |
| Lyijymalmit ja -rikasteet | 1 092 152 844 |
| Sinkkimalmit ja -rikasteet | 577 061 971 |
| Jalometallimalmit ja -rikasteet | 185 098 813 |
| Hopeamalmit ja -rikasteet | 37 997 871 |
J. Suurimmat vientituotteet (2024)
| Sija | Tuote | Viennin arvo |
|---|---|---|
| 1 | Henkilöautot | 67,7 mrd. $ |
| 2 | Tietokoneet | 56,7 mrd. $ |
| 3 | Moottoriajoneuvojen osat ja tarvikkeet | 42,4 mrd. $ |
| 4 | Jakeluautot | 37,2 mrd. $ |
| 5 | Raakaöljy | 26,6 mrd. $ |
Lähteet: OEC (tuotteet) · ITC Trade Competitiveness Map (HS-ryhmät) · UN Comtrade (mineraalit)
Tuontituotteiden yksityiskohtainen analyysi
A. Sähkö- ja elektroniikkalaitteet (HS 85): suurin tuontiryhmä
Kokonaistuonti: 123,6 mrd. $ (19,8 % kokonaistuonnista)
| Tuoteryhmä | Tuonnin arvo | Sijoitus |
|---|---|---|
| Integroidut piirit | 21,3 mrd. $ | 3. suurin tuontituote |
| Puhelimet | 20,2 mrd. $ | 4. suurin tuontituote |
| Toimistokoneiden osat | 18,2 mrd. $ | 5. suurin tuontituote |
- Nettokauppa: 18,98 mrd. $:n alijäämä
- Tärkeimmät toimittajamaat: Kiina, Yhdysvallat, Etelä-Korea, Japani, Taiwan
- Käyttötarkoitus: komponentit kokoonpanoa ja jälleenvientiä varten (elektroniikkateollisuus)
B. Koneet ja mekaaniset laitteet (HS 84)
Kokonaistuonti: 102,3 mrd. $ (16,3 % kokonaistuonnista)
- Höyrykattilat, koneet, ydinreaktorit: tuonti 102,3 mrd. $
- Nettokauppa: 3,79 mrd. $:n alijäämä
- Tärkeimmät toimittajamaat: Yhdysvallat, Kiina, Saksa, Japani, Etelä-Korea
- Tuotteet: teollisuuskoneet, rakennuskoneet, maatalouskoneet, sähköntuotantolaitteet
C. Moottoriajoneuvot ja osat (HS 87)
Kokonaistuonti: 57,6 mrd. $ (9,2 % kokonaistuonnista)
| Tuoteryhmä | Tuonnin arvo | Huomiot |
|---|---|---|
| Moottoriajoneuvojen osat ja tarvikkeet | 34,5 mrd. $ | Suurin tuontituote |
| Henkilöautot | 23,1 mrd. $ (arvio) | Täydentää kotimaista tuotantoa |
- Nettokauppa: 85,78 mrd. $:n ylijäämä
- Tärkeimmät toimittajamaat: Yhdysvallat, Kiina, Saksa, Japani, Etelä-Korea
- Käyttötarkoitus: osat kokoonpanoon, ajoneuvovalikoiman täydentäminen, toimialan sisäinen kauppa
D. Kivennäispolttoaineet ja öljytuotteet (HS 27)
Kokonaistuonti: 27,5 mrd. $ (4,4 % kokonaistuonnista)
- Jalostetut öljytuotteet: 30,1 mrd. $ (2. suurin tuontituote)
- Nettokauppa: lähes tasapainossa (196 milj. $:n alijäämä)
- Tärkeimmät toimittajamaat: Yhdysvallat (hallitseva), Saudi-Arabia, Irak, Kuwait
- Käyttötarkoitus: kotimainen kulutus (Meksiko tuo jalostettuja tuotteita, vaikka se on öljyntuottaja)
E. Muovit ja kemialliset tuotteet
| Ryhmä | Tuonnin arvo | Osuus |
|---|---|---|
| Muovit ja muovitavarat (HS 39) | 31,14 mrd. $ | 4,98 % |
| Farmaseuttiset tuotteet (HS 30) | 7,07 mrd. $ | 1,13 % |
| Erinäiset kemialliset tuotteet (HS 38) | 6,56 mrd. $ | 1,05 % |
| Haihtuvat öljyt, hajuvedet, kosmetiikka (HS 33) | 5,24 mrd. $ | 0,84 % |
F. Rauta- ja terästuotteet
| Ryhmä | Tuonnin arvo | Huomiot |
|---|---|---|
| Rauta ja teräs (HS 72) | 13,31 mrd. $ | 2,13 % tuonnista |
| Rauta- ja terästavarat (HS 73) | 10,46 mrd. $ | 1,67 % tuonnista |
G. Optiset ja lääkinnälliset laitteet (HS 90)
Kokonaistuonti: 22,0 mrd. $ (3,5 % kokonaistuonnista)
- Nettokauppa: 5,44 mrd. $:n ylijäämä
- Tärkeimmät toimittajamaat: Yhdysvallat, Saksa, Kiina
H. Suurimmat tuontituotteet (2024)
| Sija | Tuote | Tuonnin arvo |
|---|---|---|
| 1 | Moottoriajoneuvojen osat ja tarvikkeet | 34,5 mrd. $ |
| 2 | Jalostetut öljytuotteet | 30,1 mrd. $ |
| 3 | Integroidut piirit | 21,3 mrd. $ |
| 4 | Puhelimet | 20,2 mrd. $ |
| 5 | Toimistokoneiden osat | 18,2 mrd. $ |
Lähteet: OEC (tuotteet) · ITC Trade Competitiveness Map (HS-ryhmät)
Kauppamenettelyt ja sääntely: syväkatsaus
A. Tullilainsäädännön kehys
1. Keskeiset viranomaiset
- Agencia Nacional de Aduanas de México (ANAM): kansallinen tullivirasto (itsenäinen vuodesta 2022)
- Servicio de Administración Tributaria (SAT): verohallinto (toimii yhteistyössä tullin kanssa)
- Secretaría de Economía: talousministeriö (kauppapolitiikka, vapaakauppasopimukset)
- Secretaría de Hacienda y Crédito Público (SHCP): valtiovarainministeriö
2. Oikeusperusta
- Ley Aduanera: tullilaki (keskeisin säädös)
- Reglamento de la Ley Aduanera: tullilain täytäntöönpanoasetus
- Reglas Generales de Comercio Exterior (RGCE): ulkomaankaupan yleiset säännöt (päivitetään vuosittain)
- Código Fiscal de la Federación (CFF): liittovaltion verolaki
- Decretos de Tratados de Libre Comercio: vapaakauppasopimuksia koskevat asetukset
3. Kansainväliset jäsenyydet
- WTO:n jäsen: vuodesta 1995
- USMCA (Yhdysvaltojen, Meksikon ja Kanadan sopimus): voimassa 1.7.2020 alkaen (korvasi NAFTAn)
- Tyynenmeren kumppanuutta koskeva kattava ja edistyksellinen sopimus (CPTPP): jäsen
- Tyynenmeren allianssi: perustajajäsen Kolumbian, Chilen ja Perun kanssa
- Vapaakauppasopimus Euroopan unionin kanssa: uudistettu sopimus voimassa
- Vapaakauppasopimus EFTAn kanssa: Sveitsi, Norja, Islanti ja Liechtenstein
- Vapaakauppasopimus Japanin kanssa: talouskumppanuussopimus
- Vapaakauppasopimus Israelin kanssa: voimassa vuodesta 2000
- Keski-Amerikan vapaakauppasopimukset: kaikkien Keski-Amerikan maiden kanssa
4. Keskeiset kauppasopimukset
| Sopimus | Tila | Kattavuus |
|---|---|---|
| USMCA | Voimassa vuodesta 2020 | Korvasi NAFTAn; kattavat säännöt Pohjois-Amerikalle |
| Euroopan unioni | Uudistettu | Kattava vapaakauppasopimus EU:n kanssa |
| CPTPP | Jäsen | 11 Aasian ja Tyynenmeren alueen maata |
| Tyynenmeren allianssi | Perustajajäsen | Integraatio Kolumbian, Chilen ja Perun kanssa |
B. Vuoden 2024 merkittävät sääntelyuudistukset
1. Ulkomaankaupan yleisten sääntöjen toinen muutospäätös (14.10.2024)
Voimaantulo: 15.10.2024 (liitteen 24 määräykset: 14.11.2024; kuriiripalveluja koskevat määräykset: 1.1.2025)
| Määräys | Kuvaus | Seuraamus tai vaikutus |
|---|---|---|
| Varastonvalvontajärjestelmä (liite 24) | Uudet määräajat sähköiselle ilmoittamiselle (48 tuntia) ja tulliviranomaisen verkkopääsy | SAT valvoo reaaliaikaisesti |
| RECE-sertifiointi | Arkaluonteisten tavaroiden tuonnin vientivaatimus nousee 60 %:sta 80 %:iin arvosta | Tiukemmat ehdot sertifioiduille yrityksille |
| Vakuus (VAT-STPS) | Voimassaoloaika pitenee 12–24 kuukaudesta 30 kuukauteen | Pidempi vakuusaika |
| Kuriirilähetysten ja verkkokaupan tunnistaminen | Yleinen verotunniste poistuu; jokaisessa tuontitapahtumassa vaaditaan yksilöity verotunniste | Parempi jäljitettävyys |
| Yleisluonteiset kuvaukset kielletty | Ilmaisuja ”sekalaiset tavarat”, ”lahja”, ”lahjoitus” ja vastaavia ei saa käyttää | Tavarat on yksilöitävä |
2. Varastonvalvontajärjestelmän (liite 24) vaatimukset
RECE-sertifioidut yritykset (IMMEX+ALV, IEPS, OEA):
- Sähköinen ilmoitus 48 tunnissa: kaikki varastotiedot on toimitettava 48 tunnin kuluessa tuonti- tai vientitapahtumasta
- Reaaliaikainen pääsy: tulliviranomaisella (SAT) on oltava käyttäjätunnuksella ja salasanalla verkkopääsy automatisoituihin varastojärjestelmiin
- Muodollinen sitoumus: yritysten on toimitettava AGACE:lle (ulkomaankaupan tarkastuksen yleishallinto) vapaamuotoinen kirje, jossa on käyttöoikeustiedot
- Jatkuva valvonta: SAT voi seurata tavaraliikennettä reaaliaikaisesti ja tehdä tarkastuksia nopeasti
3. Yritysten sertifiointijärjestelmän (RECE) päivitykset
Rekisteröintivaatimukset:
- Vähintään 80 % IMMEX-ohjelmassa tuoduista arkaluonteisista tavaroista on vietävä (aiemmin 60 %)
- Yrityksellä on oltava tuotantoprosessiin tai vientipalveluihin osallistuvaa henkilöstöä
- Yrityksen on hoidettava työnantajamaksunsa
- Hakija ei saa olla SAT:n luettelossa verovelvollisista, jotka siirtävät verotappioita perusteettomasti
- AGACE:n henkilöstölle on annettava pääsy alkutarkastusta ja valvontatarkastuksia varten
- Lailliset edustajat eivät saa olla yhteydessä yrityksiin, joiden RECE-rekisteröinti on peruutettu
Peruuttamisen tai keskeyttämisen perusteet:
- IMMEX-ohjelman palvelumuodossa väliaikaisesti tuoduista tavaroista ei ole palautettu ulkomaille 60 %:a viimeisten 12 kuukauden aikana
- Arkaluonteisten tavaroiden tuonnissa 80 %:n vientiarvoa ei ole saavutettu
4. Kuriiri- ja pakettipalveluyritykset
1.1.2025 alkaen voimassa olevat vaatimukset:
- Yleinen verotunniste poistunut: jokaisessa tuontitapahtumassa on ilmoitettava yksilöity verotunniste
- Jos verotunnistetta ei ilmoiteta tai tunnisteta, kuriiriyrityksen on ilmoitettava oma verotunnisteensa
- Nolla-arvoinen tuonti kielletty: tavaroita, joiden arvoa ei ole yksilöity, ei saa tuoda
- Yleisluonteiset kuvaukset kielletty: ilmaisuja ”sekalaiset tavarat”, ”lahja”, ”lahjoitus”, ”kohteliaisuuslahja” ja muita yksilöimättömiä kuvauksia ei saa käyttää (millään kielellä)
Peruuttamisen perusteet:
- Yritys on liittovaltion verolain 69, 69-B tai 69-Bis artiklan mukaisessa luettelossa
- Yrityksellä ei ole voimassa olevia digitaalisia avaimia tai varmenteita
- Yritystä ei tavoiteta sen verotuksellisesta kotipaikasta
5. Verosaatavan vakuus (VAT-STPS)
- Pidempi voimassaolo: 12–24 kuukaudesta 30 kuukauteen
- Uusimisen ajankohta: hakemus on jätettävä kahdentoista kuukauden jälkeisten ensimmäisten 10 päivän aikana (aiemmin 20 päivää ennen voimassaolon päättymistä)
- Jatkoaika: 12 kuukautta hyväksytyn voimassaoloajan lisäksi
- Käyttöomaisuuden vakuus: 30 kuukauden voimassaolo (aiemmin 12–24 kuukautta)
Lähteet: International Trade Compliance Update · Estrategia Aduanera
C. Tuontimenettelyt
1. Tuojan rekisteröintivaatimukset
Edellytykset:
- RFC (Registro Federal de Contribuyentes): liittovaltion verovelvollisrekisterin numero
- FIEL (Firma Electrónica): kehittynyt sähköinen allekirjoitus
- Todistus verovelvoitteiden hoitamisesta
- Vahvistettu verotuksellinen kotipaikka (domicilio fiscal)
- Verohallinnon sähköinen postilaatikko (buzón tributario)
- Tulliasiamiehen tiedot
Toimialakohtaiset rekisteröinnit (säännellyt toimialat): kemialliset tuotteet; sikarit ja tupakka; jalkineet; tekstiilit ja vaatteet; terästuotteet; hiilivetytuotteet; autoalan tuotteet.
2. Tuontiasiakirjoja koskevat vaatimukset
| Pakollinen asiakirja | Vaatimukset |
|---|---|
| Pedimento (tulli-ilmoitus) | Sähköinen lomake SAT:n järjestelmässä |
| Kauppalasku | Yksityiskohtainen kuvaus, HS-koodi, arvo (espanjaksi tai englanniksi) |
| Konossementti tai lentorahtikirja | Alkuperäinen siirtokelpoinen asiakirja |
| Pakkausluettelo | Yksityiskohtainen sisältö, painot, kollit |
| Alkuperätodistus | Tullietuuksien hakemiseen (USMCA, Tyynenmeren allianssi, EU jne.) |
| Tuontilisenssi | Rajoitetuille tavaroille (toimialakohtainen) |
| NOM-sertifiointi | Meksikon pakollisten standardien noudattaminen |
| Carta Porte | Kuljetusasiakirja (maakuljetuksiin) |
3. Tuontilisenssien luokat
| Rajoitetut tavarat (edellyttävät ennakkolupaa) | Sääntelyviranomainen |
|---|---|
| Ampuma-aseet ja ampumatarvikkeet | Secretaría de la Defensa Nacional (SEDENA) |
| Nahka- ja turkistuotteet | Secretaría de Agricultura (SADER) |
| Lääkinnälliset tuotteet, lääkkeet, kosmetiikka | Secretaría de Salud (COFEPRIS) |
| Uhanalaisista lajeista saadut tuotteet | Secretaría de Medio Ambiente (SEMARNAT) |
| Kemikaalit ja vaaralliset aineet | SEMARNAT, Secretaría de Salud |
| Tietoliikennelaitteet | Instituto Federal de Telecomunicaciones (IFT) |
| Elintarvikkeet ja maataloustuotteet | SADER, COFEPRIS |
4. Kielletyt tavarat
- Huumausaineet (lukuun ottamatta luvallista lääkinnällistä käyttöä)
- Ikärajat ylittävät käytetyt ajoneuvot
- Tietyt vaaralliset jätteet
- Immateriaalioikeuksia loukkaavat tuotteet
- Joukkotuhoaseisiin tarkoitetut materiaalit
- Kansanterveyttä tai yleistä moraalia vaarantavat tavarat
5. Tulliselvitysprosessi
- Käsittely ennen saapumista: sähköinen ilmoitus SAT:n järjestelmässä; tullin riskinarviointi
- Asiakirjojen toimittaminen: kaikki vaaditut asiakirjat toimitetaan; arvioidut tullit ja verot maksetaan
- Kanavan valinta: vihreä kanava ilman fyysistä tarkastusta (nopea luovutus) tai punainen kanava, jossa tehdään fyysinen tarkastus (asiakirjojen tarkastus ja tavaroiden tutkiminen)
- Tullien maksu: tullit lasketaan; arvonlisävero (16 %) ja muut verot maksetaan; sähköinen maksu valtuutettujen pankkien kautta
- Luovutus: tulli antaa luovutuspäätöksen; tavarat toimitetaan tuojalle
6. Tuontiverot ja tullit
| Veron tyyppi | Kanta | Peruste |
|---|---|---|
| Yleinen tuontitulli (IGI) | 0–35 % (vaihtelee) | CIF-arvo |
| Tullikäsittelymaksu (DTA) | 0,8 % | CIF-arvo |
| Arvonlisävero (IVA) | 16 % (yleinen), 0 % (osa tuotteista) | CIF + tulli |
| Erityisverot (IEPS) | Vaihtelee | Alkoholi, tupakka, tietyt tavarat |
USMCA-etuustulli: 0 % ehdot täyttäville Yhdysvalloista ja Kanadasta peräisin oleville tavaroille
7. Asiakirjojen säilyttäminen
- Tuontiin liittyvät asiakirjat on säilytettävä vähintään 5 vuotta
D. Vientimenettelyt
1. Viejän rekisteröinti
- Rekisteröinti viralliseen viejärekisteriin
- Toimialakohtainen rekisteröinti säännellyille tuotteille (alkoholi, jalostettu tupakka)
2. Vientiasiakirjat
- Pedimento de exportación (vienti-ilmoitus)
- Alkuperätodistus (etuuskohtelun hakemiseen)
- Kauppalasku
- Pakkausluettelo
- Konossementti tai lentorahtikirja
- Carta Porte (maakuljetuksiin)
3. Vientiverot
- Yleisiä vientitulleja ei tällä hetkellä ole
- Viennin käsittelymaksu voi tulla sovellettavaksi
- Kielletty vienti: eräät merieliölajit, tietyt kemikaalit
E. Kaupan erityisjärjestelyt
1. IMMEX-ohjelma (valmistus-, maquiladora- ja vientipalveluteollisuus)
- Tarkoitus: tavaroiden väliaikainen tuonti valmistusta, jalostusta tai korjausta ja sen jälkeistä vientiä varten
- Edut: tulliton väliaikainen tuonti; arvonlisäveron ja IEPS-veron lykkäys; yksinkertaistetut menettelyt; ohjelma on voimassa 1 vuoden (uusittavissa)
- Vuoden 2024 muutokset: vähintään 80 %:n vientivaatimus arkaluonteisten tavaroiden tuonnissa; liitteen 24 mukaiset varastonvalvontavaatimukset sertifioiduille yrityksille
2. Yritysten sertifiointijärjestelmä (RECE)
- Muodot: ALV- ja IEPS-sertifiointi; sertifioitu liikekumppani
- Edut: nopeutettu tulliselvitys; vähemmän tarkastuksia; yksinkertaistetut menettelyt
- Vuoden 2024 vaatimukset: 80 %:n vientivaatimus arkaluonteisille tavaroille; tuotantoprosessiin osallistuva henkilöstö; työnantajamaksujen hoitaminen; pääsy AGACE:n tarkastuksia varten
3. Vapaakauppa-alueet ja strategiset toimialat
Tärkeimmät teollisuuskäytävät:
- Bajíon alue: Aguascalientes, Guanajuato, Querétaro, San Luis Potosí (autoteollisuus, ilmailu- ja avaruusteollisuus)
- Pohjoisraja: Tijuana, Mexicali, Ciudad Juárez, Reynosa (elektroniikka, lääkinnälliset laitteet)
- Baja California: Tijuana, Mexicali (elektroniikka, lääkinnälliset laitteet)
- Chihuahua: Ciudad Juárez (maquiladorat)
- Jalisco: Guadalajara (elektroniikka, ohjelmistot)
- Nuevo León: Monterrey (teollisuus, autoteollisuus, teräs)
4. Väliaikainen maahantuonti
- Tiettyä tarkoitusta ja jälleenvientiä varten tuodut tavarat
- Näyttelyt, ammattivälineet, näytteet
- Määräaika: yleensä 6–18 kuukautta
- Vakuus: takaus tai muu vakuus
5. Tullinpalautusohjelma (drawback)
- Tuontitullien palautus tavaroista, jotka viedään myöhemmin maasta
- Palautukseen oikeuttavat tavarat: vientituotteissa käytetyt tuotantopanokset
- Hakemus on tehtävä 1 vuoden kuluessa
F. USMCA:n alkuperäsäännöt
1. Alkuperäkriteerit Meksikon, Yhdysvaltojen ja Kanadan välisessä kaupassa
Tuote on oikeutettu USMCA:n mukaiseen etuuskohteluun, jos se täyttää jonkin seuraavista kriteereistä:
| Kriteeri | Kuvaus |
|---|---|
| Kokonaan tuotettu tai valmistettu | Kokonaan USMCA-alueella |
| Valmistettu kokonaan alkuperäaineksista | Kaikki ainekset ovat peräisin USMCA-alueelta |
| Ei-alkuperäainekset ja tullinimikkeen muutos | Täyttää liitteen 4-B vaatimukset (tariffiluokittelun muutos) |
| Alueellinen arvosisältö (RVC) | Täyttää RVC:n vähimmäisrajan |
| Kootut tuotteet | Täyttää erityissäännöt |
2. Alueellisen arvosisällön (RVC) vaatimukset
| Menetelmä | RVC vähintään |
|---|---|
| Kauppa-arvomenetelmä | 60 % |
| Nettokustannusmenetelmä | 50 % |
3. Keskeiset säännöt
- De minimis: ei-alkuperäaineksia voidaan sallia enintään 10 % kauppa-arvosta tai kokonaiskustannuksista
- Kumulaatio: Yhdysvalloista, Meksikosta ja Kanadasta peräisin olevat ainekset voidaan kumuloida
- Omavarmennus: tuoja, viejä tai tuottaja voi antaa alkuperävakuutuksen
G. Vaatimustenmukaisuus ja valvonta
1. Rikkomusten seuraamukset
| Rikkomus | Seuraamus |
|---|---|
| Kiellettyjen tai rajoitettujen tavaroiden tuonti | Sakko 70–120 % tavaroiden arvosta sekä takavarikko |
| Salattu tai ilmoittamaton tuonti | Sakko sekä takavarikko |
| Puuttuvat asiakirjat tai luvat | Sakko |
| Maksamattomat verot | Jälkiverotus sekä korot ja sakot |
| Väärät asiakirjat | Sakko ja mahdollinen rikossyyte |
| Salakuljetus | Rikosoikeudelliset seuraamukset, sakot ja takavarikko |
| Luvattomat tuojat | Rekisteröinnin keskeyttäminen tai peruuttaminen |
2. Tullitarkastukset
- Riskiperusteinen valinta
- Tullausarvon tarkastus
- Luokittelun tarkastus
- Alkuperän tarkastus (erityisesti USMCA)
- Varastonvalvonnan tarkastus (liite 24)
3. Muutoksenhaku
- Hallinnollinen oikaisuvaatimus SAT:lle/ANAM:lle
- Tuomioistuinkäsittely liittovaltion verotuomioistuimissa
4. Asiakirjojen säilyttäminen
- Kaikki tuonti- ja vientiasiakirjat vähintään 5 vuotta
Tullilainsäädännön kehyksen, tuonti- ja vientimenettelyjen, alkuperäsääntöjen ja seuraamusten lähde: Fangda Partners
Kauppasopimusverkosto
A. Monenväliset sopimukset
| Sopimus | Tila | Kattavuus |
|---|---|---|
| WTO | Jäsen vuodesta 1995 | Monenväliset kauppasäännöt |
| USMCA | Voimassa vuodesta 2020 | Yhdysvallat, Kanada (korvasi NAFTAn) |
| CPTPP | Jäsen | 11 Aasian ja Tyynenmeren alueen maata |
| Tyynenmeren allianssi | Perustajajäsen | Kolumbia, Chile, Peru |
B. Kahdenväliset ja alueelliset vapaakauppasopimukset (14 sopimusta, yli 50 maata)
| Kumppani | Voimaantulo | Kattavuus |
|---|---|---|
| Yhdysvallat | 2020 (USMCA) | Kattava (korvaa vuoden 1994 NAFTAn) |
| Kanada | 2020 (USMCA) | Kattava |
| Euroopan unioni | 2000 (uudistettu) | Kattava vapaakauppasopimus |
| Japani | 2005 | Talouskumppanuussopimus |
| EFTA | 2001 | Sveitsi, Norja, Islanti, Liechtenstein |
| Israel | 2000 | Kattava |
| Kolumbia | 1995 (päivitetty) | Vapaakauppasopimus (nykyisin osa Tyynenmeren allianssia) |
| Chile | 1999 (päivitetty) | Vapaakauppasopimus (nykyisin osa Tyynenmeren allianssia) |
| Peru | 2012 | Vapaakauppasopimus (nykyisin osa Tyynenmeren allianssia) |
| Keski-Amerikka | 2013 | Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua |
| Uruguay | 2004 | Vapaakauppasopimus |
| Bolivia | 2010 | Taloudellista täydentävyyttä koskeva sopimus |
| Panama | 2015 | Vapaakauppasopimus |
| Yhdistynyt kuningaskunta | 2021 | Jatkuvuussopimus (brexitin jälkeen) |
C. Alkuperäsäännöt
Yleiset kriteerit
- Tullinimikkeen muutos (CTC) HS-nimikkeistön 2-, 4- tai 6-numerotasolla
- Alueellinen arvosisältö (RVC) 30–60 % sopimuksesta riippuen
- Erityiset valmistusprosessit tietyille tuotteille
Asiakirjat
- Alkuperätodistuksen antavat valtuutetut tahot (Secretaría de Economía, kauppakamarit)
- Hyväksytyt viejät voivat käyttää omavarmennusta
Keskeinen kauppainfrastruktuuri
A. Satamat (118 merisatamaa ja terminaalia)
Tyynenmeren rannikko
| Satama | Sijainti | Erikoistuminen | Vuotuinen liikennemäärä |
|---|---|---|---|
| Manzanillo | Colima | Suurin konttisatama | Yli 3,5 miljoonaa TEU:ta |
| Lázaro Cárdenas | Michoacán | Kontit, irtolasti, ajoneuvot | Kasvaa nopeasti |
| Ensenada | Baja California | Kontit, kappaletavara | Alueellinen keskus |
| Mazatlán | Sinaloa | Kappaletavara, matkailu | Alueellinen |
| Guaymas | Sonora | Irtolasti, kappaletavara | Pohjoinen portti |
| Salina Cruz | Oaxaca | Öljy, irtolasti | Eteläinen satama |
Meksikonlahti ja Karibianmeri
| Satama | Sijainti | Erikoistuminen | Vuotuinen liikennemäärä |
|---|---|---|---|
| Veracruz | Veracruz | Kontit, kappaletavara | Yli 1,2 miljoonaa TEU:ta |
| Altamira | Tamaulipas | Kontit, irtolasti, petrokemian tuotteet | Teollisuussatama |
| Tampico | Tamaulipas | Kappaletavara, öljy | Alueellinen |
| Coatzacoalcos | Veracruz | Öljy, petrokemian tuotteet | Teollisuussatama |
| Dos Bocas | Tabasco | Öljynvienti (Pemex) | Uusi jalostamohanke |
| Progreso | Yucatán | Kappaletavara, risteilyliikenne | Yucatánin portti |
B. Lentoasemat
| Lentoasema | Sijainti | Rahtimäärä | Huomiot |
|---|---|---|---|
| México kansainvälinen lentoasema (MEX) | México | Yli 500 000 tonnia | Tärkein rahtiportti |
| Guadalajara (GDL) | Jalisco | Yli 200 000 tonnia | Elektroniikka, valmistava teollisuus |
| Monterrey (MTY) | Nuevo León | Yli 150 000 tonnia | Teollisuus, autoteollisuus |
| Tijuana (TIJ) | Baja California | Yli 100 000 tonnia | Rajat ylittävä logistiikka |
| Querétaro (QRO) | Querétaro | Yli 80 000 tonnia | Ilmailu- ja avaruusteollisuus, valmistava teollisuus |
| Cancún (CUN) | Quintana Roo | Yli 50 000 tonnia | Matkailu, helposti pilaantuvat tuotteet |
C. Maarajan ylityspaikat (21 rajanylityspaikkaa Yhdysvaltojen rajalla)
| Tärkeä ylityspaikka (Meksiko–Yhdysvallat) | Osavaltio | Merkitys |
|---|---|---|
| Tijuana – San Ysidro | Baja California | Maailman vilkkain maarajan ylityspaikka |
| Ciudad Juárez – El Paso | Chihuahua | Merkittävä kaupallinen ylityspaikka |
| Nuevo Laredo – Laredo | Tamaulipas | Suurin kuorma-autoliikenteen ylityspaikka |
| Mexicali – Calexico | Baja California | Maatalouskauppa |
| Reynosa – Hidalgo | Tamaulipas | Teollisuuskäytävä |
| Matamoros – Brownsville | Tamaulipas | Teollisuuden ylityspaikka |
| Nogales – Nogales | Sonora | Arizonan portti |
D. Liikenneinfrastruktuuri
Maantiet
- Meksikon liittovaltion maantieverkko: yli 116 000 km
- Keskeiset käytävät: México – Nuevo Laredo (Texasin Laredoon), México – Veracruz, Guadalajara – Manzanillo
Rautatiet
- Ferromex: laajin rataverkko (México – Chihuahua – Ciudad Juárez)
- Kansas City Southern de México: Lázaro Cárdenas – Monterrey – Nuevo Laredo
- Ferrosur: México – Veracruz – Coatzacoalcos
Intermodaaliset käytävät
- Tyynenmeren rannikon käytävä: Manzanillo – Guadalajara – Monterrey – Nuevo Laredo
- Meksikonlahden rannikon käytävä: Veracruz – México – Querétaro
- Kannaksen ylittävä käytävä: Salina Cruz – Coatzacoalcos (Tehuantepecin kannaksen kehityshanke)
E. Logistiikka- ja teollisuuspuistot
| Teollisuuskeskittymä | Sijainti | Erikoistuminen |
|---|---|---|
| Bajío | Guanajuato, Querétaro, Aguascalientes, San Luis Potosí | Autoteollisuus, ilmailu- ja avaruusteollisuus, valmistava teollisuus |
| Norte | Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, Tamaulipas | Elektroniikka, autoteollisuus, maquiladorat |
| Baja California | Tijuana, Mexicali, Tecate | Elektroniikka, lääkinnälliset laitteet, ilmailu- ja avaruusteollisuus |
| Centro | Méxicon osavaltio, Puebla, Tlaxcala | Autoteollisuus, tekstiilit, elintarvikkeiden jalostus |
| Jalisco | Guadalajara | Elektroniikka, ohjelmistot, tequila |
Satamien ja rajanylityspaikkojen lukumäärien lähde: Fangda Partners
Nousevat trendit ja tuleva kehitys
A. Kauppataseen kehitys
| Vuosi | Tavarakaupan tase (mrd. $) |
|---|---|
| 2020 | 34,2 |
| 2021 | −10,8 |
| 2022 | −28,1 |
| 2023 | −12,3 |
| 2024 | −18,5 (FocusEconomics) / −6,9 (UN Comtrade) |
Kehitys vuonna 2024
- Viennin kasvu: +4,8 %
- Sijoitus maailman viejänä: 6. (OEC), 10. (WTO)
- Latinalainen Amerikka: suurin viejä
- Amerikat: toiseksi suurin viejä Yhdysvaltojen jälkeen
B. Nearshoring-buumi
- USMCA:n vauhdittamat investoinnit: yritykset siirtävät toimintaansa Aasiasta Meksikoon
- Vuoden 2024 ennätys: kuukausittainen vienti Yhdysvaltoihin nousi 47,98 mrd. $:iin (maaliskuu)
- Keskeiset toimialat: autoteollisuus, elektroniikka, lääkinnälliset laitteet, ilmailu- ja avaruusteollisuus
- Teollisuuskiinteistöt: ennätyskysyntä pohjoisessa ja Bajíon alueella
- Suorat ulkomaiset investoinnit: kasvussa Yhdysvalloista, Kiinasta, Saksasta ja Etelä-Koreasta
C. Sääntelyn uudistaminen 2024–2025
Toinen muutospäätös (lokakuu 2024)
- Liitteen 24 mukaiset varastonvalvontavaatimukset
- RECE-sertifioinnin vientirajoja korotettu
- Kuriirilähetysten ja verkkokaupan tunnistamisvaatimukset
- Pidemmät vakuusajat (30 kuukautta)
Vaikutus vaatimustenmukaisuuteen
- Tulliviranomaisen tehostettu valvonta
- SAT:n reaaliaikainen pääsy varastotietoihin
- Tiukemmat vaatimukset sertifioiduille yrityksille
- Verkkokaupan tuonnin parempi jäljitettävyys
D. USMCA:n täytäntöönpano ja valvonta
- Tiukemmat alkuperäsäännöt: korkeammat RVC-vaatimukset (60–75 % autoteollisuudessa)
- Työelämää koskevat määräykset: työntekijöiden oikeuksien tehostettu valvonta
- Raukeamislauseke: kuuden vuoden välein tehtävä yhteinen tarkastelu, seuraava vuonna 2026
- Kauppariidat: riidanratkaisumekanismit aktiivisessa käytössä
- Rajat ylittävän kaupan helpottaminen: yhteensovitetut tullimenettelyt
E. Verkkokaupan kasvu ja sääntely
- Kuriirisäännöt (voimassa 1.1.2025 alkaen): jokaisessa tuonnissa vaaditaan yksilöity verotunniste
- Yleisluonteiset kuvaukset kielletty: tavarat on yksilöitävä
- Nolla-arvoinen tuonti kielletty: tavaroita, joiden arvoa ei ole yksilöity, ei saa tuoda
- Digitaaliset alustat: rajat ylittävä verkkokauppa kasvaa
F. Energiasiirtymä
- Investoinnit uusiutuvaan energiaan: aurinkovoima (Sonora), tuulivoima (Oaxaca, Tamaulipas)
- Sähköajoneuvojen valmistus: Tesla (Nuevo León), BMW (San Luis Potosí), Ford (Sonora)
- Vihreän vedyn potentiaali: Pohjois-Meksiko
- Pemexin uudistuminen: jalostamoiden modernisointi (Dos Bocas)
G. Haasteet ja mahdollisuudet
Haasteet
- Kauppataseen alijäämä: 18,5 mrd. $
- Riippuvuus Kiinasta: 90,9 mrd. $:n alijäämä Kiinan-kaupassa
- Infrastruktuurin puutteet: satamien ruuhkautuminen, rautateiden kapasiteetti
- Turvallisuushuolet: vaikuttavat logistiikkaan joillakin alueilla
- USMCA-vaatimusten noudattaminen: jatkuvat alkuperän tarkastusvaatimukset
- Sääntelyn monimutkaisuus: lukuisia sertifiointeja ja rekisteröintejä
Mahdollisuudet
- Nearshoring: tuotannon siirtyminen Aasiasta
- USMCA-etu: etuuskohteluun perustuva pääsy maailman suurimmille markkinoille
- Autoteollisuuden johtoasema: sähköautotuotannon laajentuminen
- Lääkinnällisten laitteiden kasvu: vahvistuva johtoasema maailmassa
- Ilmailu- ja avaruusteollisuuden kehitys: kasvava toimittajapohja
- Maataloustuotteiden vienti: vastasesonkitarjonta Yhdysvaltoihin ja Kanadaan
- Digitaalitalous: verkkokaupan ja palvelujen kasvu
Lähteet: FocusEconomics · Trading Economics · Mexico Business News · International Trade Compliance Update
Keskeiset yhteystiedot ja lähteet
A. Viranomaiset
- Agencia Nacional de Aduanas de México (ANAM), kansallinen tullivirasto: gob.mx/anam · tullimenettelyt, ilmoitukset, tullitariffit
- Servicio de Administración Tributaria (SAT), verohallinto: sat.gob.mx · verovelvoitteet, sähköinen allekirjoitus, RFC-rekisteröinti
- Secretaría de Economía: gob.mx/se · kauppapolitiikka, vapaakauppasopimukset, vienninedistäminen, tuontisääntely
- Secretaría de Hacienda y Crédito Público (SHCP): gob.mx/hacienda · tullipolitiikka, tariffipolitiikka
- Instituto Mexicano de la Propiedad Industrial (IMPI): gob.mx/impi · immateriaalioikeudet, tavaramerkit, patentit
- COFEPRIS (Comisión Federal para la Protección contra Riesgos Sanitarios): gob.mx/cofepris · lääkkeiden, lääkinnällisten laitteiden ja kosmetiikan hyväksynnät
- Secretaría de Agricultura y Desarrollo Rural (SADER): gob.mx/sader · maataloustuotteiden tuonti ja vienti, SAGARPA-todistukset
- Secretaría de Medio Ambiente y Recursos Naturales (SEMARNAT): gob.mx/semarnat · ympäristöluvat, luonnonvaraisten lajien kauppa
- Secretaría de la Defensa Nacional (SEDENA): gob.mx/sedena · ampuma-aseiden ja räjähteiden valvonta
- Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI): inegi.org.mx · kauppatilastot, taloustiedot
B. Elinkeinoelämän järjestöt
- Consejo Empresarial Mexicano de Comercio Exterior, Inversión y Tecnología (COMCE): comce.org.mx · ulkomaankauppaneuvosto
- Confederación de Cámaras Industriales (CONCAMIN): concamin.org.mx · teollisuuskamarien keskusliitto
- Cámara Nacional de la Industria de Transformación (CANACINTRA): canacintra.org.mx · valmistavan teollisuuden kamari
- Consejo Nacional de la Industria Maquiladora y Manufacturera de Exportación (INDEX): index.org.mx · maquiladora- ja vientiteollisuus
- Asociación Nacional de Importadores y Exportadores de la República Mexicana (ANIERM): anierm.org.mx · tuojien ja viejien yhdistys
- Cámara de Comercio de México (CANACO): canaco.com.mx · kauppakamari
C. Kauppaportaalit ja digitaaliset alustat
| Alusta | Tarkoitus | Verkkosivusto |
|---|---|---|
| SAT-portaali | Vero- ja tullimenettelyt | sat.gob.mx |
| VUCEM (Ventanilla Única) | Ulkomaankaupan yhden luukun palvelu | vucem.gob.mx |
| Secretaría de Economían kauppaportaali | Kauppasopimukset, säännökset | gob.mx/se/acciones-y-programas/comercio-exterior |
| INEGI:n kauppatilastot | Viralliset kauppatiedot | inegi.org.mx/temas/comercio-exterior/ |
D. Käytännön ohjeita kaupankävijöille
Meksikoon vieville
- RFC vaaditaan: hanki liittovaltion verovelvollisrekisterin numero laillisen edustajan kautta
- FIEL vaaditaan: kehittynyt sähköinen allekirjoitus kaikkiin tullimenettelyihin
- NOM-vaatimukset: monet tuotteet edellyttävät Meksikon pakollisten virallisten standardien (NOM) mukaista sertifiointia
- COFEPRIS-hyväksynnät: lääkkeet, lääkinnälliset laitteet ja kosmetiikka on rekisteröitävä etukäteen (varaa 6–12 kuukautta)
- SADER-luvat: maataloustuotteet edellyttävät kasvinterveys- tai eläinlääkintätodistuksia
- HS-koodin tarkkuus: välttämätöntä tullien oikean laskennan ja NOM-standardien soveltuvuuden kannalta
- USMCA-etuudet: ehdot täyttävät yhdysvaltalaiset ja kanadalaiset tavarat voivat saada 0 %:n tullin alkuperätodistuksella
- Kuriiri- ja verkkokauppasäännöt (2025): yksilöity verotunniste vaaditaan; yleisluonteisia kuvauksia ei hyväksytä
- Espanjankieliset merkinnät: pakolliset kaikissa kulutustuotteissa (NOM-050-SCFI-2004)
- Asiakirjojen säilyttäminen: kaikki asiakirjat on säilytettävä vähintään 5 vuotta
Meksikosta tuoville
- Alkuperätodistus: hanki se Secretaría de Economíalta tai valtuutetuilta kauppakamareilta USMCA:n, Tyynenmeren allianssin ja EU:n etuuksia varten
- USMCA-omavarmennus: tuoja, viejä tai tuottaja voi antaa alkuperävakuutuksen
- NOM-todistukset: saatavilla meksikolaisilta valmistajilta säännellyille tuotteille
- COFEPRIS-todistukset: lääkkeiden ja lääkinnällisten laitteiden vientiin
- Maataloustodistukset: SADERin kasvinterveystodistukset
- Logistiikan suunnittelu: harkitse määränpään mukaan Manzanilloa (Tyynimeri) tai Veracruzia (Meksikonlahti)
Taloudellinen vaikutus ja strateginen asema
A. Kauppataseen kehitys
| Ajanjakso | Kauppatase (mrd. $) |
|---|---|
| 2023 | −12,3 |
| 2024 | −18,5 (FocusEconomics) / −6,9 (UN Comtrade) |
Kehitys vuonna 2024
- Sijoitus maailman viejänä: 6. (OEC), 10. (WTO)
- Viennin kasvu: +4,8 %
- Latinalainen Amerikka: suurin viejä
- Amerikat: toiseksi suurin viejä Yhdysvaltojen jälkeen
B. Strateginen asema maailmassa
- USMCA-mahti: integraatio Yhdysvaltojen ja Kanadan kanssa maailman suurimmassa kauppablokissa
- Autoteollisuuden kärkimaa: maailman 6. suurin ajoneuvojen valmistaja ja suurin jakeluautojen viejä
- Valmistavan teollisuuden keskus: tiivis integraatio Yhdysvaltojen toimitusketjuihin
- Maatalouden jättiläinen: maailman suurin oluen viejä ja trooppisten hedelmien kärkimaa
- Tyynenmeren allianssin jäsen: alusta Latinalaisen Amerikan sekä Aasian ja Tyynenmeren alueen kaupalle
- Nearshoring-kohde: yksi suurimmista hyötyjistä, kun toimitusketjuja hajautetaan Aasiasta
- Energiantuottaja: merkittävä öljyntuottaja (Pemex), uusiutuva energia kasvussa
- Digitaalitalous: kasvava verkkokauppa- ja palvelusektori
C. Kilpailukykymittarit
| Mittari | Arvo | Sijoitus maailmassa |
|---|---|---|
| Talouden kompleksisuus (kauppa) | 1,06 | 26. sija 130 maasta |
| Talouden kompleksisuus (teknologia) | −0,25 | 58. sija 96 maasta |
| Talouden kompleksisuus (tutkimus) | 0,65 | 31. sija 138 maasta |
| Vienti asukasta kohden | 4 970 $ | 64. sija 209 maasta |
| Tuonti asukasta kohden | 4 280 $ | 89. sija 209 maasta |
| Osuus maailman viennistä | 2,5 % | 10. |
D. Haasteet
- Kauppataseen alijäämä: 18,5 mrd. $, pääosin Kiinan-tuonnin seurausta
- Riippuvuus Kiinasta: 90,9 mrd. $:n alijäämä Kiinan-kaupassa
- Infrastruktuurin puutteet: satamakapasiteetti, rautatieyhteydet
- Turvallisuushuolet: vaikuttavat logistiikkaan ja investointeihin
- USMCA-vaatimusten noudattaminen: tiukka alkuperän tarkastus ja työelämää koskevat määräykset
- Sääntelyn monimutkaisuus: lukuisia sertifiointeja ja rekisteröintejä
- Öljyriippuvuus: Pemexin tuotanto-ongelmat
E. Mahdollisuudet
- Nearshoring: toimitusketjujen siirtyminen Aasiasta Meksikoon
- USMCA-etu: etuuskohteluun perustuva pääsy Yhdysvaltojen ja Kanadan markkinoille
- Sähköajoneuvojen valmistus: Teslan, BMW:n ja Fordin sähköautotuotanto
- Lääkinnällisten laitteiden kasvu: vahvistuva johtoasema maailmassa
- Ilmailu- ja avaruusteollisuuden kehitys: kasvava toimittajapohja Boeingille ja Airbusille
- Maataloustuotteiden vienti: vastasesonkitarjonta Yhdysvaltoihin ja Kanadaan
- Uusiutuva energia: aurinko- ja tuulivoimapotentiaali
- Tyynenmeren allianssin integraatio: alusta Latinalaisen Amerikan kaupalle
- CPTPP-pääsy: pääsy Aasian ja Tyynenmeren alueen markkinoille
- Digitaalitalous: verkkokaupan ja palvelujen kasvu
Lähteet: OEC · FocusEconomics · Mexico Business News
Yhteenveto Meksikon kaupan ominaispiirteistä
- USMCA-mahti: 75,9 % viennistä suuntautuu Yhdysvaltoihin (494 mrd. $) ja 5,0 % Kanadaan (32,6 mrd. $)
- Maailman viennin kärkimaa: maailman suurin jakeluautojen (37,2 mrd. $), vetoautojen (11,3 mrd. $), oluen (6,82 mrd. $) ja trooppisten hedelmien (4,81 mrd. $) viejä
- Autoteollisuuden valta-asema: ajoneuvot muodostavat 23,2 % viennistä (143,4 mrd. $); maailman 6. suurin valmistaja
- Valmistavan teollisuuden mahti: tietokoneet (56,7 mrd. $), ajoneuvojen osat (42,4 mrd. $) ja sähkölaitteet (104,6 mrd. $) kuuluvat suurimpiin vientituotteisiin
- Ennätysvienti: kokonaisvienti 651 mrd. $, maailman 6. (OEC) tai 10. (WTO)
- Kauppataseen alijäämä: 18,5 mrd. $:n alijäämä (FocusEconomics), josta Kiinan-kaupan alijäämä 90,9 mrd. $
- Riippuvuus Kiinan-tuonnista: 18,9 % tuonnista tulee Kiinasta (106 mrd. $), jonka kanssa alijäämä on suurin
- Vuoden 2024 sääntelyuudistus: toinen muutospäätös (lokakuu 2024) tiukentaa varastonvalvontaa (liite 24), RECE-sertifiointia ja kuriirisääntöjä
- USMCA:n alkuperäsäännöt: RVC 60 % (kauppa-arvo) tai 50 % (nettokustannus), tiukka valvonta
- Nearshoring-buumi: ennätysvienti Yhdysvaltoihin (kuukausihuippu 47,98 mrd. $) houkuttelee maailmanlaajuisia teollisuusinvestointeja
Meksiko on Pohjois-Amerikan valmistavan teollisuuden mahtimaa ja maailman 6. suurin viejä, ja USMCA kytkee sen tiiviisti Yhdysvaltoihin. Viennistä 75,9 % suuntautuu Yhdysvaltojen markkinoille (494 mrd. $), ja maa on maailman kärjessä ajoneuvoissa, kuorma-autoissa, oluessa ja trooppisissa hedelmissä. Meksiko on hyödyntänyt strategista sijaintiaan ja kauppasopimuksiaan noustakseen maailman kymmenen suurimman viejän joukkoon ja Latinalaisen Amerikan kiistattomaksi ykköseksi.
Sääntely-ympäristö uudistui merkittävästi vuonna 2024. Toinen muutospäätös (lokakuu 2024) tiukensi varastonvalvonnan vaatimuksia (liite 24) edellyttämällä sähköistä ilmoitusta 48 tunnin kuluessa ja tullin reaaliaikaista pääsyä tietoihin, korotti RECE-sertifioitujen yritysten vientirajoja ja paransi verkkokaupan jäljitettävyyttä vaatimalla kuriirituonnissa yksilöidyn verotunnisteen. Uudistukset tuovat Meksikon käytännöt lähemmäs kansainvälisiä parhaita käytäntöjä ja tukevat samalla nearshoring-kasvua.
USMCA-jäsenyys antaa Meksikolle etuuskohteluun perustuvan pääsyn maailman suurimmille markkinoille, ja tiukat alkuperäsäännöt edellyttävät 60 %:n alueellista arvosisältöä. Autoteollisuuden johtoasema (6. suurin valmistaja), kasvava sähköautotuotanto ja nearshoring-buumi luovat edellytykset kaupan kasvun jatkumiselle huolimatta haasteista, joita ovat muun muassa 90,9 mrd. $:n alijäämä Kiinan-kaupassa ja infrastruktuurin puutteet. Meksikon tulevaisuus riippuu siitä, miten se hyödyntää USMCA-etunsa, kehittää teollisuutensa jalostusastetta ja ottaa täyden hyödyn toimitusketjujen hajauttamisesta Aasiasta.
Tarvitsetko tarkempaa tietoa? Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.
Lähteet: OEC · ITC · FocusEconomics · Mexico Business News · Fangda Partners
Jatka tutustumista
Käytkö kauppaa Meksikon kanssa?
Kerro meille tuotteistasi ja suunnitelmistasi. Vastaamme yleensä yhden arkipäivän kuluessa.