Saudi-Arabia: kauppatiedot, tuotteet ja menettelyt
Kauppaluvut, vienti- ja tuontituotteet, tullimenettelyt, verot, sopimukset ja infrastruktuuri maailman suurimmasta öljynviejästä, joka monipuolistaa talouttaan Vision 2030 -ohjelman mukaisesti. Tiedot perustuvat vuoden 2024 lukuihin ja vuosien 2024–2025 uudistuksiin. Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.
Kaupan makrotaloudellinen tausta
Vuotuinen kauppavolyymi 2024
- Kokonaiskauppa: 2,018 biljoonaa SR (≈ 538,1 mrd. $)
- Vienti: 1,145 biljoonaa SR (≈ 305,3 mrd. $), ↓ 4,5 % vuodesta 2023
- Tuonti: 873 miljardia SR (≈ 232,8 mrd. $), ↑ 12,5 % vuodesta 2023
- Kauppatase: 272,6 miljardin SR:n ylijäämä (≈ 72,7 mrd. $)
- Öljyn osuus viennistä: 73,1 % kokonaisviennistä (vuonna 2023 osuus oli 77,3 %)
- Muun kuin öljyn osuus viennistä: 26,9 % kokonaisviennistä (vuonna 2023 osuus oli 22,7 %)
- Muun kuin öljyviennin arvo: 515 miljardia SR (≈ 137,33 mrd. $), ↑ 13,1 % vuodesta 2023
- Kaupan suhde BKT:hen: 65,2 % (vuoden 2024 arvio)
- Sijoitus maailmassa: 22. suurin viejä ja 27. suurin tuoja (2024)
- Osuus maailman viennistä: 1,3 %
- Valuutta: Saudi-Arabian rial (SAR), sidottu Yhdysvaltain dollariin kurssilla 1 $ = 3,75 SR (kiinteä vuodesta 1986)
Kaupan keskeiset trendit 2024
| Mittari | Arvo 2024 | Muutos vuodesta 2023 |
|---|---|---|
| Tavaravienti yhteensä | 1,145 biljoonaa SR | ↓ 4,5 % |
| Muu kuin öljyvienti (ml. jälleenvienti) | 515 miljardia SR | ↑ 13,1 % |
| Kokonaistuonti | 873 miljardia SR | ↑ 12,5 % |
| Kauppataseen ylijäämä | 272,6 miljardia SR | ↓ vuoden 2023 ennätyksestä |
| Muun kuin öljyviennin suhde tuontiin | 35,3 % | ↑ 35,1 %:sta |
| Öljyn osuus kokonaisviennistä | 73,1 % | ↓ 77,3 %:sta |
Lähteet: GASTAT, SPA:n kautta · Saudi Gazette · Bernama
Maantieteellinen jakauma 2024
Vientimarkkinat (yhteensä 305,3 mrd. $)
| Sija | Maa | Viennin arvo ($) | Osuus kokonaisviennistä |
|---|---|---|---|
| 1 | Kiina | 46,4 mrd. | 15,2 % |
| 2 | Japani | 30,7 mrd. | 10,1 % (arvio) |
| 3 | Intia | 30,0 mrd. | 9,8 % (arvio) |
| 4 | Etelä-Korea | 28,7 mrd. | 9,4 % (arvio) |
| 5 | Yhdysvallat | 22,9 mrd. | 7,5 % (arvio) |
| 6 | Yhdistyneet arabiemiirikunnat | 20,1 mrd. | 6,6 % (arvio) |
Keskeiset havainnot
- Kiina on edelleen Saudi-Arabian tärkein kauppakumppani: 15,2 % kokonaisviennistä ja 23,9 % tuonnista
- Aasian markkinat hallitsevat: Kiinan, Japanin, Intian ja Etelä-Korean osuus viennistä on yli 44 %
- Kattavuus: vuonna 2024 vientiä oli yli 180 maahan
Tuonnin alkuperä (yhteensä 232,8 mrd. $)
| Sija | Maa | Tuonnin arvo ($) | Osuus kokonaistuonnista |
|---|---|---|---|
| 1 | Kiina | 55,6 mrd. | 23,9 % |
| 2 | Yhdysvallat | 22,4 mrd. | 9,6 % |
| 3 | Yhdistyneet arabiemiirikunnat | 15,1 mrd. | 6,5 % |
| 4 | Saksa | 8,6 mrd. | 3,7 % |
| 5 | Intia | 8,4 mrd. | 3,6 % |
| 6 | Japani | 6,9 mrd. | 3,0 % |
Lähteet: Trading Economics · OEC
Vientituotteet yksityiskohtaisesti
A. Kivennäistuotteet (öljy ja kaasu): hallitseva osuus
1. Raakaöljy: 178,3 mrd. $ (58,4 % kokonaisviennistä)
- Asema: maailman suurin öljynviejä (OPECin johtava maa)
- Tuotantokapasiteetti: 12 miljoonaa tynnyriä päivässä
- Keskimääräinen päivätuotanto: 10 miljoonaa tynnyriä päivässä (2024)
- Tärkeimmät kentät: Ghawar (maailman suurin maalla sijaitseva öljykenttä) ja Safaniya (maailman suurin merellä sijaitseva öljykenttä)
- Tärkeimmät kohdemarkkinat: Kiina (yli 25 %), Japani, Intia, Etelä-Korea ja Yhdysvallat
- Yritys: Saudi Aramco (jota on kuvattu maailman arvokkaimmaksi yritykseksi)
2. Jalostetut öljytuotteet: 30,5 mrd. $ (10,0 %)
- Jalostuskapasiteetti: 3,5 miljoonaa tynnyriä päivässä
- Tärkeimmät jalostamot: Ras Tanura, Yanbu, Jubail ja Rabigh
- Tuotteet: bensiini, diesel, lentopolttoaine ja polttoöljy
- Kohdemarkkinat: alueelliset markkinat, Aasia ja Afrikka
3. Öljykaasut (LNG/NGL): 14,2 mrd. $ (4,7 %)
- Maakaasunesteet: etaani, propaani, butaani ja teollisuusbensiini
- Master Gas System: laaja keräys- ja käsittelyverkosto
- Jazan IGCC: kaasutuskombivoimalaitoskompleksi
- Tärkeimmät kohdemarkkinat: Kiina, Japani ja Etelä-Korea
B. Kemian tuotteet (muun kuin öljyviennin kärki)
1. Kemianteollisuuden tuotteet: 78,6 mrd. $ (25,5 % muusta kuin öljyviennistä)
- Polymeerit ja muovit: polyeteeni, polypropeeni ja PVC
- Lannoitteet: urea, ammoniakki ja fosfaattilannoitteet
- Petrokemian tuotteet: eteeni, propeeni, metanoli ja MTBE
- Teollisuuskaasut: happi, typpi ja vety
Keskeiset yritykset
- SABIC (Saudi Basic Industries Corporation): maailman 4. suurin petrokemian yritys
- SABICin osakkuusyhtiöt: Hadeed, Ibn Sina, Al-Bayroni ja Ar-Razi
- Saudi Aramco: petrokemian integraatiostrategia
- Petro Rabigh: jalostus- ja petrokemian kompleksi
- Saudi Kayan: pitkälle jalostetut petrokemian tuotteet
Tärkeimmät teollisuuskaupungit
- Jubail Industrial City: maailman suurin petrokemian kompleksi
- Yanbu Industrial City: Punaisenmeren petrokemian keskus
- Rabigh: jalostus- ja petrokemian kompleksi
2. Muovi- ja kumituotteet: 22,5 mrd. $ (7,4 %)
- Perusmuovit: polyeteeni, polypropeeni ja polystyreeni
- Tekniset muovit: autoteollisuuden ja teollisuuden sovelluksiin
- Synteettinen kumi: rengasvalmistukseen
- Kohdemarkkinat: Kiina, Intia, Eurooppa ja Yhdysvallat
3. Lannoitteet: 8,5 mrd. $ (2,8 %)
- Urea: maailman suurin viejä (Ma’aden, SABIC)
- DAP (diammoniumfosfaatti): Ma’adenin Wa’ad Al-Shamal -kompleksi
- Ammoniakki: kasvava vientivolyymi
- Tärkeimmät kohdemarkkinat: Intia, Brasilia, Australia ja Yhdysvallat
C. Muun kuin öljyviennin erittely (yhteensä 515 miljardia SR / 137,3 mrd. $)
| Ryhmä | Arvo (mrd. SAR) | Osuus muusta kuin öljyviennistä |
|---|---|---|
| Petrokemian tuotteet | 217 mrd. | 42,1 % |
| Muut kemikaalit | 57,9 mrd. | 11,2 % |
| Muovit ja kumi | 42,2 mrd. | 8,2 % |
| Koneet ja sähkölaitteet | 31,5 mrd. | 6,1 % |
| Rakennusmateriaalit | 25,8 mrd. | 5,0 % |
| Jälleenvienti | 90 mrd. | 17,5 % |
Lähde: Saudi Export Development Authority, Bernaman kautta
D. Koneet ja sähkölaitteet
1. Koneet ja mekaaniset laitteet: 8,5 mrd. $ (2,8 %)
- Pumput ja kompressorit öljy- ja kaasualalle
- Ilmastointilaitteet
- Suolanpoistolaitteet
- Teollisuuskoneiden osat
2. Sähkölaitteet: 6,2 mrd. $ (2,0 %)
- Kaapelit ja johdot
- Muuntajat ja kytkinlaitteet
- Sähkökeskukset
- Kodinkoneet
E. Kuljetusvälineet
1. Ajoneuvot ja niiden osat: 4,8 mrd. $ (1,6 %)
- Autojen osat ja komponentit
- Renkaat (valmistus laajenee)
- Hyötyajoneuvojen korit
2. Laivat ja veneet: 2,1 mrd. $ (0,7 %)
- Alusten korjaus ja huolto
- Meriteollisuuden laitteet
F. Metallit ja mineraalit
1. Perusmetallit: 4,2 mrd. $ (1,4 %)
- Alumiini: Ma’adenin Ras Al-Khairin kompleksi
- Terästuotteet: Hadeed (SABIC) ja Rajhi Steel
- Kuparituotteet
2. Jalometallit: 1,8 mrd. $ (0,6 %)
- Kulta: Mahd Ad-Dahabin kaivos
- Hopea: perusmetallien louhinnan sivutuote
G. Muut teollisuustuotteet
| Tuoteryhmä | Arvioitu arvo | Keskeiset yritykset |
|---|---|---|
| Rakennusmateriaalit | 3,5 mrd. | Saudi Ceramics, Al-Jomaih |
| Elintarvikkeet | 2,8 mrd. | Almarai, SADAFCO |
| Paperi ja kartonki | 1,5 mrd. | Saudi Paper Manufacturing |
| Lääkkeet | 1,2 mrd. | SPIMACO, Jamjoom Pharma |
| Huonekalut | 1,0 mrd. | Paikalliset valmistajat |
H. Palveluvienti (207 miljardia SR / 55,2 mrd. $)
| Palveluryhmä | Arvo (mrd. SAR) | Kasvu (vuodentakaisesta) |
|---|---|---|
| Matkailu | 153,6 mrd. | +14 % |
| Kuljetuspalvelut | 35,4 mrd. | ei tietoa |
| Liike-elämän palvelut | 12,8 mrd. | ei tietoa |
| Rahoituspalvelut | 5,2 mrd. | ei tietoa |
Matkailutulot olivat 153,6 miljardia SR vuonna 2024. Lähteet: Bernama · Trading Economics
Tuontituotteet yksityiskohtaisesti
A. Koneet ja sähkölaitteet (58,9 mrd. $, 25,3 % kokonaistuonnista)
1. Koneet, ydinreaktorit ja kattilat: 32,64 mrd. $ (14,0 %)
- Teollisuuskoneet: valmistukseen, öljy- ja kaasualalle sekä rakentamiseen
- Sähköntuotantolaitteet: turbiinit, generaattorit ja kattilat
- Rakennuskoneet: kaivinkoneet, kuormaajat ja nosturit
- Maatalouskoneet: traktorit ja puimurit
- Pumput ja kompressorit: öljy- ja kaasuteollisuudelle
- Tärkeimmät toimittajamaat: Kiina (yli 35 %), Yhdysvallat, Saksa ja Japani
2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteet: 26,26 mrd. $ (11,3 %)
- Telelaitteet: matkapuhelimet ja verkkoinfrastruktuuri
- Kulutuselektroniikka: televisiot, tietokoneet ja tabletit
- Muuntajat ja suuntaajat
- Kaapelit ja johdotukset
- Kodinkoneet: ilmastointilaitteet, jääkaapit ja pesukoneet
- Tärkeimmät toimittajamaat: Kiina (yli 60 %), Etelä-Korea, Japani ja Yhdysvallat
B. Kuljetusvälineet (28,9 mrd. $, 12,4 %)
1. Ajoneuvot (muut kuin raideliikenteen): 26,42 mrd. $ (11,3 %)
- Henkilöautot: Toyota, Nissan, Hyundai, Kia, Ford ja Chevrolet
- Katumaasturit ja luksusajoneuvot: Lexus, Mercedes, BMW ja Cadillac
- Hyötyajoneuvot: kuorma-autot, linja-autot ja avolava-autot
- Autojen osat ja tarvikkeet
- Tärkeimmät toimittajamaat: Japani (35 %), Etelä-Korea (20 %), Yhdysvallat (15 %), Saksa (10 %) ja Kiina (8 %)
2. Laivat ja veneet: 2,65 mrd. $ (1,1 %)
- Alukset öljy- ja kaasuteollisuudelle
- Rahtialukset
- Huviveneet
3. Ilma-alukset ja avaruusalukset: 2,3 mrd. $ (arvio)
- Liikennelentokoneet (Saudia, Flynas, Flyadeal)
- Yksityiskoneet
- Osat ja komponentit
C. Kemian tuotteet (19,0 mrd. $, 8,2 %)
| Ryhmä | Arvo ($) | Osuus | Huomiot |
|---|---|---|---|
| Farmaseuttiset tuotteet | 9,15 mrd. | 3,9 % | Lääkkeet ja rokotteet, lääkintätarvikkeet, vaikuttavat aineet; Sveitsistä, Saksasta, Yhdysvalloista ja Ranskasta |
| Orgaaniset kemikaalit | 2,76 mrd. | 1,2 % | Petrokemian välituotteet, teollisuuskemikaalit |
| Eteeriset öljyt ja kosmetiikka | 2,88 mrd. | 1,2 % | Hajuvedet ja tuoksut, kosmetiikka ja hygieniatuotteet |
| Erinäiset kemialliset tuotteet | 2,74 mrd. | 1,2 % | |
| Lannoitteet | 1,5 mrd. | 0,6 % | Tuodaan, vaikka maa on merkittävä tuottaja |
D. Metallit ja metallituotteet (18,3 mrd. $, 7,9 %)
| Ryhmä | Arvo ($) | Osuus |
|---|---|---|
| Rauta- ja terästavarat | 7,96 mrd. | 3,4 % |
| Rauta ja teräs | 6,15 mrd. | 2,6 % |
| Kupari ja kuparitavarat | 3,91 mrd. | 1,7 % |
| Alumiini ja alumiinitavarat | 1,8 mrd. | 0,8 % |
E. Jalometallit ja jalokivet (10,3 mrd. $, 4,4 %)
- Helmet, jalokivet, jalometallit ja kolikot: 10,30 mrd. $
- Kulta ja korut
- Tärkeimmät toimittajamaat: Sveitsi, Arabiemiirikunnat ja Intia
F. Elintarvikkeet ja maataloustuotteet (19,1 mrd. $, 8,2 %)
| Ryhmä | Arvo ($) | Tärkeimmät toimittajat |
|---|---|---|
| Vilja (vehnä, ohra, maissi) | 5,11 mrd. | Venäjä, Ukraina, Kanada, Australia |
| Maitotuotteet, munat, hunaja | 2,63 mrd. | Uusi-Seelanti, EU, Yhdysvallat |
| Liha ja syötävät eläimenosat | 2,85 mrd. | Brasilia, Australia, Intia |
| Syötävät hedelmät ja pähkinät | 1,97 mrd. | Egypti, Libanon, Etelä-Afrikka |
| Viljavalmisteet | 2,16 mrd. | Useita |
| Erinäiset elintarvikevalmisteet | 1,93 mrd. | Useita |
| Juomat ja alkoholijuomat | 1,2 mrd. | EU, Yhdysvallat |
G. Optiset ja lääkinnälliset laitteet (6,0 mrd. $, 2,6 %)
- Optiset, valokuvaus-, tekniset ja lääkinnälliset laitteet: 6,00 mrd. $
- Lääkinnälliset laitteet ja instrumentit
- Kirurgiset välineet
- Tärkeimmät toimittajamaat: Yhdysvallat, Saksa ja Sveitsi
H. Muut tuontiryhmät
| Ryhmä | Arvo ($) | Osuus |
|---|---|---|
| Muovit ja muovitavarat | 5,32 mrd. | 2,3 % |
| Huonekalut ja valaisimet | 3,75 mrd. | 1,6 % |
| Kumi ja kumitavarat | 2,48 mrd. | 1,1 % |
| Vaatteet (muuta kuin neulosta) | 2,31 mrd. | 1,0 % |
| Vaatteet (neulosta) | 1,8 mrd. | 0,8 % |
| Paperi ja kartonki | 1,5 mrd. | 0,6 % |
Tuontiryhmien lähde: Trading Economics
Kauppamenettelyt ja sääntely: syväluotaus
A. Tullin oikeudellinen kehys
1. Päävastuuviranomainen: Zakat, Tax and Customs Authority (ZATCA), aiemmin General Authority of Customs
- Verkkosivusto: zatca.gov.sa
- Tehtävät: tullihallinto, verojen kanto ja rajavalvonta
- Perustettu: 2021 (General Authority of Customs ja General Authority of Zakat and Tax yhdistettiin)
2. Oikeusperusta
- GCC Common Customs Law: Royal Decree D/41 (2003)
- Executive Regulation of the Common Customs Law
- Rules of Customs Procedures: ZATCA:n pääjohtajan antamat
- Viimeisimmät muutokset: Decision 1446-99-485 (lokakuu 2024), jolla muutettiin tullimenettelysääntöjen artikloja (lähde)
3. Persianlahden yhteistyöneuvoston (GCC) tulliliitto
- Jäsenet: Saudi-Arabia, Arabiemiirikunnat, Kuwait, Qatar, Bahrain ja Oman
- Perustettu: 2003 (täysin toiminnassa 2015)
- Yhteinen ulkotulli: 5 % useimmasta tuonnista
- Tulli-ilmoitus: koko GCC-alueen kattava ilmoitus hyväksytään
- Tulot: jakomekanismi jäsenvaltioiden kesken
4. Kansainväliset jäsenyydet
- WTO: jäsen vuodesta 2005
- WCO: Maailman tullijärjestön jäsen
- Suur-Arabian vapaakauppa-alue (GAFTA)
- Useita kahdenvälisiä ja alueellisia vapaakauppasopimuksia
B. Viimeaikaiset sääntelyuudistukset 2024–2025
1. Uusi Commercial Registration Law, kaupparekisterilaki (syyskuu 2024)
- Ministerineuvoston hyväksymä: 17.9.2024
- Voimaantulo: 180 päivän kuluttua julkaisemisesta virallisessa lehdessä (kirjoitushetkellä odotettiin vuoden 2025 alkuun)
| Ominaisuus | Vanha järjestelmä | Uusi järjestelmä |
|---|---|---|
| Sivuliikkeiden rekisteröinnit | Vaadittiin jokaiselle sivuliikkeelle | Poistettu: yksi kansallinen rekisteröinti |
| Maantieteellinen ulottuvuus | Alueellinen (kaupunki- tai maakuntakohtainen) | Kansallinen: voimassa koko kuningaskunnassa |
| Uusimisvaatimus | Määräajoin uusittava | Poistettu: ei voimassaolon päättymispäivää |
| Vuosittainen vahvistus | Ei vaadittu | Pakollinen sähköinen vahvistus 12 kuukauden välein |
| Rekisteröinnin peruuttaminen | 30 päivää liiketoiminnan lopettamisesta | 1 vuosi keskeyttämisestä |
| Seuraamukset | Vain taloudelliset seuraamukset | Vaihtoehtoiset menettelyt (varoitukset, korjaavat toimet) |
| Tietokanta | Hajanaiset rekisterit | Keskitetty sähköinen tietokanta |
- Vahvistuksen viivästyminen (3 kuukautta): rekisteröinti keskeytetään
- Keskeytyksen jatkuminen (1 vuosi): rekisteröinti peruuntuu automaattisesti
- Vaihtoehtoiset menettelyt: varoitukset ja korjaavat toimet voivat korvata taloudelliset seuraamukset
- Siirtymäaika: 5 vuotta nykyisten tytäryhtiö- tai sivuliikerekisteröintien korjaamiseen
2. Uusi Trade Names Law, toiminimilaki (syyskuu 2024)
- Muut kuin arabiankieliset nimet sallittu: muita kieliä, kirjaimia ja numeroita saa käyttää
- Itsenäinen luovutus: toiminimen voi luovuttaa erillään liiketoiminnasta
- Varaus ennen rekisteröintiä: nimen voi varata määräajaksi (pidennettävissä) ennen rekisteröintiä
- Vahvempi suoja: varattua tai rekisteröityä nimeä ei saa käyttää ilman omistajan suostumusta
- Selkeät kieltoperusteet: täsmälliset säännöt kielletyistä nimistä (aiemmin yleisiä ohjeita)
- Arabiankielisen sisällön rikastaminen: perustettiin Arabic Language Experts Platform
Lähteet: Ministry of Commerce · HFW
3. Tullimenettelyjen muutokset (Decision 1446-99-485, 9.10.2024)
- Hyväksyy muutokset tullimenettelysääntöihin (Rules of Customs Procedures)
- Voimaan, kun julkaistu Umm Al-Qura -lehdessä (1.11.2024)
- Tavoitteena yhtenäistää tullimenettelyjen sääntelyperusta
- Päivittää tullitoiminnan hallinnollisen valvonnan
4. ATA Carnet -järjestelmän käyttöönotto (voimaan 1.6.2024)
- Yleissopimus: Saudi-Arabia liittyi Istanbulin yleissopimukseen (1990)
- Soveltamisala: ATA Carnet hyväksytään näyttelyihin, messuille ja vastaaviin tapahtumiin tarkoitettujen tavaroiden väliaikaisessa maahantuonnissa (liite B1)
- Näyttely- ja esittelytavarat: messuille ja tapahtumiin
- Postilähetykset: hyväksytään
- Kauttakulku: hyväksytään
- Uusiminen: hyväksytään (pidennykset mahdollisia)
- Kieli: englanti tai arabia (muutoin vaaditaan käännös)
- Vakuudelliset siirrot: ei vaadita Carnet’n kattamilta tavaroilta
- Näytteet: pienet mainosnäytteet on vietävä jälleen maasta (varauma liitteen B1 5 artiklaan)
- Seuraamus myöhästyneestä jälleenviennistä: 1 000 SAR viikolta tai sen osalta
- Pidennykset: Customs Control Department, coc-temporary@zatca.gov.sa, puh. 19993
Lähde: CTILS
C. Tuontimenettelyt
1. Pakolliset tuontiasiakirjat
| Asiakirja | Kuvaus | Huomiot |
|---|---|---|
| Kauppalasku | Alkuperäinen; tarkka kuvaus, arvo ja ehdot | Englanti/arabia |
| Konossementti / lentorahtikirja | Alkuperäinen siirtokelpoinen asiakirja | Meri-/lentokuljetus |
| Pakkausluettelo | Tarkat painot, mitat ja sisältö | Vaaditaan kaikista lähetyksistä |
| Alkuperätodistus | Etuustullikohtelun hakemiseen | Laillistettu / kauppakamarin vahvistama |
| Tuonti-ilmoitus | Sähköisesti ZATCA:n järjestelmissä | FASAH/MAKANI |
| SASO-todistus | Vaatimustenmukaisuuden arviointi | Säännellyille tuotteille |
| SFDA-lupa | Elintarvikkeiden, lääkkeiden ja kosmetiikan hyväksyntä | Säännellyille tuotteille |
| Kasvinterveystodistus | Kasvit ja kasvituotteet | Alkuperämaasta |
| Terveystodistus | Eläimet ja eläintuotteet | Alkuperämaasta |
| Vakuutustodistus | Meri-/rahtivakuutus | CIF-lähetykset |
2. Kielletty tuonti
- Alkoholijuomat
- Sianlihatuotteet
- Huumausaineet
- Ampuma-aseet ja ampumatarvikkeet (paitsi erityisluvalla)
- Pornografinen aineisto
- Tietyt kemikaalit
- Uhkapelivälineet ja -laitteet
- Palvontaan tarkoitetut epäjumalankuvat ja patsaat
3. Rajoitettu tuonti (edellyttää ennakkohyväksyntää)
| Tuoteryhmä | Sääntelyviranomainen |
|---|---|
| Elintarvikkeet | Saudi Food and Drug Authority (SFDA) |
| Lääkkeet | Saudi Food and Drug Authority (SFDA) |
| Kosmetiikka | Saudi Food and Drug Authority (SFDA) |
| Lääkinnälliset laitteet | Saudi Food and Drug Authority (SFDA) |
| Maataloustuotteet | Ministry of Environment, Water and Agriculture |
| Elävät eläimet | Ministry of Environment, Water and Agriculture |
| Kemikaalit | Ministry of Industry and Mineral Resources |
| Telelaitteet | Communications and Information Technology Commission |
| Aseet ja räjähteet | Ministry of Interior |
4. SASOn vaatimustenmukaisuuden arviointiohjelma (Saudi Standards, Metrology and Quality Organization)
- Pakollinen sertifiointi: säännellyille tuotteille
- Certificate of Conformity, vaatimustenmukaisuustodistus: vaaditaan tulliselvitykseen
- Testaus: tunnustetut kansainväliset testauslaboratoriot
- Tuoteryhmät: elektroniikka, sähkötuotteet, koneet, kemikaalit, rakennusmateriaalit, lelut, tekstiilit ym.
- Sertifiointireitit: Type 1a, lähetyskohtainen tarkastus · Type 5, tuoterekisteröinti säännöllisille viejille · Type 3, G-merkki, joka hyväksytään koko GCC-alueella
5. Tuonnin tulliselvitysprosessi
| Vaihe | Mitä tapahtuu |
|---|---|
| 1. Käsittely ennen saapumista | Sähköinen ilmoitus FASAH- tai MAKANI-alustalla; kaikki vaaditut asiakirjat ladataan järjestelmään; ZATCA tekee riskinarvioinnin |
| 2. Tullien laskenta ja maksu | Tulli määrätään (yleensä 5 % CIF-arvosta); ALV lasketaan (15 %); valmistevero soveltuvin osin; sähköinen maksu pankkijärjestelmän kautta |
| 3. Tarkastus ja luovutus | Vihreä kanava: automaattinen luovutus · Keltainen kanava: asiakirjojen tarkastus · Punainen kanava: fyysinen tarkastus; tulliselvitys ja luovutusmääräys annetaan |
| Kanava | Keskimääräinen selvitysaika |
|---|---|
| Vihreä | 2–4 tuntia |
| Keltainen | 24–48 tuntia |
| Punainen | 2–5 päivää |
6. FASAH-järjestelmä (ZATCA:n integroitu tullijärjestelmä)
- Yhden luukun järjestelmä kaikille tuonti- ja vienti-ilmoituksille
- Asiakirjojen sähköinen toimittaminen
- Tullien laskenta ja maksu
- Reaaliaikainen tilanneseuranta
- Integraatio muihin viranomaisiin (SFDA, SASO ym.)
D. Verotus ja tullit
1. Tullit (GCC:n yhteinen ulkotulli)
- Yleinen tulli: 5 % useimmasta tuonnista (CIF-arvosta)
- Vapautukset: tietyt elintarvikkeet, lääkintätarvikkeet ja kirjat
- Korkeammat tullit: tupakka (100 %); alkoholi on kielletty
- Tullittomia: GCC-alkuperää olevat tavarat (GCC:n tulliliiton nojalla)
- GAFTA: 0 % ehdot täyttäville arabimaista peräisin oleville tavaroille
- Kahdenväliset vapaakauppasopimukset: erilaisia etuuksia (neuvotteluissa tai toimeenpantavana)
2. Arvonlisävero (ALV)
- Yleinen verokanta: 15 % (heinäkuusta 2020)
- Nollaverokanta: vienti ja kansainväliset kuljetukset
- Vapautettu: rahoituspalvelut ja asuinkiinteistöt
- Rekisteröintiraja: 375 000 SAR:n vuotuinen liikevaihto
- Tuonnin ALV: maksetaan tulliselvityksen yhteydessä (15 % CIF-arvosta + tullista)
- Käännetty verovelvollisuus: ulkomaisten toimittajien osalta
3. Valmistevero
| Tuoteryhmä | Valmisteverokanta |
|---|---|
| Tupakkatuotteet | 100 % |
| Energiajuomat | 100 % |
| Hiilihapotetut juomat | 50 % |
| Sähkösavukkeet | 100 % |
| Makeutetut juomat | 50 % (vuodesta 2019) |
4. Zakat (saudiomisteisille yhteisöille)
- Verokanta: 2,5 % pääomasta
- Koskee: Saudi-Arabian ja GCC-maiden kansalaisia
- Hallinnoija: ZATCA
5. Tuontitullivapautukset
- Valtion virastot: virkakäyttöön
- Diplomaattiedustustot: vastavuoroisuuden perusteella
- Hyväntekeväisyysjärjestöt: hyväksytyt hankkeet
- Teollisuusluvan haltijat: koneet ja raaka-aineet
- Ulkomaisen investointiluvan saaneet sijoittajat: pääomahyödykkeet
- Erityistalousalueet: King Abdullah Economic City (KAEC), jossa on tarjolla kannustimia; Special Integrated Logistics Zones -logistiikka-alueet, joilla on tullipalvelut
E. Kaupan erityisjärjestelyt
1. ATA Carnet -järjestelmä (voimaan kesäkuussa 2024)
- Tarkoitus: tavaroiden väliaikainen maahantuonti ilman tulleja ja vakuuksia
- Myöntävä taho: Saudi Chambers of Commerce (takaajajärjestönä)
- Soveltuvat tavarat: näyttelytavarat (messut, näyttelyt, konferenssit); ammattivälineet (työkalut, instrumentit, laitteet); kaupalliset näytteet myynninedistämiseen (pienet näytteet on vietävä jälleen maasta); opetus- tai tutkimustarkoituksiin tarkoitetut tavarat
- Voimassaoloaika: yleensä 12 kuukautta (pidennettävissä)
- Uusiminen, kauttakulku ja postilähetykset: hyväksytään; osalähetykset sallittu
- Seuraamukset: 1 000 SAR viikolta myöhästyneestä jälleenviennistä
2. Tullivarastointi
- Tullivarastot: varastointi tulleja maksamatta
- Tarkoitus: jälleenvientiä tai myöhempää paikallista luovutusta varten
- Enimmäisvarastointiaika: 2 vuotta (pidennettävissä)
- Vaatimukset: ZATCA:n myöntämä tullivarastolupa
- Vakuus: vaaditaan pankkitakaus
3. Väliaikainen maahantuonti (muu kuin ATA)
- Soveltamisala: tavarat, joita ATA Carnet ei kata
- Määräaika: 6 kuukautta (pidennettävissä 12 kuukauteen)
- Vakuus: käteistalletus tai pankkitakaus
- Ehdot: tavarat on vietävä jälleen maasta tai tullit maksettava
4. Tullinpalautusjärjestelmä
- Palautus: tuontitullit tavaroista, jotka viedään myöhemmin jälleen maasta
- Määräaika: hakemus 6 kuukauden kuluessa viennistä
- Edellytys: tavaroita ei ole kulutettu Saudi-Arabiassa
5. Jälleenvientimenettely
- Soveltamisala: tavarat, jotka tuodaan ja viedään jälleen ilman jalostusta
- Asiakirjat: yksinkertaistetut, FASAH-järjestelmän kautta
- Määräaika: yleensä 6 kuukautta
6. Vapaa-alueet
- Nykytilanne: King Abdullah Economic City (KAEC), jolla on erityistalousalueen asema; Jazan Economic City (kehitteillä); Ras Al-Khair (teollisuus- ja kaivosalue)
- Edut: tullivapautukset, ALV:n lykkäys tai vapautus, yksinkertaistetut menettelyt ja 100 %:n ulkomainen omistus
- Suunnitteilla: Vision 2030 -ohjelman erityistalousalueet sekä logistiikka-alueet suurimpien satamien ja lentoasemien yhteyteen
F. Toimialakohtainen sääntely
1. Elintarvikkeet ja maataloustuotteet (SFDA)
- SFDA-rekisteröinti: kaikille elintarvikelaitoksille
- Tuotteen rekisteröinti: tuontielintarvikkeille
- Halal-sertifiointi: lihalle ja siipikarjalle
- Erän vapautustodistukset: tietyille tuotteille
- Säilyvyysaika: vähintään 50 % jäljellä
- Merkinnät: arabia pakollinen, valmistus- ja viimeinen käyttöpäivä merkittävä
| Tärkeimmät tuontielintarvikkeet (2024) | Tuonnin arvo | Tärkeimmät toimittajat |
|---|---|---|
| Vilja (HS 10) | 5,11 mrd. $ | Venäjä, Ukraina, Kanada |
| Liha (HS 02) | 2,85 mrd. $ | Brasilia, Australia, Intia |
| Maitotuotteet (HS 04) | 2,63 mrd. $ | Uusi-Seelanti, EU |
| Hedelmät ja pähkinät (HS 08) | 1,97 mrd. $ | Egypti, Libanon, Etelä-Afrikka |
2. Farmaseuttiset tuotteet (SFDA): tuonti 9,15 mrd. $ vuonna 2024
- Rekisteröinti: vaaditaan kaikilta lääkkeiltä
- GMP-sertifiointi: alkuperämaasta
- Vaatimustenmukaisuus: Saudi Pharmacopoeia -farmakopean noudattaminen
- Myyntilupa: SFDA:lta
- Erätestaus: tietyille tuotteille
- Kylmäketju: vaatimukset lämpötilaherkille tuotteille
3. Kosmetiikka ja henkilökohtainen hygienia (SFDA): tuonti 2,88 mrd. $ vuonna 2024
- SFDA-ilmoitus: vaaditaan
- Tuotteen rekisteröinti: tuontikosmetiikalle
- Merkinnät: arabia vaaditaan, ainesosaluettelo mukaan
- Turvallisuusarviointi: raportit vaaditaan
- GMP-sertifiointi: suositeltava
4. Telelaitteet (CST)
- Tyyppihyväksyntä: Communications and Information Technology Commissionilta (CITC), nykyisin CST
- Tuotteen rekisteröinti: CST:n tietokantaan
- Testaus: akkreditoiduissa laboratorioissa
- Radiotaajuusvaatimukset: sertifiointi
- Näytteiden testaus: voidaan vaatia
5. Sähkö- ja elektroniikkalaitteet
- SASO IECEE Recognition Certificate: säännellyille tuotteille
- SASO Conformity Certificate: jokaiselle lähetykselle
- Energiatehokkuusmerkintä: vaaditaan kodinkoneilta
- RoHS-vaatimustenmukaisuus: tietyille tuotteille
- Saudi Quality Mark: vapaaehtoinen mutta suositeltava
6. Ajoneuvot ja autoala: tuonti 26,42 mrd. $ vuonna 2024
- SASO-vaatimustenmukaisuus: ajoneuvoille
- GCC-standardit: noudattaminen (GSO)
- Päästötestaus: Euro-normit
- Käytetyt ajoneuvot: ikärajoitukset
- Takaisinkutsut ja takuu: vaatimukset
G. Vaatimustenmukaisuus ja valvonta
1. Riskienhallinta: ZATCA käyttää riskiperusteista lähestymistapaa
- Tuojien ja viejien automaattinen riskiprofilointi
- Vihreän, keltaisen ja punaisen kanavan valinta
- Jälkitarkastus suuririskisille liiketoimille
- AEO-ohjelma luotetuille toimijoille
2. Valtuutettu talouden toimija (AEO)
- Edut: nopeutettu tulliselvitys, vähemmän fyysisiä tarkastuksia, etusija käsittelyssä ja vastavuoroinen tunnustaminen muiden maiden kanssa (kehitteillä)
- Vaatimukset: osoitettu sääntöjen noudattaminen, vakavaraisuus, asianmukaiset turvatoimet, toimitusketjun läpinäkyvyys ja tyydyttävät kirjanpitojärjestelmät
3. Seuraamukset rikkomuksista
| Rikkomus | Seuraamus |
|---|---|
| Arvon ilmoittaminen liian alhaiseksi | 50–100 % vältetystä tullista |
| Virheellinen luokittelu | Tullin oikaisu + sakko |
| Väärät asiakirjat | Sakko enintään 50 000 SAR + mahdollinen rikossyyte |
| Salakuljetus | Vankeus (enintään 3 vuotta) + sakko (enintään 500 000 SAR) |
| Myöhästynyt jälleenvienti (ATA) | 1 000 SAR viikolta |
| Luvaton tuonti | Menetetyksi tuomitseminen + sakot |
4. Muutoksenhaku
- Oikaisuvaatimus ZATCA:lle 60 päivän kuluessa päätöksestä
- Valitus Tax Violations and Dispute Resolution Committee -lautakuntaan
- Tuomioistuinkäsittely hallintotuomioistuimissa
Kauppasopimusverkosto
A. Monenväliset sopimukset
| Sopimus | Tilanne | Kattavuus |
|---|---|---|
| WTO | Jäsen vuodesta 2005 | Monenväliset kauppasäännöt |
| GCC:n tulliliitto | Perustettu 2003 (täysin toiminnassa 2015) | Tulliton GCC:n sisäinen kauppa, yhteinen ulkotulli |
| GAFTA (Suur-Arabian vapaakauppa-alue) | Jäsen vuodesta 2005 | Tulliton kauppa 17:n Arabiliiton jäsenen kanssa |
| WTO:n kaupan helpottamista koskeva sopimus | Ratifioitu | Tullin nykyaikaistaminen |
B. Vapaakauppasopimukset
| Kumppani | Tilanne | Tyyppi |
|---|---|---|
| EFTA-valtiot (Sveitsi, Norja, Islanti, Liechtenstein) | Allekirjoitettu 2023 | Vapaakauppasopimus |
| Singapore | Allekirjoitettu 2022 | Vapaakauppasopimus |
| Etelä-Korea | Neuvottelut käynnissä | Vapaakauppasopimus |
| Kiina | Neuvottelut käynnissä | Vapaakauppasopimus |
| Yhdistynyt kuningaskunta | Neuvottelut käynnissä | Vapaakauppasopimus (brexitin jälkeinen jatkuvuus) |
| EU | Keskeytetty | Vapaakauppasopimus (neuvottelut pysäytetty) |
C. Kahdenväliset investointisopimukset
- Kahdenväliset investointisopimukset: yli 40 tärkeimpien kauppakumppanien kanssa
- Kaksinkertaisen verotuksen sopimukset: yli 50 maan kanssa
D. Vision 2030 -ohjelman kauppapoliittiset tavoitteet
- Muu kuin öljyvienti: nostetaan 50 %:iin muun kuin öljysektorin BKT:stä
- Vapaakauppasopimusverkosto: laajennetaan keskeisten kauppakumppanien kanssa
- Ulkomaiset investoinnit: houkutellaan vientiin suuntautuneille toimialoille
- Erityistalousalueet: kehitetään valmistusta ja logistiikkaa varten
- Globaalit arvoketjut: integroidutaan niihin
Keskeinen kauppainfrastruktuuri
A. Satamat (hallinnoijana Saudi Ports Authority, MAWANI)
Punaisenmeren rannikko
| Satama | Sijainti | Vuosikapasiteetti | Erikoistuminen |
|---|---|---|---|
| King Abdullah Port | Rabigh | 9,0 milj. TEU | Punaisenmeren suurin, kokonaan yksityisomistuksessa |
| Jeddah Islamic Port | Jedda | 7,5 milj. TEU | Mekan alueen tärkein konttisatama |
| Yanbu Commercial Port | Yanbu | 3,0 milj. TEU | Petrokemian vienti, teollisuuskaupunki |
| Yanbu Industrial Port | Yanbu | 40 milj. tonnia | Öljyn ja petrokemian tuotteiden vienti |
| Jazan Port | Jazan | 2,0 milj. TEU | Kehittyvä eteläinen alue |
Persianlahden rannikko
| Satama | Sijainti | Vuosikapasiteetti | Erikoistuminen |
|---|---|---|---|
| King Abdulaziz Port | Dammam | 3,5 milj. TEU | Itäisen maakunnan keskus |
| King Fahd Industrial Port | Jubail | 4,0 milj. TEU | Petrokemian vienti, teollisuus |
| Ras Tanura Port | Ras Tanura | 10 milj. tonnia | Öljynvientiterminaali (Saudi Aramco) |
| Ras Al-Khair Port | Ras Al-Khair | 5,0 milj. tonnia | Kaivos- ja teollisuustuotteiden vienti |
Satamien suorituskyky (2024)
- Konttiliikenne yhteensä: yli 22 miljoonaa TEU:ta
- Käsitelty rahti yhteensä: yli 350 miljoonaa tonnia
- Jälleenlaivausvolyymi: kasvaa Punaisenmeren keskuksena
B. Lentoasemat (rahti)
| Lentoasema | Sijainti | Vuotuinen rahtikapasiteetti | Huomiot |
|---|---|---|---|
| King Khalid International Airport | Riad | 500 000 tonnia | Pääkaupungin keskus, laajenee |
| King Abdulaziz International Airport | Jedda | 450 000 tonnia | Hajj- ja umra-pyhiinvaellusten portti, uusi terminaali |
| King Fahd International Airport | Dammam | 250 000 tonnia | Itäisen maakunnan keskus |
| Prince Mohammed bin Abdulaziz Airport | Medina | 150 000 tonnia | Uskonnollinen matkailu |
| Special Integrated Logistics Zone (King Khalid Airport) | Riad | Kehitteillä | Tullivalvottu logistiikka-alue |
C. Rautatieverkko
- Saudi Railway Company (SAR), North–South Railway: 1 486 km Riadista Al-Hadithaan (Jordanian raja) ja Al-Jalamidiin (fosfaattikaivokset); kuljettaa fosfaatteja, bauksiittia ja yleisrahtia; kapasiteetti yli 6 miljoonaa tonnia vuodessa
- Saudi Railways Organization (SRO), Dammam–Riad-rata: 449 km; yleisrahti ja kontit; myös matkustajaliikennettä
- Riyadh Metro: kaupunkimetrojärjestelmä (avattu 2024)
D. Maarajan ylityspaikat
| Ylityspaikka | Naapurimaa | Reitti | Merkitys |
|---|---|---|---|
| Al-Batha | Arabiemiirikunnat | Valtatie 95 | GCC-kaupan pääreitti |
| Al-Khafji | Kuwait | Valtatie 85 | Öljy ja yleinen kauppa |
| Salwa | Qatar | Valtatie 95 | Avattu uudelleen 2021 |
| Al-Haditha | Jordania | North–South Railway / valtatie | Levantin kauppakäytävä |
| Halat Ammar | Jordania | Valtatie 65 | Pyhiinvaellusreitti |
| Al-Wadiah | Jemen | Valtatie 15 | Rajoitettu toiminta |
| Al-Bat’ha | Oman | Valtatie 43 | Itäinen yhteys |
E. Erityistalousalueet
| Alue | Sijainti | Painopiste ja ominaisuudet |
|---|---|---|
| King Abdullah Economic City (KAEC) | 100 km Jeddasta pohjoiseen | Erityistalousalueen asema (2023); King Abdullah Port (kapasiteetti 9 milj. TEU); Industrial Valley valmistukselle ja logistiikalle; verovapaat jaksot, tulliton tuonti ja 100 %:n ulkomainen omistus |
| King Salman Energy Park (SPARK) | Lähellä Al-Ahsaa, Itäinen maakunta | Energia-alan valmistus ja palvelut; ankkuritoimijana Saudi Aramco; integroitu energiantoimituksiin |
| Jazan Economic City | Punaisenmeren etelärannikko | Teollisuuden ja sataman kehittäminen; Jazan Refinery and Petrochemical Complex |
| Ras Al-Khair Industrial City | Itäisen maakunnan rannikko | Kaivostoiminta ja metallit (fosfaatti, alumiini); Ma’adenin fosfaatti- ja alumiinikompleksit |
F. Logistiikka-alueet
- Riyadh Integrated Logistics Zone: King Khalid -lentoasemalla
- Jeddah Logistics Zone: King Abdulaziz -lentoasemalla
- Dammam Logistics Zone: King Fahd -lentoasemalla
- Special Integrated Logistics Zones: osa Vision 2030 -ohjelmaa
Nousevat trendit ja tuleva kehitys
A. Vision 2030: talouden monipuolistaminen
- Vuoden 2024 virstanpylväs: muu kuin öljyvienti kasvoi 13,1 % ennätykselliseen 515 miljardiin SR:ään
- Tavoite: nostaa muu kuin öljyvienti 50 %:iin muun kuin öljysektorin BKT:stä
- Edistyminen: muun kuin öljyn osuus kokonaisviennistä nousi 26,9 %:iin (aiemmin 22,7 %)
Painopistealat
- Petrokemia: 68 % muusta kuin öljyviennistä
- Lääkkeet: paikallisen valmistuksen laajentaminen
- Uusiutuva energia: aurinkopaneelien valmistus
- Autoteollisuus: paikallinen kokoonpano (Lucid, Ceer ja Hyundai-kumppanuudet)
- Ilmailu: MRO-palvelut (huolto, korjaus ja peruskorjaus) ja osien valmistus
- Puolustusteollisuus: 50 %:n kotimaistamistavoite
B. Sääntelyn nykyaikaistaminen
- Kaupparekisteriuudistukset (2024): yksi kansallinen rekisteröinti (sivuliikkeiden rekisteröinnit poistuvat), ei uusimisvaatimuksia, keskitetty sähköinen tietokanta ja 5 vuoden siirtymäaika nykyisille yrityksille
- Trade Names Law (2024): muut kuin arabiankieliset nimet sallittu, toiminimen itsenäinen luovutus, vahvempi suoja rekisteröidyille nimille ja viralliset varausmenettelyt
- Tullimenettelyjen päivitykset (2024): muutetut Rules of Customs Procedures -säännöt (Decision 1446-99-485), yhtenäinen sääntelyperusta ja parempi hallinnollinen valvonta
- ATA Carnet -järjestelmän käyttöönotto (2024): yksinkertaisempi väliaikainen maahantuonti, helpompi pääsy näyttelyihin ja messuille sekä seuraamus 1 000 SAR viikolta myöhästyneestä jälleenviennistä
C. Digitaalinen muutos
- FASAH-järjestelmän kehitys: yhden luukun integraatio kaikkiin viranomaisiin, tekoälypohjainen riskienhallinta, reaaliaikainen tulliselvitys ja lohkoketjupilotit alkuperätodistuksille
- MAKANI-alusta: integroitu tullin ja logistiikan seuranta, lähetysten reaaliaikainen näkyvyys ja integraatio satamayhteisöjärjestelmään
- Sähköiset maksut: täysi integraatio pankkijärjestelmään, tullien ja verojen automaattinen kanto sekä SADAD-maksuportaali
D. Rooli globaaleissa toimitusketjuissa
- Punaisenmeren logistiikkakeskus: King Abdullah Portin laajennus, Jeddah Islamic Portin uudistaminen ja jälleenlaivauskapasiteetin kasvu
- Aasian ja Euroopan kauppakäytävä: strateginen sijainti tärkeillä laivareiteillä, kilpailu Arabiemiirikuntien satamien kanssa ja Intia–Lähi-itä–Eurooppa-käytävän (IMEC) potentiaali
- Rooli energiasiirtymässä: vihreän vedyn tuotanto (NEOM), hiilidioksidin talteenotto ja varastointi sekä uusiutuvan energian laitevalmistus
E. Kauppaan vaikuttavat suuret gigahankkeet
| Hanke | Painopiste | Vaikutus kauppaan |
|---|---|---|
| NEOM | Huipputeknologia-alue, teollisuus | Rakentamiseen liittyvä tuonti, tuleva vienti |
| Red Sea Project | Luksusmatkailu | Rakennusmateriaalit, laitteet |
| Diriyah Gate | Kulttuuriperintö | Rakentaminen, matkailuun liittyvä tuonti |
| ROSHN | Kiinteistökehitys | Rakennusmateriaalit |
| King Salman Park | Kaupunkikehitys | Viherrakentaminen, laitteet |
| Sports Boulevard | Kaupunki-infrastruktuuri | Rakennusmateriaalit |
F. Kestävyys ja vihreä kauppa
- Saudi Green Initiative: 10 miljardin puun istuttaminen, suojelualueiden laajentaminen ja hiilipäästöjen vähennystavoitteet
- Hiilen kiertotalous: hiilidioksidin talteenotto ja hyötykäyttö, kehitteillä oleva päästökauppakehys ja ilmastotoimien alusta
- Uusiutuvan energian tavoitteet: 50 % sähköstä uusiutuvista vuoteen 2030 mennessä, aurinko- ja tuulivoimahankkeiden putki sekä vihreän vedyn vientipotentiaali
G. Investointien houkuttelu
- Regional Headquarters Program: yli 200 monikansallista yritystä siirsi alueellisen pääkonttorinsa Riadiin (2024); verokannustimia ehdot täyttäville yrityksille; julkisissa hankinnoissa etusija ohjelman ehdot täyttäville yrityksille
- Erityistalousalueet: uusi erityistalousaluekehys (2023), KAEC nimetty erityistalousalueeksi ja kilpailukykyiset kannustimet sijoittajille
- Yksityistämisohjelma: satamien käyttöoikeussopimukset (valmis), lentoasemien PPP-hankkeet (käynnissä) ja logistiikka-alueiden kehittäminen
H. Kansainvälinen integraatio
- Vapaakauppaneuvottelut: Yhdistynyt kuningaskunta (pitkällä), Etelä-Korea (neuvotteluissa), Kiina (neuvotteluissa) ja Intia, CEPA (harkinnassa)
- GCC-integraatio: tulliliiton tehostettu toimeenpano, syvempi yhteismarkkina ja keskustelut rahaliitosta (käynnissä)
Keskeiset yhteystiedot ja lähteet
A. Viranomaiset
- Zakat, Tax and Customs Authority (ZATCA), zatca.gov.sa: asiakaspalvelu 19993 · info@zatca.gov.sa · Riad, Saudi-Arabian kuningaskunta
- Ministry of Commerce (MC), mc.gov.sa: kaupparekisteröinti ja toiminimen rekisteröinti business.sa-alustalla
- Saudi Food and Drug Authority (SFDA), sfda.gov.sa: tuontipalvelut osoitteessa sfda.gov.sa/en/imports
- Saudi Standards, Metrology and Quality Organization (SASO), saso.gov.sa: Certificate of Conformity osoitteessa saso.gov.sa/certification
- Saudi Ports Authority (MAWANI), mawani.gov.sa: satamapalvelut osoitteessa mawani.gov.sa/en/services
- General Authority of Civil Aviation (GACA), gaca.gov.sa: lentorahtipalvelut osoitteessa gaca.gov.sa/cargo
- Ministry of Industry and Mineral Resources, mimr.gov.sa: teollisuusluvat osoitteessa industri.gov.sa
- Communications and Information Technology Commission (CITC), citc.gov.sa: tyyppihyväksyntä osoitteessa citc.gov.sa/approval
B. Elinkeinoelämän järjestöt
- Federation of Saudi Chambers, fsc.org.sa: alkuperätodistukset ja ATA Carnet’n myöntäminen
- Council of Saudi Chambers, csc.org.sa: kansainväliset suhteet, kauppavaltuuskunnat ja B2B-tapaamiset
- Saudi Export Development Authority (Saudi Exports), saudiexports.sa: markkinoillepääsy, vientirahoitus ja kaupanedistäminen
- Saudi Investment Promotion Authority (SIPA), sipa.gov.sa: sijoittajapalvelut, luvat ja kannustimet
C. Kauppaportaalit ja digitaaliset alustat
| Alusta | Tarkoitus | Verkkosivusto |
|---|---|---|
| FASAH | Tulli-ilmoitukset ja tulliselvitys | fasaah.sa |
| MAKANI | Integroitu logistiikka-alusta | makani.sa |
| Business.sa | Kaupparekisteröinti ja luvat | business.sa |
| Saudi Exports -portaali | Vienninedistäminen ja markkinatieto | saudiexports.sa |
| SFDA:n sähköiset palvelut | Elintarvikkeiden, lääkkeiden ja lääkinnällisten laitteiden rekisteröinti | sfda.gov.sa |
| SABER | Tuotteiden vaatimustenmukaisuuden sertifiointi | saber.saso.gov.sa |
D. Käytännön ohjeita kaupankävijöille
Saudi-Arabiaan vieville
- SASO-sertifiointi: hanki Certificate of Conformity SABER-järjestelmän kautta ennen lähetystä
- SFDA-rekisteröinti: elintarvikkeet, lääkkeet ja kosmetiikka on rekisteröitävä SFDA:ssa etukäteen (varaa 2–6 kuukautta)
- Arabiankieliset merkinnät: pakolliset kaikissa kulutustuotteissa (ainesosat, viimeinen käyttöpäivä, varoitukset)
- Halal-sertifiointi: vaaditaan kaikelta lihan ja siipikarjan tuonnilta
- Laskun tarkkuus: tarkka kuvaus, HS-koodit ja oikea arvonmääritys ovat välttämättömiä
- ATA Carnet: käytettävissä väliaikaiseen tuontiin (näyttelyt, näytteet) kesäkuusta 2024
- Kaupparekisteröinti: maahantuojalla on oltava voimassa oleva kaupparekisteröinti
- Tulliselvitys: käytä FASAH-järjestelmää ja lataa kaikki asiakirjat ennen saapumista
- Seuraamusten välttäminen: noudata asiakirjavaatimuksia tarkasti äläkä lähetä kiellettyjä tavaroita
Saudi-Arabiasta tuoville
- Alkuperätodistus: hanki se Federation of Saudi Chambers -järjestöltä etuuskohtelun hakemiseksi
- SASO-todistus: varmista, että tuotteet täyttävät kohdemaan standardit
- SABIC ja sen osakkuusyhtiöt: suuret petrokemian toimittajat edellyttävät suoria sopimuksia
- Logistiikan suunnittelu: valitse lastaussatama (Dammam idässä, Jedda lännessä)
- Maksuehdot: remburssit ovat yleisiä uusissa kauppasuhteissa; avoin laskutus on mahdollinen, kun luottamus on syntynyt
ATA Carnet’n käyttäjille (kesäkuusta 2024)
- Hae Carnet’ta Federation of Saudi Chambers -järjestöltä tai kotimaasi myöntävältä taholta
- Tarkista kattavuus: näyttelyt, ammattivälineet ja näytteet
- Tarkista kieli: englanti tai arabia (muutoin vaaditaan käännös)
- Seuraa jälleenviennin määräaikaa: seuraamus 1 000 SAR viikolta myöhästyneestä jälleenviennistä
- Pidennykset: ota yhteyttä Customs Control Departmentiin (coc-temporary@zatca.gov.sa / 19993)
Taloudellinen vaikutus ja strateginen asema
A. Kauppataseen dynamiikka
| Vuosi | Kauppatase (mrd. $) | Suunta |
|---|---|---|
| 2021 | 138,0 | Vahva ylijäämä |
| 2022 | 236,9 | Ennätys (öljyn hinnan nousu) |
| 2023 | 130,2 | Lasku huipusta |
| 2024 | 92,0 | Normalisoitunut |
| 2025 | 66,4 (ennuste kirjoitushetkellä) | Ennustettu lasku |
Lähde: FocusEconomics
Vuoden 2024 kehitys
- Kauppataseen ylijäämä: 72,7 mrd. $
- Öljyn osuus viennistä: 73,1 % (aiemmin 77,3 %)
- Muun kuin öljyviennin kasvu: 13,1 %
- Tuonnin kasvu: 12,5 %
B. Maailmanlaajuinen strateginen asema
- Energian suurvalta: maailman suurin öljynviejä ja OPECin johtava maa
- Petrokemian jättiläinen: maailman 4. suurin petrokemian tuottaja (SABIC)
- Lannoitteiden kärkimaa: maailman suurin urean viejä
- GCC:n johtava maa: Persianlahden yhteistyöneuvoston suurin talous
- Islamilaisen maailman keskus: kahden pyhän moskeijan suojelija; hajj ja umra (2,5 miljoonaa pyhiinvaeltajaa vuodessa)
- G20-jäsen: ainoa arabimaa G20-ryhmässä
- Punaisenmeren mahti: strateginen sijainti tärkeällä laivareitillä (12 % maailmankaupasta kulkee Punaisenmeren kautta)
- Investointimahti: yli 700 miljardin dollarin Public Investment Fund (PIF)
C. Kilpailukykymittarit
| Mittari | Arvo | Sijoitus maailmassa |
|---|---|---|
| Ease of Doing Business | 71,0 | 62. (2019) |
| Logistics Performance Index | 3,4 | 55. (2016) |
| Trading Across Borders | 75,0 | 86. (2019) |
| Global Competitiveness Index | 70,0 | 36. (2019) |
| Talouden monimutkaisuusindeksi (ECI) | 0,28 | 51. sija 130 maasta (2024) |
D. Vision 2030 -ohjelman edistyminen
| Tavoite | Edistyminen (2024) |
|---|---|
| Muu kuin öljyvienti 50 %:iin muun kuin öljysektorin BKT:stä | Muu kuin öljyvienti 515 miljardia SR (+13,1 %) |
| Yksityisen sektorin osuus 65 %:iin BKT:stä | Kasvaa |
| Suorat ulkomaiset investoinnit 5,7 %:iin BKT:stä | Investointivirrat kasvavat |
| Työttömyysaste 7 %:iin | Lähellä tavoitetta |
| Naisten osuus työvoimasta 30 %:iin | Ylitetty (yli 35 %) |
| Kotitalouksien kulttuuri- ja viihdemenot 6 %:iin | Kasvussa |
E. Haasteet
- Öljyriippuvuus: monipuolistamisesta huolimatta öljyn osuus viennistä on yhä 73,1 %
- OPEC+-sitoumukset: tuotantokiintiöt rajoittavat vientimäärien joustavuutta
- Geopoliittiset riskit: alueelliset jännitteet ja Punaisenmeren turvallisuustilanne
- Maailmanlaajuinen energiasiirtymä: pitkän aikavälin epävarmuus fossiilisten polttoaineiden kysynnästä
- Tuontiriippuvuus: vahva riippuvuus tuontielintarvikkeista, -koneista ja -kulutustavaroista
- Sääntelyn monimutkaisuus: uudistuksista huolimatta menettelyt vaativat yhä perehtymistä
- Infrastruktuurin kehittämisen tahti: nopea laajentuminen tuo koordinointihaasteita
- Osaamisvaje: pula teknisistä osaajista kasvavilla aloilla
F. Mahdollisuudet
- Talouden monipuolistaminen: muu kuin öljyvienti ennätyskorkealla (+13,1 % vuonna 2024)
- Vihreä vety: mahdollinen maailman kärkimaa (NEOM Green Hydrogen Project)
- Uusiutuva energia: 50 %:n tavoite vuoteen 2030 mennessä ja valmistuspotentiaali
- Kaivostoiminta: 1,3 biljoonan dollarin hyödyntämättömät mineraalivarat
- Matkailu: tavoitteena 100 miljoonaa käyntiä vuoteen 2030 mennessä (70 miljoonaa kotimaista, 30 miljoonaa kansainvälistä)
- Logistiikkakeskus: sijainti Punaisellamerellä, satamainvestoinnit ja IMEC-käytävän potentiaali
- Digitaalinen talous: pilvi ensin -politiikka ja datakeskusinvestoinnit
- Ruokaturva: maatalousinvestoinnit ulkomaille ja vertikaaliviljely
- Terveydenhuollon laajentaminen: gigahankkeiden lääketieteelliset kaupungit ja lääkevalmistuksen kotimaistaminen
- Puolustusteollisuus: 50 %:n kotimaistamistavoite
Yhteenveto Saudi-Arabian kaupan ominaispiirteistä
- Öljyn valta-asema, monipuolistaminen etenee: 73,1 % viennistä on yhä öljyä, mutta muu kuin öljyvienti nousi ennätykselliseen 515 miljardiin SR:ään (+13,1 %) vuonna 2024
- Petrokemian mahti: kemian tuotteet johtavat muuta kuin öljyvientiä (25,5 %); SABIC on maailman 4. suurin petrokemian yritys
- Kiina tärkein kumppani: Kiinan osuus viennistä on 15,2 % ja tuonnista 23,9 %
- Vision 2030 muutoksen moottorina: talouden monipuolistaminen, sääntelyn nykyaikaistaminen ja investointien houkuttelu
- Vuoden 2024 sääntelyuudistukset: uudet Commercial Registration Law ja Trade Names Law (syyskuu 2024), tullimenettelyjen muutokset (lokakuu 2024) ja ATA Carnet -järjestelmän käyttöönotto (kesäkuu 2024)
- Yksi kansallinen rekisteröinti: sivuliikkeiden rekisteröinnit ja uusimisvaatimukset poistuvat (kirjoitushetkellä määrä tulla voimaan vuonna 2025)
- Muut kuin arabiankieliset toiminimet sallittu: merkittävä muutos, joka lisää yritysten vapautta nimen valinnassa
- ATA Carnet hyväksytään: yksinkertaisempi väliaikainen maahantuonti näyttelyitä ja näytteitä varten (kesäkuusta 2024)
- Tuontipainotteisuus: koneet (58,9 mrd. $), ajoneuvot (28,9 mrd. $) ja kemikaalit (19,0 mrd. $) hallitsevat tuontia
- Kauppataseen ylijäämä normalisoituu: 92,0 mrd. $:n ylijäämä vuonna 2024, kun vuoden 2022 ennätys oli 236,9 mrd. $
Saudi-Arabia on maailman merkittävin energianviejä, ja se käy läpi historiallista talouden muutosta Vision 2030 -ohjelman mukaisesti. Vaikka öljy hallitsee yhä (73,1 % viennistä), muu kuin öljyvienti nousi vuonna 2024 ennätykselliseen 515 miljardiin SR:ään ja kasvoi 13,1 % edellisvuodesta. Kuningaskunta on maailman suurin öljynviejä, yksi suurimmista petrokemian tuottajista ja lannoitteiden kärkimaa.
Vuosi 2024 toi sääntely-ympäristöön merkittäviä uudistuksia: uusi Commercial Registration Law (yksi kansallinen rekisteröinti, ei uusimisia), Trade Names Law (muut kuin arabiankieliset nimet sallittu), tullimenettelyjen muutokset ja ATA Carnet -järjestelmän käyttöönotto. Nämä muutokset yksinkertaistavat liiketoimintaa ja kauppamenettelyjä huomattavasti.
Saudi-Arabian markkinat tarjoavat valtavia mahdollisuuksia petrokemiassa, kaivostoiminnassa, uusiutuvassa energiassa, matkailussa ja logistiikassa. Menestyminen edellyttää GCC:n tullikehyksen tuntemista, SASOn ja SFDA:n sääntelyn hallintaa ja kuningaskunnan Vision 2030 -muutosohjelman huomioon ottamista.
Tarvitsetko tarkempaa tietoa? Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.
Tutustu lisää
Käytkö kauppaa Saudi-Arabian kanssa?
Kerro meille tuotteistasi ja suunnitelmistasi tai kysy meiltä tietystä markkinatietoa koskevasta asiasta. Vastaamme yleensä yhden arkipäivän kuluessa.