ESPANJA

Markkinatieto · Eurooppa

Espanjan kauppa: data, tuotteet ja menettelytavat

Kauppaluvut, vienti- ja tuontituotteet, tullimenettelyt, verot, sopimukset ja infrastruktuuri maasta, joka on portti Euroopan, Afrikan ja Amerikkojen välillä, vuoden 2023 tietojen pohjalta (analyysi alkuvuodelta 2024). Jos tarvitset tarkempaa tietoa tai sinulla on markkinatietoon liittyvä kysymys, ota meihin yhteyttä.

945,6 mrd. €Kokonaiskauppa vuonna 2023
424,8 mrd. €Vienti vuonna 2023
63,8 %EU-27-maiden osuus viennistä
17.Maailman 17. suurin viejä
01 · Kaupan makrotaloudellinen tausta

Kaupan makrotaloudellinen tausta

Vuotuinen kauppavolyymi 2023

  • Kokonaiskauppa: 945,6 miljardia euroa
  • Vienti: 424,8 miljardia euroa (↑ 3,2 % vuodesta 2022)
  • Tuonti: 520,8 miljardia euroa (↑ 2,8 % vuodesta 2022)
  • Kauppatase: 96,0 miljardia euroa alijäämäinen (hieman parempi kuin vuoden 2022 100,8 mrd. €)
  • Kaupan suhde BKT:hen: 73,8 % (vienti: 33,2 % BKT:stä)
  • Sijoitus maailmassa: 17. suurin viejä ja 16. suurin tuoja
  • Osuus maailman viennistä: 1,9 % (2023)
  • Viennin kasvu: kasvua 11 peräkkäisenä vuonna koronapandemiaan asti, elpyminen vuonna 2021

Maantieteellinen jakauma 2023

Vientimarkkinat (424,8 mrd. €)

AlueOsuusArvoTärkeimmät markkinat
EU-2763,8 %271,0 mrd. €Ranska 62,1 mrd. € (14,6 %) · Saksa 58,9 mrd. € (13,9 %) · Italia 32,4 mrd. € (7,6 %) · Portugali 28,8 mrd. € (6,8 %) · Alankomaat 15,6 mrd. € (3,7 %) · Belgia 12,0 mrd. € (2,8 %) · Puola 9,6 mrd. € (2,3 %) · muut Euroopan markkinat: Yhdistynyt kuningaskunta 22,8 mrd. € (5,4 %)
Amerikat15,2 %64,6 mrd. €Yhdysvallat 28,8 mrd. € (6,8 %) · Meksiko 12,0 mrd. € (2,8 %) · Brasilia 6,0 mrd. € (1,4 %) · Chile 4,8 mrd. € (1,1 %) · Kolumbia 3,6 mrd. € (0,8 %)
Aasia10,4 %44,2 mrd. €Kiina 12,0 mrd. € (2,8 %) · Turkki 8,4 mrd. € (2,0 %) · Japani 6,0 mrd. € (1,4 %) · Etelä-Korea 4,8 mrd. € (1,1 %) · Intia 3,6 mrd. € (0,8 %)
Afrikka7,2 %30,6 mrd. €Marokko 12,0 mrd. € (2,8 %) · Algeria 6,0 mrd. € (1,4 %) · Egypti 4,8 mrd. € (1,1 %)
Muu maailma3,4 %14,4 mrd. €

Tuonnin alkuperä (520,8 mrd. €)

AlueOsuusArvoTärkeimmät toimittajamaat
EU-2751,2 %266,6 mrd. €Saksa 80,1 mrd. € (15,4 %) · Ranska 51,8 mrd. € (9,9 %) · Italia 24,0 mrd. € (4,6 %) · Alankomaat 18,0 mrd. € (3,5 %) · Portugali 15,6 mrd. € (3,0 %)
Aasia23,4 %121,9 mrd. €Kiina 62,4 mrd. € (12,0 %) · Vietnam 14,4 mrd. € (2,8 %) · Etelä-Korea 12,0 mrd. € (2,3 %) · Japani 9,6 mrd. € (1,8 %) · Taiwan 8,4 mrd. € (1,6 %)
Amerikat11,8 %61,5 mrd. €Yhdysvallat 36,0 mrd. € (6,9 %) · Meksiko 9,6 mrd. € (1,8 %) · Brasilia 6,0 mrd. € (1,2 %)
Afrikka9,2 %47,9 mrd. €Algeria 18,0 mrd. € (3,5 %), pääasiassa maakaasua · Marokko 12,0 mrd. € (2,3 %) · Nigeria 6,0 mrd. € (1,2 %)
Muu maailma4,4 %22,9 mrd. €
02 · Vienti

Vientituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Pääomahyödykkeet ja koneet (96,6 mrd. €, 22,7 %)

1. Kuljetusvälineet: 48,0 mrd. €

  • Moottoriajoneuvot: 38,4 mrd. €: henkilöautot 28,8 mrd. € (Euroopan toiseksi suurin valmistaja) · hyötyajoneuvot 6,0 mrd. € · ajoneuvojen osat 7,2 mrd. €
  • Henkilöautot valmistajittain: SEAT (Volkswagen-konserni) 12,0 mrd. € · Stellantis (Peugeot, Citroën, Opel) 10,8 mrd. € · Ford Spain 4,8 mrd. € · Renault Spain 3,6 mrd. €
  • Ilmailu- ja avaruusteollisuus: 9,6 mrd. €: Airbus Spain (siivet, rungot) 6,0 mrd. € · lentokoneiden osat 3,6 mrd. €

2. Teollisuuskoneet: 30,0 mrd. €

  • Työstökoneet: 12,0 mrd. €
  • Maatalouskoneet: 6,0 mrd. €
  • Rakennuskoneet: 4,8 mrd. €
  • Muut teollisuuskoneet: 7,2 mrd. €

3. Sähkölaitteet: 18,6 mrd. €

  • Kodinkoneet: 9,6 mrd. € (maailman kolmanneksi suurin viejä); suurimmat brändit: BSH (Bosch, Siemens), Fagor, Cata
  • Sähkökoneet: 9,0 mrd. €

B. Elintarvikkeet ja juomat (78,0 mrd. €, 18,4 %)

1. Hedelmät ja vihannekset: 28,8 mrd. € (EU:n suurin tuottaja ja viejä)

  • Tuoreet hedelmät: 12,0 mrd. €: sitrushedelmät 4,8 mrd. € (maailman suurin viejä) · kivihedelmät 3,6 mrd. € · marjat 2,4 mrd. €
  • Tuoreet vihannekset: 9,6 mrd. €: tomaatit 3,6 mrd. € · paprikat 2,4 mrd. € · salaatti 1,8 mrd. €
  • Jalostetut hedelmät ja vihannekset: 7,2 mrd. €

2. Oliiviöljy: 8,4 mrd. € (maailman suurin tuottaja ja viejä)

  • Ekstra-neitsytoliiviöljy: 6,0 mrd. €
  • Muut oliiviöljyt: 2,4 mrd. €

3. Liha ja lihatuotteet: 12,0 mrd. €

  • Sianliha: 6,0 mrd. € (maailman neljänneksi suurin viejä)
  • Siipikarja: 3,6 mrd. €
  • Naudanliha: 2,4 mrd. €

4. Kala ja merenelävät: 9,6 mrd. € (EU:n suurin kalastuslaivasto)

  • Tuore kala: 4,8 mrd. €
  • Kalasäilykkeet: 3,6 mrd. €
  • Äyriäiset: 1,2 mrd. €

5. Viini: 4,8 mrd. € (maailman kolmanneksi suurin viejä)

  • Rioja, Ribera del Duero: 2,4 mrd. €
  • Cava: 1,2 mrd. €
  • Muut viinit: 1,2 mrd. €

6. Muut elintarvikkeet: 14,4 mrd. €

  • Maitotuotteet: 4,8 mrd. €
  • Viljat: 3,6 mrd. €
  • Makeiset: 2,4 mrd. €
  • Muut: 3,6 mrd. €

C. Kemialliset tuotteet (67,2 mrd. €, 15,8 %)

1. Peruskemikaalit: 30,0 mrd. €

  • Orgaaniset kemikaalit: 18,0 mrd. €
  • Epäorgaaniset kemikaalit: 12,0 mrd. €

2. Lääkkeet: 24,0 mrd. €

  • Lääkevalmisteet: 18,0 mrd. €
  • Lääkeaineet: 6,0 mrd. €

3. Muovit ja kumi: 13,2 mrd. €

  • Muovit alkumuodossa: 9,6 mrd. €
  • Kumituotteet: 3,6 mrd. €

D. Kulutustavarat (60,0 mrd. €, 14,1 %)

1. Tekstiilit ja vaatteet: 24,0 mrd. €

  • Vaatteet: 18,0 mrd. € (Zara/Inditex: 8,4 mrd. €)
  • Tekstiilit: 6,0 mrd. €

2. Jalkineet ja nahkatuotteet: 12,0 mrd. € (maailman kolmanneksi suurin viejä)

  • Jalkineet: 8,4 mrd. €
  • Nahkatuotteet: 3,6 mrd. €

3. Huonekalut ja kodintarvikkeet: 12,0 mrd. €

  • Huonekalut: 7,2 mrd. €
  • Kodintekstiilit: 4,8 mrd. €

4. Korut ja asusteet: 6,0 mrd. €

5. Muut kulutustavarat: 6,0 mrd. €

E. Puolivalmisteet (54,0 mrd. €, 12,7 %)

1. Rauta- ja terästuotteet: 24,0 mrd. €

  • Terästuotteet: 18,0 mrd. €
  • Rautatuotteet: 6,0 mrd. €

2. Värimetallit: 12,0 mrd. €

  • Alumiinituotteet: 7,2 mrd. €
  • Kuparituotteet: 4,8 mrd. €

3. Muut puolivalmisteet: 18,0 mrd. €

F. Energiatuotteet (30,0 mrd. €, 7,1 %)

  • Jalostetut öljytuotteet: 18,0 mrd. €
  • Sähkö: 9,6 mrd. €
  • Muu energia: 2,4 mrd. €

G. Palveluvienti (sisältyy tavaroiden arvoon)

  • Matkailupalvelut: 92,4 mrd. € (2023, maailman toiseksi suurimmat matkailutulot)
  • Kuljetus ja logistiikka: 28,8 mrd. €
  • Liike-elämän palvelut: 24,0 mrd. €
03 · Tuonti

Tuontituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Energiatuotteet (104,2 mrd. €, 20,0 %)

  • Öljytuotteet: 62,4 mrd. € (raakaöljy 48,0 mrd. € · jalostetut tuotteet 14,4 mrd. €)
  • Maakaasu: 36,0 mrd. € (putkikaasu 24,0 mrd. €, päätoimittajana Algeria · LNG 12,0 mrd. €)
  • Kivihiili: 4,8 mrd. €
  • Sähkö: 1,0 mrd. € (nettoviejä, mutta tuontia kausiluonteisesti)

B. Pääomahyödykkeet (83,3 mrd. €, 16,0 %)

  • Teollisuuskoneet: 36,0 mrd. €
  • Sähkölaitteet: 28,8 mrd. €
  • Kuljetusvälineet: 18,5 mrd. €

C. Kemialliset tuotteet (78,1 mrd. €, 15,0 %)

  • Lääkkeet: 36,0 mrd. €
  • Orgaaniset kemikaalit: 24,0 mrd. €
  • Muovit: 18,1 mrd. €

D. Kulutustavarat (73,0 mrd. €, 14,0 %)

  • Tekstiilit ja vaatteet: 30,0 mrd. €
  • Elektroniikka: 24,0 mrd. €
  • Muut kulutustavarat: 19,0 mrd. €

E. Välituotteet (67,9 mrd. €, 13,0 %)

  • Elektroniset komponentit: 36,0 mrd. €
  • Metallit: 24,0 mrd. €
  • Muut välituotteet: 7,9 mrd. €

F. Elintarvikkeet ja juomat (52,1 mrd. €, 10,0 %)

  • Kala ja merenelävät: 18,0 mrd. €
  • Viljat: 12,0 mrd. €
  • Muut elintarvikkeet: 22,1 mrd. €

G. Autoteollisuuden tuotteet (41,7 mrd. €, 8,0 %)

  • Ajoneuvojen osat: 24,0 mrd. €
  • Henkilöautot: 17,7 mrd. €

H. Muu tuonti (20,8 mrd. €, 4,0 %)

04 · Menettelyt

Kauppamenettelyt ja sääntely: syväluotaus

A. Tulli-ilmoitusprosessi

1. Sääntelykehys

  • Toimivaltainen viranomainen: Espanjan tulli (Agencia Tributaria, Departamento de Aduanas e Impuestos Especiales)
  • Oikeusperusta: unionin tullikoodeksi (UCC) ja Espanjan tullilainsäädäntö (Ley 58/2003)
  • Asema EU:ssa: EU:n jäsen vuodesta 1986, euroalueen jäsen vuodesta 1999
  • Alueellinen rakenne: 22 alueellista tullipiiriä ja 118 tullitoimipaikkaa

2. Määräajat

Saapumisen yleisilmoitus (Declaración Sumaria de Entrada, DSE)Määräaika
Konttikuljetukset meritse24 tuntia ennen lastausta ulkomaisessa satamassa
Lentorahti4 tuntia ennen saapumista Espanjaan
Maantie- ja rautatiekuljetukset1 tunti ennen EU:n ulkorajan ylittämistä
PostilähetyksetYksinkertaistetut menettelyt alle 150 euron tavaroille

Tulli-ilmoituksen antaminen

  • Sistema de Tele-Declaración (TED): Espanjan sähköinen tullijärjestelmä
  • Ilmoitustyypit: Documento Único Administrativo (DUA) EU:n ulkopuolisille tavaroille · Intrastat EU:n sisäkaupan tilastointiin (kynnysarvo: 400 000 €) · EORI-rekisteröinti on pakollinen kaikille toimijoille
  • Kielet: kaikki viralliset asiakirjat vaaditaan espanjaksi

3. Asiakirjavaatimukset: pakolliset asiakirjat EU:n ulkopuolelta tuotaessa

  1. Kauppalasku (espanjaksi tai oikeaksi todistettuna käännöksenä)
  2. Kuljetusasiakirja (konossementti, lentorahtikirja, CMR)
  3. Pakkausluettelo
  4. Alkuperätodistus (etuuskohtelua varten)
  5. Tuontiluvat (tarvittaessa)
  6. Käyttöturvallisuustiedotteet (kemikaaleille, espanjaksi)
  7. NIF (verotunniste)

Toimialakohtaiset erityisasiakirjat

  • Elintarvikkeet: terveystodistukset ja TRACES-ilmoitus
  • Viinit ja suojatut elintarvikkeet: Denominación de Origen Protegida (DOP) -todistukset
  • Kulttuuriesineet: alkuperämaan vientitodistukset
  • Kaksikäyttötuotteet: alkuperämaan vientiluvat
  • Lääkkeet: AEMPS:n (Espanjan lääkevirasto) lupa
  • Maataloustuotteet: kasvinterveystodistukset

4. Tullausarvon määritys: kuusi menetelmää (Espanjan toimeenpano)

  1. Valor transaccional (kauppa-arvo), ensisijainen menetelmä
  2. Valor transaccional de mercancías idénticas
  3. Valor transaccional de mercancías similares
  4. Método del valor deductivo
  5. Método del valor computado
  6. Método de último recurso

Espanjan erityisvaatimukset

  • Lähipiiriliiketoimet: yksityiskohtainen siirtohinnoitteludokumentaatio
  • Rojaltimaksut: sisällytettävä arvoon, jos ne liittyvät tuotuihin tavaroihin
  • Ostajan toimittamat tuotannontekijät: vastikkeetta toimitetut materiaalit ja palvelut on arvostettava
  • Valuuttamuunnos: EKP:n kurssit ilmoituksen hyväksymispäivänä
  • Laskuvaatimukset: laskussa on oltava molempien osapuolten NIF

B. Verotus ja tullien laskenta

1. Arvonlisävero (IVA)

  • Yleinen verokanta: 21 %
  • Alennetut verokannat: 10 % (elintarvikkeet, liikenne, hotellit, kulttuuritapahtumat) · 4 % (peruselintarvikkeet, kirjat, lääkkeet, lääkinnälliset laitteet)
  • Arvonlisäverosta vapaat: vienti ja EU:n sisäiset toimitukset
  • Rekisteröitymisraja: ei ole (rekisteröityminen vaaditaan välittömästi)
  • Tuonnin arvonlisävero: erääntyy tulliselvityksen yhteydessä
  • Lykätty tilitys: käytettävissä valtuutetuille toimijoille

2. Tullit

  • EU:n yhteinen tullitariffi (TARIC)
  • MFN-tullit: sovelletaan maihin, joiden kanssa ei ole vapaakauppasopimusta
  • Etuustullit: EU:n vapaakauppasopimusten nojalla
  • Maatalousmaksut: lisätullit yhteisen maatalouspolitiikan (CAP) tuotteille
Keskeisiä tullitasojaTaso
Tekstiilit ja vaatteet4–12 % tyypistä riippuen
Jalkineet8–17 %
MaataloustuotteetMonimutkaiset tariffikiintiöt
Henkilöautot10 % (MFN)

3. Valmisteverot (impuestos especiales)

Alkoholi ja tupakkaVerokanta
Olut1,90 € hehtolitralta Plato-astetta kohden
Viini0 € (kuohumaton viini), 3,80 € hehtolitralta (kuohuviini)
Välituotteet15,30 € hehtolitralta puhdasta alkoholia
Väkevät alkoholijuomat15,30 € hehtolitralta puhdasta alkoholia
Savukkeet1,95 € / 20 savuketta + 54,0 % vähittäishinnasta
Sikarit0,065 € sikarilta + 8,0 % vähittäishinnasta
EnergiatuotteetVerokanta
Bensiini0,6580 € litralta
Diesel0,5370 € litralta
Lämmitysöljy0,0860 € litralta
Maakaasu0,88 € / GJ
Sähkö0,75 € / MWh

4. Ympäristöverot

  • Muovivero: 0,45 € kilolta kertakäyttöisistä muovipakkauksista
  • EU:n muovivero: 0,80 € kierrättämättömän muovin kilolta
  • Jätevero: vaihtelee itsehallintoalueittain
  • REACH-maksut: kemikaalien rekisteröinnistä

C. Tullin erityismenettelyt

1. Tullivarastot

  • Depósitos aduaneros: tyypin A yleiset varastot
  • Almacenes aduaneros: tyypin B yksityiset varastot
  • Zonas francas: vapaa-alueet (Barcelona, Cádiz, Vigo ja muut)
  • Tärkeimmät varastointipaikat: Barcelona, Algeciras, Valencia ja Bilbao

2. Jalostusmenettelyt

  • Perfeccionamiento activo: sisäinen jalostus
  • Perfeccionamiento pasivo: ulkoinen jalostus
  • Transformación bajo control aduanero: tullivalvonnassa tapahtuva valmistus

3. Väliaikainen maahantuonti

  • Admisión temporal: väliaikainen maahantuonti
  • ATA-carnet: hyväksytään väliaikaisessa maahantuonnissa
  • Määräajat: yleensä 24 kuukautta
  • Vakuus: vakuus vaaditaan useimmissa tapauksissa

4. Passitusmenettelyt

  • Tránsito común: yhteinen passitus
  • Tránsito Internacional por Carretera (TIR): maantiepassitus
  • NCTS: sähköinen passitusjärjestelmä on pakollinen

D. Toimialakohtainen sääntely

1. Elintarvikkeet ja maataloustuotteet

  • Denominación de Origen Protegida (DOP): suojattu alkuperänimitys
  • Indicación Geográfica Protegida (IGP): suojattu maantieteellinen merkintä
  • Agricultura Ecológica: luomusertifiointi
  • Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición (AESAN): elintarviketurvallisuus
  • TRACES: pakollinen eläinperäisille tuotteille ja kasveille

2. Viiniala

  • Denominación de Origen (DO): alkuperänimitysjärjestelmä
  • Vinos de Pago: yksittäisen tilan viinit
  • Consejo Regulador: kunkin DO-alueen sääntelyneuvosto
  • Vientitodistukset: vaaditaan kaikessa viinin viennissä

3. Autoteollisuus

  • Dirección General de Tráfico (DGT): tyyppihyväksyntä
  • Euro-normit: päästövaatimusten täyttäminen
  • Turvallisuusvaatimukset: EU:n koko ajoneuvon tyyppihyväksyntä
  • Vientitodistukset: ajoneuvoille ja komponenteille

4. Lääkeala

  • Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios (AEMPS): hyväksyntä
  • Hyvät jakelutavat: GDP-sertifiointi vaaditaan
  • Sarjanumerointi: yksilöllistä tunnistetta koskevat vaatimukset
  • Lääketurvatoiminta: markkinoille saattamisen jälkeinen valvonta

5. Tekstiili- ja muotiteollisuus

  • Made in Spain -sertifiointi: aidoille espanjalaisille tuotteille
  • Laatumerkit: erilaiset alan sertifioinnit
  • Väärennösten torjunta: tiukka valvonta rajoilla
  • Vientiasiakirjat: aitoustodistukset

E. Digitaaliset järjestelmät ja automaatio

1. Espanjan tullin järjestelmät

  • Sistema de Tele-Declaración (TED): käsittelee yli 120 miljoonaa ilmoitusta vuodessa; täysin sähköinen vuodesta 2009; integroitu EU:n järjestelmiin; käytettävyys 99,6 %
  • Sede Electrónica de la Agencia Tributaria: tullin virallinen portaali
  • e-DUANAS: tullin verkkopalvelut
  • Intrastat Online: tilastoilmoitukset
  • Ventanilla Única: ulkomaankaupan yhden luukun palvelu

2. Digitaaliset hankkeet

  • Plan de Transformación Digital Aduanera 2021–2025: 85 milj. euron investoinnit
  • Lohkoketjupilotti: oliiviöljyn ja viinin jäljitettävyyteen
  • Tekoälypohjainen riskianalyysi: käyttöönotto suurimmissa satamissa
  • Mobiilisovellukset: tullimenettelyihin

3. Rajapinnat ja integraatiopalvelut

  • Verkkopalvelut: SOAP/XML-rajapinnat
  • EDI: EDIFACT-standardit (CUSDEC, CUSRES)
  • XML-lataus: ilmoituksia varten
  • Testiympäristö: TED-Test on käytettävissä

F. Vaatimustenmukaisuus ja valvonta

1. Riskiperusteinen valvontajärjestelmä

ValvontatasoOsuusKäsittely
Canal verde (vihreä)70 %Automaattinen luovutus
Canal naranja (oranssi)23 %Asiakirjatarkastus
Canal rojo (punainen)6 %Fyysinen tarkastus
Canal negro (musta)1 %Perusteellinen tarkastus

Riskinarvioinnin tekijät

  • Operador Económico Autorizado (OEA): Espanjan AEO-ohjelma
  • Maariski: alkuperän ja määräpaikan perusteella
  • Tavarariski: korkean riskin tavararyhmät
  • Toimijan historia: aiempi vaatimusten noudattaminen
  • Tiedustelutieto: espanjalaisista ja kansainvälisistä lähteistä

2. Tarkastusohjelma

  • Vuotuiset tarkastukset: yli 90 000 yritystarkastusta
  • Riskiperusteinen valinta: Espanjan tullin algoritmien avulla
  • Tarkastustyypit: control documental (asiakirjatarkastus), control físico (fyysinen tarkastus) ja inspección (tarkastus)
  • Kesto: tyypillisesti 1–3 kuukautta

3. Seuraamusjärjestelmä

  • Myöhästynyt ilmoitus: 150–600 € ilmoitukselta
  • Virheelliset tiedot: 1–25 % vältetyistä tulleista
  • Vaatimusten noudattamatta jättäminen: kiinteät seuraamusmaksut enintään 6 000 €
  • Toistuvat rikkomukset: korotetut seuraamukset

Rikosoikeudelliset seuraamukset

  • Contrabando (salakuljetus): enintään 6 vuotta vankeutta
  • Fraude aduanero (tullipetos): enintään 6 vuotta
  • Blanqueo de capitales: lisäksi rahanpesusyytteet
  • Yrityksen vastuu: sakot enintään viisinkertaiset vältettyyn määrään nähden

4. Muutoksenhaku

  1. Reclamación económico-administrativa: tullihallinnolle 30 päivän kuluessa
  2. Recurso de alzada: ylemmälle tulliviranomaiselle
  3. Recurso contencioso-administrativo: hallintotuomioistuimiin
  4. Tribunal Supremo: viimeinen muutoksenhakuaste oikeuskysymyksissä
05 · Sopimukset

Kauppasopimusverkosto

A. EU-jäsenyys

  • Liittyminen: 1986
  • Hyödyt: täysi pääsy EU:n sisämarkkinoille ja tulliliittoon
  • Kauppapolitiikka: EU:n yhteinen kauppapolitiikka
  • Euroalue: vuodesta 1999

B. EU:n vapaakauppasopimukset

  • Kattavat sopimukset: Kanada (CETA), vuodesta 2017 · Japani (EPA), vuodesta 2019 · Yhdistynyt kuningaskunta (TCA), vuodesta 2021 · Singapore, Vietnam, Etelä-Korea ja Meksiko
  • Neuvotteluvaiheessa kirjoitushetkellä (alkuvuosi 2024): Mercosur (mahdollisuuksia maataloudelle) · Australia ja Uusi-Seelanti · Intia

C. Alueelliset kauppaverkostot

  • Latinalainen Amerikka: vahvat historialliset ja kulttuuriset siteet
  • Välimeren kumppanuudet: Pohjois-Afrikan maiden kanssa
  • EFTA-maat: erityiset kauppasuhteet
  • Yhdysvallat: tärkeä kauppa- ja investointikumppani

D. Kahdenväliset investointisopimukset

  • 77 kahdenvälistä investointisopimusta (BIT): tosin EU:n toimivalta on pääosin korvannut ne
  • Energiaperuskirjaa koskeva sopimus: jäsen
  • Kaksinkertaisen verotuksen välttämistä koskevat sopimukset: yli 90 maan kanssa
06 · Infrastruktuuri

Kaupan keskeinen infrastruktuuri

A. Satamat (vuotuinen tonnimäärä)

SatamaVuotuinen tonnimääräHuomiot
Algecirasin satama (Välimeren rannikko)109,8 milj. tonniaEspanjan suurin satama (4,8 milj. TEU)
Valencian satama (Välimeren rannikko)81,6 milj. tonniaSuurin konttisatama (5,4 milj. TEU)
Barcelonan satama (Välimeren rannikko)68,4 milj. tonnia3,4 milj. TEU
Cartagenan satama (Välimeren rannikko)35,4 milj. tonnia
Bilbaon satama (Atlantin rannikko)35,6 milj. tonnia
Huelvan satama (Atlantin rannikko)30,2 milj. tonnia
Las Palmasin satama (Kanariansaaret, Atlantti)21,4 milj. tonnia

B. Lentoasemat (rahtimäärä)

  • Madrid-Barajas: 0,78 milj. tonnia, Espanjan suurin rahtilentoasema
  • Barcelona-El Prat: 0,18 milj. tonnia
  • Zaragoza: 0,15 milj. tonnia (logistiikkakeskus)
  • Vitoria: 0,12 milj. tonnia

C. Rajanylityspaikat

Maarajat

  • Ranska: 7 rajanylityspaikkaa (tärkein La Jonquera)
  • Portugali: 12 rajanylityspaikkaa (tärkein Tui–Valença)
  • Gibraltar: 1 rajanylityspaikka (erityisasema)

Merirajat

  • Lauttareitit: Marokkoon, Algeriaan, Italiaan ja Yhdistyneeseen kuningaskuntaan
  • Risteilysatamat: merkittävä Välimeren risteilykeskus

D. Logistiikkakeskukset

  • Zaragoza Logistics Platform (PLAZA): Euroopan suurin logistiikkapuisto
  • Coslada (Madrid): merkittävä logistiikkakeskus
  • Martorell (Barcelona): autoteollisuuden logistiikkakeskus
  • Algecirasin logistiikka-alue (ZAL): etelän logistiikkakeskus
07 · Trendit

Nousevat trendit ja tuleva kehitys

Alkuvuoden 2024 analyysissamme tunnistetut trendit ja virstanpylväät.

A. Uusiutuvan energian edelläkävijyys

  • Kansallinen energia- ja ilmastosuunnitelma (PNIEC): 241 mrd. euron investoinnit vuosina 2021–2030
  • Uusiutuvan energian tavoitteet: 74 % sähköstä uusiutuvista lähteistä vuoteen 2030 mennessä
  • Vihreä vety: 8,9 mrd. euron investointisuunnitelma
  • Aurinkovoima: maailman viidenneksi suurin kapasiteetti

B. Autoteollisuuden murros

  • Sähköajoneuvosuunnitelma: 24 mrd. euron investoinnit vuoteen 2030 mennessä, mukana Volkswagen (10 mrd. € sähköautojen tuotantoon Espanjassa) ja Stellantis (7 mrd. €)
  • Akkutuotanto: 3 gigatehdasta suunnitteilla
  • Verkottuneet ajoneuvot: 5G-infrastruktuurin kehittäminen

C. Elintarvike- ja maatalousinnovaatiot

  • Kestävä maatalous: 1 mrd. euron investoinnit täsmäviljelyyn
  • Vesihuolto: 3 mrd. euron investoinnit kastelun nykyaikaistamiseen
  • Luomutuotanto: tavoitteena 25 % maatalousmaasta vuoteen 2030 mennessä
  • Ruokateknologia: kasvava startup-ekosysteemi

D. Matkailun kehitys

  • Matkailun kestävyyssuunnitelma: 3,4 mrd. euron investoinnit
  • Digitaalinen matkailu: entistä paremmat verkkoalustat
  • Kestävä matkailu: painopiste laadussa ja kestävyydessä
  • Terveysmatkailu: kasvava ala

E. Digitaalinen talous

  • Digital Spain 2026: 140 mrd. euron investointisuunnitelma
  • 5G:n käyttöönotto: tavoitteena kattaa 75 % väestöstä vuoteen 2025 mennessä (kirjoitushetkellä asetettu tavoite)
  • Tekoäly: kansallinen tekoälystrategia
  • Kyberturvallisuus: kasvava vientiala
08 · Yhteystiedot

Keskeiset yhteystiedot ja lähteet

A. Viranomaiset

  1. Espanjan tulli (Agencia Tributaria): sede.agenciatributaria.gob.es · Puhelin +34 901 33 55 33 · Sähköposti atencion.ciudadano@correo.aeat.es · C/ Alcalá 500, 28027 Madrid
  2. ICEX España Exportación e Inversiones: icex.es
  3. INE: ine.es (tilastot)
  4. Teollisuus-, kauppa- ja matkailuministeriö: mincotur.gob.es

B. Toimialajärjestöt

  1. CEOE: ceoe.es (Espanjan elinkeinoelämän järjestöjen keskusliitto)
  2. ANFAC: anfac.es (autonvalmistajat)
  3. FIAB: fiab.es (elintarvike- ja juomateollisuus)
  4. AMEC: amec.es (insinööri- ja konsulttiala)

C. Tilasto- ja markkinalähteet

  1. INE:n kauppatilastot: ine.es
  2. Espanjan keskuspankki: bde.es (maksutasetiedot)
  3. DataComex: datacomex.comercio.es (kauppatilastoportaali)
  4. Espanjan kauppakamarit: camaras.org
09 · Strateginen asema

Taloudellinen vaikutus ja strateginen asema

A. Kauppataseen kehitys

  • Historiallinen näkökulma: kauppatase on ollut jatkuvasti alijäämäinen 1970-luvulta lähtien
  • Energiariippuvuus: merkittävä alijäämän aiheuttaja
  • Palvelutaseen ylijäämä: matkailun ylijäämä kompensoi tavarakaupan alijäämää
  • Parannus vuonna 2023: alijäämä pieneni energiantuonnin vähenemisen ansiosta

B. Globaali erikoistuminen

  1. Matkailu: maailman toiseksi suosituin matkailumaa (ennen pandemiaa)
  2. Hedelmät ja vihannekset: EU:n suurin tuottaja ja viejä
  3. Oliiviöljy: maailman suurin tuottaja ja viejä
  4. Autoteollisuus: Euroopan toiseksi suurin ajoneuvovalmistaja
  5. Uusiutuva energia: maailman kärkeä aurinko- ja tuuliteknologiassa
  6. Muotikauppa: Zara/Inditex on maailman suurin muotialan vähittäiskauppias
  7. Viini: maailman kolmanneksi suurin viejä

C. Kilpailukykymittarit

MittariSijoitus
Globaali kilpailukyky (WEF)23. maailmassa
Innovaatiot (Global Innovation Index)29. maailmassa
Liiketoiminnan helppous (Maailmanpankki)30. maailmassa
Logistiikan suorituskyky (Maailmanpankin LPI)17. maailmassa

D. Haasteet ja haavoittuvuudet

  1. Korkea työttömyys: 11,8 % (2023, EU:n toiseksi korkein)
  2. Julkinen velka: 107,7 % BKT:stä (2023)
  3. Alueelliset erot: merkittävä jako pohjoisen ja etelän välillä
  4. Vesipula: maataloussektorin haavoittuvuus
  5. Energiariippuvuus: 68 % energiasta tuodaan (2023)
  6. Tuottavuusero: EU:n keskiarvoa alhaisempi tuottavuus
  7. Väestörakenteen haasteet: ikääntyvä väestö
Yhteenveto

Yhteenveto Espanjan kaupan ominaispiirteistä

  1. Maatalouden suurvalta: EU:n suurin hedelmien ja vihannesten tuottaja
  2. Matkailun suurvalta: maailman toiseksi suurin matkailutalous
  3. Autoteollisuuden keskus: Euroopan toiseksi suurin ajoneuvovalmistaja
  4. Uusiutuvan energian edelläkävijä: maailman kärkeä aurinko- ja tuuliteknologiassa
  5. Elintarvike- ja juomaosaaminen: maailman johtava oliiviöljymaa ja merkittävä viinin viejä
  6. Muotikaupan innovaatiot: maailman suurimman muotialan vähittäiskauppiaan kotimaa
  7. Maantieteellinen etu: portti Euroopan, Afrikan ja Amerikkojen välillä
  8. EU-integraatio: täysivaltainen EU-jäsen, joka hyötyy sisämarkkinoista
  9. Palvelutalous: vahvat matkailu-, rahoitus- ja liike-elämän palvelut
  10. Infrastruktuurin laatu: erinomaiset liikenne- ja logistiikkaverkostot

Tarvitsetko tarkempaa tietoa? Jos tarvitset tarkempaa tietoa tai sinulla on markkinatietoon liittyvä kysymys, ota meihin yhteyttä.

Huomautus: tämä analyysi kuvaa Espanjan kaupan tilaa alkuvuodesta 2024. Toimintaympäristö kehittyy jatkuvasti, erityisesti geopoliittisten muutosten, digitaalisen murroksen ja kestävyysvaatimusten myötä.

Käytkö kauppaa Espanjan kanssa?

Kerro meille tuotteistasi ja suunnitelmistasi. Vastaamme yleensä yhden arkipäivän kuluessa.