SINGAPORE

Markkinatieto · Kaakkois-Aasia

Singaporen kauppa: tiedot, tuotteet ja menettelyt

Maailman kauppaintensiivisimmän talouden ja Aasian johtavan kauppa- ja logistiikkakeskuksen kauppaluvut, vienti- ja tuontituotteet, tullimenettelyt, verot, sopimukset ja infrastruktuuri vuoden 2023 tietojen pohjalta. Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.

898,8 mrd. $Tavarakaupan kokonaisarvo vuonna 2023 (1 202 mrd. S$)
325,7 %Kaupan suhde BKT:hen
39,0 milj. TEUPSA Singaporen konttiliikenne vuonna 2023
99,96 %Tullittomien (0 %) tullinimikkeiden osuus
01 · Kaupan makrotaloudellinen tausta

Kaupan makrotaloudellinen tausta

Vuotuinen kauppavolyymi 2023

  • Kokonaiskauppa: 898,8 mrd. $ (1 202 mrd. S$)
  • Vienti: 475,9 mrd. $ (636 mrd. S$), ↓ 4,1 % vuodesta 2022
  • Tuonti: 422,9 mrd. $ (566 mrd. S$), ↓ 10,9 % vuodesta 2022
  • Kauppatase: 53,0 mrd. $ ylijäämä (70,9 mrd. S$)
  • Kaupan suhde BKT:hen: 325,7 % (maailman korkein)
  • Sijoitus maailmassa: 15. suurin viejä, 17. suurin tuoja
  • Osuus maailman viennistä: 2,0 %
  • Valuutta: Singaporen dollari (SGD); 1 SGD ≈ 0,74 $; 1 $ ≈ 1,35 S$

Maantieteellinen jakauma 2023

Vientimarkkinat (475,9 mrd. $ / 636 mrd. S$)

AlueOsuusArvoTärkeimmät markkinat
Aasia64,2 %305,5 mrd. $ / 408 mrd. S$Kiina 65,6 mrd. $ / 87,7 mrd. S$ (13,8 %) · Hongkong 50,4 mrd. $ / 67,4 mrd. S$ (10,6 %) · Malesia 44,5 mrd. $ / 59,5 mrd. S$ (9,4 %) · Indonesia 35,4 mrd. $ / 47,3 mrd. S$ (7,4 %) · Japani 21,9 mrd. $ / 29,3 mrd. S$ (4,6 %) · Etelä-Korea 21,4 mrd. $ / 28,6 mrd. S$ (4,5 %) · Taiwan 20,4 mrd. $ / 27,3 mrd. S$ (4,3 %) · Thaimaa 17,1 mrd. $ / 22,9 mrd. S$ (3,6 %)
Amerikat16,4 %78,0 mrd. $ / 104 mrd. S$Yhdysvallat 44,9 mrd. $ / 60,0 mrd. S$ (9,5 %) · Muut Amerikan maat 33,1 mrd. $ / 44,3 mrd. S$
Eurooppa14,3 %68,0 mrd. $ / 91 mrd. S$Euroopan unioni 52,3 mrd. $ / 69,9 mrd. S$ (11,0 %) · Yhdistynyt kuningaskunta 8,6 mrd. $ / 11,5 mrd. S$ (1,8 %)
Oseania3,8 %18,1 mrd. $ / 24,2 mrd. S$Australia 15,2 mrd. $ / 20,3 mrd. S$ (3,2 %)
Afrikka1,3 %6,2 mrd. $ / 8,3 mrd. S$

Tuonnin alkuperä (422,9 mrd. $ / 566 mrd. S$)

AlueOsuusArvoTärkeimmät toimittajamaat
Aasia66,8 %282,5 mrd. $ / 378 mrd. S$Kiina 58,8 mrd. $ / 78,6 mrd. S$ (13,9 %) · Malesia 47,6 mrd. $ / 63,6 mrd. S$ (11,3 %) · Muu Aasia, muualla erittelemätön 48,6 mrd. $ / 65,0 mrd. S$ (11,5 %) · Etelä-Korea 25,7 mrd. $ / 34,4 mrd. S$ (6,1 %) · Japani 21,1 mrd. $ / 28,2 mrd. S$ (5,0 %) · Taiwan 20,5 mrd. $ / 27,4 mrd. S$ (4,8 %) · Intia 16,9 mrd. $ / 22,6 mrd. S$ (4,0 %)
Amerikat18,5 %78,2 mrd. $ / 105 mrd. S$Yhdysvallat 52,1 mrd. $ / 69,7 mrd. S$ (12,3 %) · Muut Amerikan maat 26,1 mrd. $ / 34,9 mrd. S$
Eurooppa12,7 %53,7 mrd. $ / 71,8 mrd. S$Euroopan unioni 48,2 mrd. $ / 64,5 mrd. S$ (11,4 %) · Yhdistynyt kuningaskunta 4,1 mrd. $ / 5,5 mrd. S$ (1,0 %)
Oseania1,5 %6,3 mrd. $ / 8,4 mrd. S$
Afrikka0,5 %2,1 mrd. $ / 2,8 mrd. S$

Lähteet: Maailmanpankin WITS-maaprofiili · WITS-tilannekatsaus · Bank of Scotland International Trade Portal

02 · Vienti

Vientituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Elektroniikka (142,8 mrd. $ / 191 mrd. S$, 30,0 %)

1. Integroidut piirit: 102,6 mrd. $ / 137,2 mrd. S$ (21,6 %)

  • Monoliittiset integroidut piirit: 84,5 mrd. $ / 113,0 mrd. S$
  • Hybridipiirit: 18,1 mrd. $ / 24,2 mrd. S$
  • Tyypit: prosessorit ja ohjaimet 38,4 mrd. $; muistipiirit 32,1 mrd. $; vahvistimet ja muut integroidut piirit 32,1 mrd. $
  • Suurimmat valmistajat: GlobalFoundries, Micron, STMicroelectronics, UMC
  • Vientikohteet: Kiina (35 %), Hongkong (25 %), Malesia (15 %), Yhdysvallat (10 %)

2. Elektroniikan osat: 18,1 mrd. $ / 24,2 mrd. S$ (3,8 %)

  • Diodit ja transistorit: 8,5 mrd. $
  • Kondensaattorit: 5,2 mrd. $
  • Piirilevyt: 4,4 mrd. $

3. Tietojenkäsittelylaitteet: 12,6 mrd. $ / 16,9 mrd. S$ (2,7 %)

  • Tietokoneet ja kannettavat: 6,8 mrd. $
  • Tallennusyksiköt: 3,5 mrd. $
  • Oheislaitteet: 2,3 mrd. $

4. Tietoliikennelaitteet: 9,5 mrd. $ / 12,7 mrd. S$ (2,0 %)

  • Lähetinlaitteet: 4,8 mrd. $
  • Älypuhelimet: 3,2 mrd. $
  • Verkkolaitteet: 1,5 mrd. $

B. Kemikaalit ja petrokemian tuotteet (85,5 mrd. $ / 114 mrd. S$, 18,0 %)

1. Jalostetut öljytuotteet: 56,9 mrd. $ / 76,1 mrd. S$ (12,0 %)

  • Merkittävä jalostuskeskus: kapasiteetti 1,5 miljoonaa barrelia päivässä
  • Jalostetut tuotteet: bensiini 18,2 mrd. $; diesel 16,5 mrd. $; lentopetroli ja kerosiini 12,8 mrd. $; polttoöljy 9,4 mrd. $
  • Suurimmat jalostamot: Shell (Pulau Bukom), ExxonMobil (Jurong), Singapore Refining Company
  • Vientikohteet: Indonesia (25 %), Malesia (20 %), Australia (15 %), Kiina (10 %)

2. Petrokemian tuotteet: 18,2 mrd. $ / 24,3 mrd. S$ (3,8 %)

  • Eteeni ja propeeni: 6,8 mrd. $
  • Aromaatit (bentseeni, tolueeni, ksyleeni): 5,5 mrd. $
  • Metanoli: 3,2 mrd. $
  • Muut petrokemian tuotteet: 2,7 mrd. $

3. Erikoiskemikaalit: 10,4 mrd. $ / 13,9 mrd. S$ (2,2 %)

  • Tuoksu- ja makuaineet: 3,8 mrd. $
  • Lääkeaineiden välituotteet: 3,2 mrd. $
  • Teollisuuskaasut: 2,1 mrd. $
  • Katalyytit: 1,3 mrd. $

C. Koneet ja laitteet (42,8 mrd. $ / 57,2 mrd. S$, 9,0 %)

1. Puolijohteiden valmistuskoneet: 21,0 mrd. $ / 28,1 mrd. S$ (4,5 %)

  • Piikiekkojen käsittelylaitteet: 12,5 mrd. $
  • Kokoonpano- ja kotelointilaitteet: 5,2 mrd. $
  • Testauslaitteet: 3,3 mrd. $
  • Suurimmat yritykset: ASM Pacific Technology, Applied Materials, KLA

2. Yleiset teollisuuskoneet: 12,6 mrd. $ / 16,9 mrd. S$ (2,7 %)

  • Pumput ja kompressorit: 4,8 mrd. $
  • Lämmitys- ja jäähdytyslaitteet: 3,8 mrd. $
  • Mekaaniset laitteet: 4,0 mrd. $

3. Sähköntuotantolaitteet: 9,2 mrd. $ / 12,3 mrd. S$ (1,9 %)

  • Kaasuturbiinit: 4,2 mrd. $
  • Sähkögeneraattorit: 3,1 mrd. $
  • Muuntajat: 1,9 mrd. $

D. Tarkkuustekniikka (28,5 mrd. $ / 38,1 mrd. S$, 6,0 %)

1. Lääkinnälliset laitteet: 14,2 mrd. $ / 19,0 mrd. S$ (3,0 %)

  • Lääketieteelliset instrumentit: 6,5 mrd. $
  • Diagnostiikkalaitteet: 4,2 mrd. $
  • Kirurgiset ja hammaslääketieteelliset instrumentit: 3,5 mrd. $
  • Suurimmat yritykset: Becton Dickinson, Siemens Healthcare, GE Healthcare

2. Optiset laitteet ja valokuvauslaitteet: 8,5 mrd. $ / 11,4 mrd. S$ (1,8 %)

  • Optiset linssit: 3,8 mrd. $
  • Mittauslaitteet: 2,9 mrd. $
  • Valokuvauslaitteet: 1,8 mrd. $

3. Kellot: 5,8 mrd. $ / 7,8 mrd. S$ (1,2 %)

  • Sveitsiläisten luksuskellojen jälleenvienti: 4,2 mrd. $
  • Komponentit ja osat: 1,6 mrd. $

E. Lääkkeet ja bioteknologia (23,8 mrd. $ / 31,8 mrd. S$, 5,0 %)

1. Farmaseuttiset tuotteet: 19,0 mrd. $ / 25,4 mrd. S$ (4,0 %)

  • Lääkevalmisteet: 14,2 mrd. $
  • Antibiootit: 2,8 mrd. $
  • Vitamiinit ja hormonit: 2,0 mrd. $
  • Suurimmat yritykset: GlaxoSmithKline, Pfizer, Merck, Novartis, Sanofi

2. Biologiset tuotteet: 4,8 mrd. $ / 6,4 mrd. S$ (1,0 %)

  • Rokotteet: 2,5 mrd. $
  • Veriperäiset tuotteet: 1,5 mrd. $
  • Bioteknologian tutkimusmateriaalit: 0,8 mrd. $

F. Kuljetusvälineet (19,0 mrd. $ / 25,4 mrd. S$, 4,0 %)

1. Ilmailu- ja avaruusteollisuuden tuotteet: 17,6 mrd. $ / 23,5 mrd. S$ (3,7 %)

  • Lentokoneiden moottorit ja niiden osat: 10,9 mrd. $ / 14,6 mrd. S$ (suihku- ja potkuriturbiinimoottorit 8,5 mrd. $; moottorien osat 2,4 mrd. $)
  • Lentokoneiden osat: 6,7 mrd. $ / 9,0 mrd. S$
  • Suurimmat yritykset: Rolls-Royce, Pratt & Whitney, GE Aviation, ST Engineering Aerospace

2. Meri- ja offshore-laitteet: 1,4 mrd. $ / 1,9 mrd. S$ (0,3 %)

  • Laivat ja veneet: 0,9 mrd. $
  • Offshore-rakenteet: 0,5 mrd. $

G. Muut teollisuustuotteet (28,5 mrd. $ / 38,1 mrd. S$, 6,0 %)

  • 1. Jalometallit ja korut: 13,3 mrd. $ / 17,8 mrd. S$ (2,8 %), josta puolivalmisteena oleva kulta 11,5 mrd. $ / 15,4 mrd. S$ (2,4 %) ja korut 1,8 mrd. $
  • 2. Muovi- ja kumituotteet: 7,6 mrd. $ / 10,2 mrd. S$ (1,6 %)
  • 3. Optiset ja valokuvaustallenteet: 4,8 mrd. $ / 6,4 mrd. S$ (1,0 %)
  • 4. Huonekalut ja sisustustarvikkeet: 2,8 mrd. $ / 3,7 mrd. S$ (0,6 %)

H. Palveluvienti (357,9 mrd. $ / 479 mrd. S$, 42,9 % kokonaisviennistä palvelut mukaan lukien)

PalveluArvoOsuus palveluviennistäHuomiot
1. Kuljetuspalvelut111,3 mrd. $ / 149 mrd. S$31,1 %Merikuljetukset (konttiliikenne, satamapalvelut); lentoliikenne (Changin lentoaseman rahti- ja matkustajapalvelut). Suurimmat yritykset: Singapore Airlines, PSA International, SATS
2. Muut liike-elämän palvelut108,0 mrd. $ / 145 mrd. S$30,2 %Pääkonttoripalvelut (alueelliset pääkonttorit Singaporessa); asiantuntijapalvelut (laki-, tilintarkastus- ja konsultointipalvelut); T&K-palvelut
3. Rahoituspalvelut48,6 mrd. $ / 65 mrd. S$13,6 %Pankkipalvelut (yksityispankkitoiminta, kaupan rahoitus); omaisuudenhoito (rahastonhoito); pääomamarkkinapalvelut (kaupankäynti, merkintätakaukset)
4. Matkailupalvelut29,2 mrd. $ / 39 mrd. S$8,2 %Matkailu: 12 miljoonaa kävijää (2023); liikematkailu: MICE-matkailu
5. Immateriaalioikeuksien käyttömaksut20,8 mrd. $ / 27,8 mrd. S$5,8 %
6. Televiestintä-, tietotekniikka- ja tietopalvelut18,0 mrd. $ / 24,1 mrd. S$5,0 %

Lähteet: Maailmanpankin WITS-maaprofiili · WITS-tilannekatsaus · Bank of Scotland International Trade Portal

03 · Tuonti

Tuontituotteiden yksityiskohtainen analyysi

A. Elektroniikka (141,3 mrd. $ / 189 mrd. S$, 33,4 %)

  • 1. Integroidut piirit: 84,5 mrd. $ / 113 mrd. S$ (20,0 %), josta monoliittiset integroidut piirit 74,2 mrd. $ ja hybridipiirit 10,3 mrd. $
  • 2. Tietoliikennelaitteet: 19,9 mrd. $ / 26,6 mrd. S$ (4,7 %), josta lähetinlaitteet 11,9 mrd. $ / 15,9 mrd. S$ (2,8 %), älypuhelimet 5,8 mrd. $ ja verkkolaitteet 2,2 mrd. $
  • 3. Tietokoneet ja tietojenkäsittelylaitteet: 18,6 mrd. $ / 24,9 mrd. S$ (4,4 %)
  • 4. Elektroniikkakomponentit: 18,3 mrd. $ / 24,5 mrd. S$ (4,3 %)

B. Kivennäispolttoaineet ja öljy (98,5 mrd. $ / 132 mrd. S$, 23,3 %)

  • 1. Jalostetut öljytuotteet: 53,1 mrd. $ / 71,0 mrd. S$ (12,6 %), tuodaan jälleenvientiin ja kotimaiseen käyttöön
  • 2. Raakaöljy: 27,4 mrd. $ / 36,7 mrd. S$ (6,5 %), Arabiemiirikunnista, Saudi-Arabiasta, Qatarista ja Kuwaitista
  • 3. Maakaasu: 12,4 mrd. $ / 16,6 mrd. S$ (2,9 %); LNG:n tuonti Australiasta, Qatarista ja Yhdysvalloista
  • 4. Muut öljytuotteet: 5,6 mrd. $ / 7,5 mrd. S$ (1,3 %)

C. Koneet ja laitteet (59,2 mrd. $ / 79 mrd. S$, 14,0 %)

  • 1. Puolijohteiden valmistuskoneet: 22,8 mrd. $ / 30,5 mrd. S$ (5,4 %)
  • 2. Lentokoneiden moottorit ja niiden osat: 10,9 mrd. $ / 14,6 mrd. S$ (2,6 %)
  • 3. Yleiset teollisuuskoneet: 14,8 mrd. $ / 19,8 mrd. S$ (3,5 %)
  • 4. Sähköntuotantolaitteet: 10,7 mrd. $ / 14,3 mrd. S$ (2,5 %)

D. Kemikaalit (38,1 mrd. $ / 51 mrd. S$, 9,0 %)

  • 1. Orgaaniset kemikaalit: 16,1 mrd. $ / 21,5 mrd. S$ (3,8 %)
  • 2. Farmaseuttiset tuotteet: 12,2 mrd. $ / 16,3 mrd. S$ (2,9 %)
  • 3. Muovit alkumuodossa: 9,8 mrd. $ / 13,1 mrd. S$ (2,3 %)

E. Kuljetusvälineet (23,3 mrd. $ / 31 mrd. S$, 5,5 %)

  • 1. Lentokoneet ja niiden osat: 12,5 mrd. $ / 16,7 mrd. S$ (3,0 %)
  • 2. Laivat ja veneet: 5,5 mrd. $ / 7,4 mrd. S$ (1,3 %)
  • 3. Moottoriajoneuvot: 5,3 mrd. $ / 7,1 mrd. S$ (1,2 %)

F. Palvelutuonti (326,0 mrd. $ / 436 mrd. S$, 43,5 % kokonaistuonnista palvelut mukaan lukien)

PalveluArvoOsuus palvelutuonnista
1. Kuljetuspalvelut111,3 mrd. $ / 149 mrd. S$34,1 %
2. Muut liike-elämän palvelut107,5 mrd. $ / 144 mrd. S$33,0 %
3. Matkailupalvelut30,9 mrd. $ / 41,4 mrd. S$9,5 %
4. Immateriaalioikeuksien käyttömaksut25,9 mrd. $ / 34,7 mrd. S$7,9 %
5. Rahoituspalvelut17,3 mrd. $ / 23,2 mrd. S$5,3 %

Lähteet: Maailmanpankin WITS-maaprofiili · WITS-tilannekatsaus · Bank of Scotland International Trade Portal

04 · Menettelyt

Kauppamenettelyt ja sääntely: syväluotaus

A. Tulli-ilmoitusprosessi

1. Sääntelykehys

  • Päävastuuviranomainen: Singapore Customs (valtiovarainministeriön alainen tulliviranomainen)
  • Oikeusperusta: Customs Act 1960, Regulation of Imports and Exports Act, Strategic Goods (Control) Act
  • Kauppasopimukset: ASEANin vapaakauppa-alue (AFTA); 27 vapaakauppasopimusta (kahdenvälisiä ja alueellisia); Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP); Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP)
  • Valuutta: täysin vaihdettava, pääomat liikkuvat vapaasti

2. Tuonti- ja vientikiellot sekä rajoitukset

  • Kielletyt tavarat (täyskielto): purukumi (lukuun ottamatta lääkinnällistä ja hammashoitoon tarkoitettua purukumia); sähikäiset; leluaseet ja -pistoolit; pistoolin tai revolverin muotoiset savukkeensytyttimet; valvotut huumausaineet ja psykotrooppiset aineet; siveettömät esineet ja julkaisut
  • CITES (uhanalaiset lajit): kaikkien CITES-luetteloitujen lajien tuontiin, vientiin ja jälleenvientiin tarvitaan AVS:n ennakkolupa
Valvonnanalaiset tavarat (ennakkolupa vaaditaan)Viranomainen tai laki
Aseet ja räjähteetPolice Licensing & Regulatory Department (PLRD)
Eläimet, linnut ja kasvitAnimal & Veterinary Service (AVS), National Parks Board (NParks)
ElintarvikkeetSingapore Food Agency (SFA)
Lääkkeet ja myrkytHealth Sciences Authority (HSA)
TietoliikennelaitteetInfocomm Media Development Authority (IMDA)
Strategiset tavaratStrategic Goods (Control) Act

3. TradeNet, kansallinen yhden luukun järjestelmä

  • Yleiskuvaus: maailman ensimmäinen kansallinen kaupan yhden luukun järjestelmä (käyttöön 1989); kaikki kaupan asiakirjat yhdessä sähköisessä palvelussa; integroitu yli 35 viranomaisen järjestelmiin; paperiton ympäristö, jossa 100 % ilmoituksista tehdään sähköisesti
  • Käsittelyajat: tavanomainen tulliselvitys 10 minuutissa 90 %:ssa luvista; käsittelyaika enintään 30 minuuttia; toiminnassa vuorokauden ympäri vuoden jokaisena päivänä
  • Tuontilupa: kaikille Singaporeen tuotaville tavaroille
  • Vientilupa: kaikille Singaporesta vietäville tavaroille
  • Jälleenlaivauslupa: Singaporen kautta jälleenlaivattaville tavaroille
  • Varastolupa: tavaroille, jotka siirretään luvanvaraisiin varastoihin tai niistä pois
  • Maksut: hakemusmaksu 2,88 S$ lupaa kohden (luvat, joihin liittyy tulli tai GST); maksuton, kun tullia tai GST:tä ei kanneta

4. Asiakirjavaatimukset

Kaikissa lähetyksissä pakolliset asiakirjat:

  1. Lentorahtikirja tai konossementti (alkuperäinen tai sähköinen)
  2. Kauppalasku (englanniksi, suositus 3 kappaletta)
  3. Pakkausluettelo (yksityiskohtainen)
  4. Tullin lupa (sähköinen hyväksyntä TradeNetistä)

Lisäasiakirjat tarvittaessa:

  • Alkuperätodistus (tullietuuskohtelun hakemiseksi)
  • Tuonti- tai vientilisenssi (valvonnanalaisille tavaroille)
  • Terveys- tai kasvinterveystodistukset (elintarvikkeille, kasveille ja eläimille)
  • CITES-lupa (uhanalaisille lajeille)
  • Loppukäyttäjätodistus (strategisille tavaroille)
  • Vakuutustodistus (arvokkaille lähetyksille)
  • Vaarallisten aineiden ilmoitus (vaarallisille materiaaleille)

5. Vapaakauppa-alueiden (FTZ) menettelyt

  • Singaporen vapaakauppa-alueet: Airport Logistics Park (Changin lentoasema); Changi Airport Cargo Terminal; Keppel Distripark; Tanjong Pagar Terminal; Jurong Port
  • Tulliasiakirjoja ei vaadita: muiden kuin valvonnanalaisten tavaroiden jälleenlaivauksessa saman vapaakauppa-alueen sisällä (kauttakulkulentorahtikirjalla); kauttakulkutavaroilta, jotka viipyvät alueella enintään 45 päivää (meri) tai 21 päivää (ilma)
  • Lupa vaaditaan: tuontiin jälleenvientiä varten ilman varastointia; väliaikaiseen varastointiin ennen paikallista luovutusta; valvonnanalaisille tavaroille (myös vapaakauppa-alueella)
  • Strategisten tavaroiden valvonta: selvitystä ei vaadita strategisilta tavaroilta, jotka viipyvät vapaakauppa-alueella enintään 45 tai 21 päivää, lukuun ottamatta tiettyjä arkaluonteisia nimikkeitä (SGCR:n neljäs ja viides liite) ja tavaroita, joilla on joukkotuhoaseisiin liittyvä käyttötarkoitus (catch-all)

B. Verotus ja tullien laskenta

1. Tullit

  • Yleinen rakenne: Singapore on käytännössä vapaasatama, ja 99,96 % tullinimikkeistä on tullittomia (0 %)
  • Tullinalaiset tavarat: vain 4 tuoteryhmää: alkoholijuomat (olut, viini, väkevät juomat, sake); tupakkatuotteet (savukkeet, sikarit, muu tupakka); moottoriajoneuvot (henkilöautot, moottoripyörät, hyötyajoneuvot); öljytuotteet (moottoribensiini, diesel, polttoöljy)
Tullinalaiset tavaratTulli
Olut16 S$ alkoholilitralta
Viini ja väkevät juomat88–108 S$ alkoholilitralta
Savukkeet442 S$ / 1 000 savuketta, lisäksi valmistevero
Muu tupakka437–483 S$ kilolta
MoottoriajoneuvotRekisteröintimaksu ja lisärekisteröintimaksu (Additional Registration Fee, ARF) 100–220 %; valmistevero 20 %
Bensiini7,90 S$ litralta
Diesel2,50 S$ litralta
  • Korkein tulli: 367,88 % (tietyt alkoholituotteet)
  • Yksinkertainen keskimääräinen tulli: 0,06 %
  • Kauppapainotettu keskimääräinen tulli: 0 %

2. Goods and Services Tax (GST, tavara- ja palveluvero)

  • Yleinen verokanta: 9 % (voimassa vuodesta 2024)
  • Nollaverokanta: vienti ja kansainväliset palvelut
  • Verosta vapautettu: rahoituspalvelut ja asuinkiinteistöt
  • Tuonnin GST: maksetaan tulliselvityksen yhteydessä
  • Import GST Deferment Scheme (IGDS): hyväksyttyjen yritysten käytettävissä
  • Merkittävä muutos: vuodesta 2023 GST on koskenut myös ulkomaisilta myyjiltä ostettuja vähäarvoisia tavaroita (enintään 400 S$)

3. Muut verot

  • Valmisteverot: alkoholi, tupakka, öljytuotteet ja moottoriajoneuvot
  • Hiilivero: 25 S$ tonnilta vuosina 2024–2025 ja 45 S$ tonnilta vuosina 2026–2027 (vuoteen 2023 asti 5 S$)
  • Ei kanneta: ei myyntiveroa eikä luovutusvoittoveroa; GST on ainoa yleinen kulutusvero

C. Erityisjärjestelyt ja luvat

1. TradeFIRST (Trade Facilitation and Integrated Risk-based System)

  • Riskinarviointikehys kaikille kaupan toimijoille
  • Edut riippuvat vaatimustenmukaisuuden tasosta: yksinkertaistetut menettelyt ja vähemmän tarkastuksia
  • Haetaan Singapore Customsilta

2. Secure Trade Partnership (STP) ja STP-Plus

  • Singaporen valtuutetun talouden toimijan (AEO) ohjelma
  • STP: toimitusketjun turvallisuuden perussertifiointi
  • STP-Plus: laajennettu sertifiointi, johon liittyy vastavuoroinen tunnustaminen
  • Edut: vähemmän tarkastuksia, etusija käsittelyssä ja kansainvälinen tunnustus

3. Tullivarastojärjestelyt

  • Licensed Warehouse Scheme: tullinalaisille tavaroille (alkoholi, tupakka, öljytuotteet); tullin maksu lykkääntyy, kunnes tavarat luovutetaan; varastointiaika enintään 12 kuukautta
  • Zero-GST Warehouse Scheme: tullittomille tavaroille; tuontitavaroiden GST:n kanto keskeytetään; jälleenvientiä tai jatkojalostusta varten

4. Valmistusteollisuuden järjestelyt

  • Excise Factory Scheme: tullinalaisten tavaroiden valmistajille; raaka-aineiden valmisteverojen kanto keskeytetään; säännölliset raportointivaatimukset
  • Industrial Exemption Factory Scheme: valmistajille, jotka käyttävät tullinalaisia tavaroita raaka-aineina; vapautus tuotantopanosten tullista; edellyttää tarkkaa kirjanpitoa

5. Strategisen kaupan järjestelyt

  • Strategic Trade Schemen koontilupa (bulk permit): strategisilla tavaroilla säännöllisesti kauppaa käyville; yksinkertaistettu lupamenettely useille lähetyksille; voimassa enintään 2 vuotta

D. Toimialakohtainen sääntely

1. Elintarvikkeet (Singapore Food Agency, SFA)

  • Ennakkohyväksyntä: vaaditaan kaikessa elintarvikkeiden tuonnissa
  • Lupaluokat: liha ja lihatuotteet; kala ja äyriäiset; hedelmät ja vihannekset; jalostetut elintarvikkeet; munat ja munatuotteet
  • Terveystodistukset: vaaditaan alkuperämaasta
  • Merkintävaatimukset: tuotteen nimi, ainesosaluettelo, allergeenitiedot ja viimeinen käyttöpäivä
  • Hyväksytyt lähteet: vain SFA:n akkreditoimista laitoksista

2. Eläimet, linnut ja kasvit (AVS/NParks)

  • Tuontiluvat: vaaditaan kaikille eläville eläimille, linnuille ja kasveille
  • Karanteenivaatimukset: vaihtelevat lajin ja alkuperän mukaan
  • Eläinlääkinnälliset ehdot: perustuvat alkuperämaan tautitilanteeseen
  • Akvaariokalat: erityiset sertifiointivaatimukset

3. Aseet ja räjähteet (Police Licensing & Regulatory Department)

  • Kaksi lupaa vaaditaan: tuonti- ja vientilupa
  • Jälleenlaivaus: sekä tuonti- että vientilupa tarvitaan myös jälleenlaivauksessa
  • Hakeminen: TradeNetin tai GoBusiness-portaalin kautta
  • Loppukäyttäjätodistus: voidaan vaatia

4. Vaaralliset aineet (CAAS lentokuljetuksissa)

  • Vaarallisten aineiden lupa: vaaditaan CAAS:lta
  • Hakeminen: 7 arkipäivää ennen lähetystä
  • ICAOn tekniset ohjeet (Technical Instructions): edellytetään täyttä noudattamista
  • Poikkeamista ilmoittaminen: 24 tunnin kuluessa

5. Strategiset tavarat (Strategic Goods (Control) Act)

  • Valvontaluettelo: nimikkeet, joilla on sotilaallisia tai joukkotuhoaseisiin liittyviä käyttötarkoituksia
  • Lupa vaaditaan: vientiin, jälleenlaivaukseen ja kauttakulkuun
  • Catch-all-lauseke: koskee tavaroita, joilla on joukkotuhoaseisiin liittyvä käyttötarkoitus, vaikka ne eivät olisi luettelossa
  • Loppukäyttäjän varmentaminen: vaaditaan arkaluonteisissa kohdemaissa
  • Asiakirjojen säilytys: vähintään 5 vuotta

6. Farmaseuttiset tuotteet (Health Sciences Authority)

  • Tuoterekisteröinti: vaaditaan kaikilta lääkevalmisteilta
  • Hyvät jakelutavat: GDP-sertifiointi
  • Luvan saaneet maahantuojat: voimassa oleva maahantuojan lupa vaaditaan
  • Kliinisten tutkimusten materiaalit: erityinen hyväksymismenettely

E. Arvonmääritys, alkuperä ja asiakirjat

1. Tullausarvon määritys

  • WTO:n arvonmääritysmenetelmä: perustuu kauppa-arvoon
  • Lisättävät erät: välityspalkkiot, ostajan toimittamat tuotantopanokset (assists), rojaltit ja lisenssimaksut
  • Valuuttamuunnos: MAS:n viitekurssit
  • Etuyhteysliiketoimet: markkinaehtoisuus on osoitettava

2. Alkuperäsäännöt

  • Etuuskohteluun oikeuttava alkuperä: Singaporen 27 vapaakauppasopimuksen mukaisesti
  • Alkuperäkriteerit: kokonaan tuotettu (luonnontuotteet); olennainen muutos (vaadittu arvo-osuus tai tullinimikkeen muutos); tiettyjä tuotteita koskevat erityiset valmistusmenetelmäsäännöt
  • Alkuperäasiakirjat: etuuskohteluun oikeuttava alkuperätodistus (Preferential Certificate of Origin, PCO); alkuperäilmoitus (oma vakuutus); kolmannen osapuolen sertifiointi hyväksytään

3. Alkuperätodistusten tyypit

  • Yleinen alkuperätodistus: muuhun kuin etuuskohtelukauppaan
  • ASEAN Form D: ASEANin vapaakauppasopimuksen etuuksiin
  • Form A: GSP-etuuksiin
  • Sopimuskohtaiset lomakkeet: yksittäisille vapaakauppakumppaneille

F. Vaatimustenmukaisuus ja valvonta

1. Jälkitarkastus

  • Riskiperusteinen valinta: TradeFIRST-kehyksen avulla
  • Tarkastuksen painopisteet: arvonmäärityksen oikeellisuus; tullinimikkeen oikeellisuus; alkuperää koskevat vaatimukset; GST-ilmoitukset; strategisia tavaroita koskevien sääntöjen noudattaminen

2. Rikkomukset ja seuraamukset

  • Arvon ilmoittaminen liian alhaiseksi: seuraamus enintään 3 kertaa vältetyn tullin määrä
  • Väärä ilmoitus: sakko enintään 10 000 S$ tai vankeus
  • Salakuljetus: sakko enintään 10 000 S$ ja lisäksi 3 kertaa tullin määrä
  • Strategisia tavaroita koskevat rikkomukset: sakko enintään 100 000 S$ tai vankeus
  • Voluntary Disclosure Programme: lievemmät seuraamukset oma-aloitteisesta ilmoittamisesta

3. Muutoksenhaku

  • Oikaisuvaatimus tullin pääjohtajalle (Director-General of Customs) 30 päivän kuluessa
  • Valitus valtiovarainministerille
  • Laillisuusvalvonta ylioikeudessa (High Court)

Lähteet: Singapore Customs (Customs Act) · CAAS eAIP (tullivaatimukset) · Maailmanpankin WITS-maaprofiili · WITS-tilannekatsaus · Bank of Scotland International Trade Portal

05 · Sopimukset

Kauppasopimusverkosto

A. Monenväliset sopimukset

  • WTO:n jäsen: vuodesta 1995
  • ASEANin vapaakauppa-alue (AFTA): 9 muun ASEAN-jäsenmaan kanssa
  • ASEAN+1-vapaakauppasopimukset: Kiinan, Korean, Japanin, Intian sekä Australian ja Uuden-Seelannin kanssa
  • Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP): maailman suurin vapaakauppasopimus (2020)
  • Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP): 11 maata

B. Kahdenväliset vapaakauppasopimukset (27 voimassa)

KumppaniSopimusVuosi
YhdysvallatUSSFTA2004
KiinaCSFTA2009, päivitetty 2019
IntiaCECA2005
JapaniJSEPA2002
Etelä-KoreaKSFTA2006
AustraliaSAFTA2003
Uusi-SeelantiANZSCEP2001
Euroopan unioniEUSFTA2019
Yhdistynyt kuningaskuntaUKSFTA2021
TurkkiTRSFTA2017

C. Digitaalitalouden sopimukset

  • Chile, Uusi-Seelanti: Digital Economy Partnership Agreement (DEPA)
  • Australia: SADEA (2020)
  • Yhdistynyt kuningaskunta: UKSDEA (2022)
  • Etelä-Korea: KOSDEA (2023)

D. Investointisopimukset

  • Investointisuojasopimukset (Investment Guarantee Agreements, IGA): yli 80
  • Kaksinkertaisen verotuksen välttämistä koskevat sopimukset: yli 90 maata

Lähde: Bank of Scotland International Trade Portal

06 · Infrastruktuuri

Keskeinen kauppainfrastruktuuri

A. Satamat

PSA Singapore (maailman suurin jälleenlaivauskeskus)

  • Kokonaisliikenne: 39,0 miljoonaa TEU:ta (2023)
  • Konttikapasiteetti: 50 miljoonaa TEU:ta vuoteen 2040 mennessä (Tuas Mega Port)
  • Tuas Mega Port -hanke: vaihe 1 on käytössä, kapasiteetti 21 miljoonaa TEU:ta; valmistuu kokonaan vuoteen 2040 mennessä, kapasiteetti 65 miljoonaa TEU:ta; automatisoidut ja älykkäät satamatoiminnot

Jurong Port

  • Liikennemäärä: 15 miljoonaa tonnia
  • Erikoistuminen: irtolasti ja kappaletavara
  • Kapasiteetti: 20 000 aluskäyntiä vuodessa

B. Lentoasema

Singaporen Changin lentoasema

  • Rahtiliikenne: 1,86 miljoonaa tonnia (2023)
  • Rahtikapasiteetti: 3 miljoonaa tonnia vuodessa
  • Lentorahtiterminaalit: 5
  • Airport Logistics Park (ALPS): 26 hehtaarin vapaakauppa-alue
  • Lentoyhtiöt: yli 100 lentoyhtiötä, yhteydet yli 400 kaupunkiin

C. Vapaakauppa-alueet

  • Lentoaseman vapaakauppa-alue: Changi Airport Cargo Terminal Complex
  • Merenkulun vapaakauppa-alueet: 7 aluetta, muun muassa Keppel, Tanjong Pagar ja Jurong Port
  • Edut: toiminta vuorokauden ympäri, vähäinen asiakirjatarve ja tullittomuus jälleenlaivauksessa

D. Teollisuusalueet

  • Jurong Island: 3 200 hehtaarin petrokemian keskus
  • One-North: 200 hehtaarin teknologia- ja T&K-keskus
  • Seletar Aerospace Park: ilmailuteollisuuden valmistuksen ja MRO-toiminnan (huolto, korjaus ja peruskorjaus) keskus
  • Tuas Biomedical Park: lääkevalmistus

Lähde: CAAS eAIP (tullivaatimukset)

07 · Trendit

Nousevat trendit ja tuleva kehitys

A. Digitaalitalouden kasvu

  • Digitaalitalouden sopimukset: laajeneva verkosto
  • Verkkokauppa: 25 % vuosikasvu
  • Kaupan digitalisaatio: lohkoketjut kaupan rahoituksessa
  • Kansallinen kauppa-alusta: Networked Trade Platform (NTP) kaupan digitalisointiin päästä päähän

B. Vihreän talouden aloitteet

  • Singapore Green Plan 2030: kestävyystavoitteet
  • Hiilivero: nousee tasolle 50–80 S$ vuoteen 2030 mennessä
  • Vihreä rahoitus: 100 miljardin dollarin tavoite vihreälle rahoitukselle
  • Kestävä lentoliikenne: kestävän lentopolttoaineen (SAF) 1 %:n käyttötavoite vuodelle 2025

C. Kehittynyt valmistusteollisuus

  • Teollisuus 4.0: älytehdashankkeet
  • Puolijohdealan kasvu: uusia piikiekkotehtaita
  • Biologiset lääkkeet: kapasiteetti kasvaa
  • Ilmailualan MRO: moottorihuoltopalvelut kasvavat

D. Alueellinen yhdentyminen

  • RCEP:n toimeenpano: kauppa Aasian kanssa laajenee
  • CPTPP:hen liittyminen: uusia jäseniä liittymässä
  • ASEANin digitaalinen yhdentyminen: alueellinen verkkokauppa
  • Intia–Lähi-itä–Eurooppa-käytävä: uusia kauppareittejä

E. Toimitusketjujen häiriönsietokyky

  • Kriittisten solmukohtien strategia: välttämättömien tarvikkeiden saannin turvaaminen
  • Ruokaturva: ”30 by 30” -tavoite (30 % ravitsemustarpeesta vuoteen 2030 mennessä)
  • Lääkehuollon turvaaminen: välttämättömien lääkkeiden varmuusvarastointi
  • Satamatoiminnan hajauttaminen: Tuas Mega Port -hanke
08 · Yhteystiedot

Keskeiset yhteystiedot ja lähteet

A. Viranomaiset

  1. Singapore Customs: customs.gov.sg · Puhelin +65 6355 2000 · Sähköposti customs_feedback@customs.gov.sg · 55 Newton Road, #06-00 Revenue House, Singapore 307987
  2. Enterprise Singapore: enterprisesg.gov.sg · Kaupan edistäminen ja yritysten kehittäminen
  3. Singapore Food Agency (SFA): sfa.gov.sg · Elintarvikkeiden tuonnin ja viennin sääntely
  4. Immigration & Checkpoints Authority (ICA): ica.gov.sg · Rajanylityspaikkojen toiminta ja rahdin selvitys

B. Elinkeinoelämän järjestöt

  1. Singapore Business Federation (SBF): sbf.org.sg
  2. Singapore Manufacturing Federation (SMF): smfederation.org.sg
  3. Singapore Logistics Association (SLA): sla.org.sg
  4. Singapore Chemical Industry Council (SCIC): scic.sg

C. Digitaaliset alustat

  1. TradeNet: kaupan ilmoitusjärjestelmä
  2. Networked Trade Platform (NTP): koko kauppaketjun kattava ekosysteemi
  3. GoBusiness: lupaportaali
  4. eSOMS: vaarallisten aineiden lupahakemukset

D. Käytännön ohjeita kaupan toimijoille

Singaporeen vieville

  1. Käytä TradeNetiä: kaikki ilmoitukset tehdään sähköisesti
  2. Tarkista valvonnanalaiset tavarat: varmista, tarvitaanko lupia
  3. GST-rekisteröinti: suuria määriä vieville
  4. Asiakirjat: säilytä täydelliset tiedot 5 vuoden ajan
  5. Vapaakauppa-alueiden hyödyntäminen: harkitse vapaakauppa-aluetta jälleenlaivaukseen

Singaporesta tuoville

  1. Alkuperätodistus: hyödynnä vapaakauppasopimusten etuudet
  2. Laatustandardit: täytä Singaporen standardit
  3. Maksuehdot: kilpailukykyisiä ja turvallisia vaihtoehtoja
  4. Logistiikka: käytettävissä on maailmanluokan infrastruktuuri

Lähteet: Singapore Customs (Customs Act) · CAAS eAIP (tullivaatimukset)

09 · Strateginen asema

Taloudellinen vaikutus ja strateginen asema

A. Kauppataseen dynamiikka

  • Rakenteellinen ylijäämä: kauppatase on jatkuvasti ylijäämäinen
  • Jälleenviennin keskus: 40–50 % kaupasta on jälleenvientiä
  • Palvelutaseen ylijäämä: vahvat rahoitus- ja kuljetuspalvelut
  • Häiriönsietokyky: nopea toipuminen globaaleista sokeista

B. Maailmanlaajuinen strateginen merkitys

  1. Satamakeskus: maailman suurin jälleenlaivauskeskus
  2. Jalostuskeskus: maailman 5. suurin jalostuskeskus
  3. Ilmailualan MRO: maailman 3. suurin MRO-keskus
  4. Finanssikeskus: maailman 4. suurin valuuttakaupan keskus
  5. Puolijohdevalmistus: 10 % maailman piikiekkotehtaiden kapasiteetista

C. Kilpailukykymittarit

MittariSijoitus
Ease of Doing Business (Maailmanpankki, 2019)2. maailmassa
Logistics Performance Index (Maailmanpankki, 2016)5. maailmassa
Global Competitiveness (WEF)1. Aasiassa, 2. maailmassa
Corruption Perception3. vähiten korruptoitunut maailmassa

D. Haasteet

  1. Pienet kotimarkkinat: riippuvuus ulkoisesta kysynnästä
  2. Ikääntyvä väestö: työvoiman saatavuus rajallista
  3. Geopoliittiset riskit: Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset jännitteet
  4. Kilpailu: alueen satamien välinen kilpailu
  5. Maa-alan rajallisuus: fyysinen laajentuminen on rajallista

E. Mahdollisuudet

  1. Digitaalitalous: ASEANin digitaalinen kasvu
  2. Vihreä talous: päästökauppa ja kestävä rahoitus
  3. Toimitusketjujen hajauttaminen: yritykset siirtävät toimintojaan Kiinasta
  4. Infrastruktuurin rahoitus: Aasian infrastruktuuritarpeet
  5. Innovaatiot: T&K ja teknologiajohtajuus

Lähde: WITS-tilannekatsaus

Yhteenveto

Yhteenveto Singaporen kaupan ominaispiirteistä

  1. Maailmankaupan keskus: maailman kaupasta riippuvaisin talous (325 % BKT:stä)
  2. Välityskauppaan nojaava talous: 40–50 % kaupasta on jälleenvientiä
  3. Strateginen sijainti: Kaakkois-Aasian laivareittien ytimessä
  4. Maailmanluokan infrastruktuuri: Tuas Mega Port ja Changin lentoasema
  5. Vapaakaupan puolestapuhuja: 27 vapaakauppasopimusta ja yli 80 investointisopimusta
  6. Kehittyneet digitaaliset järjestelmät: TradeNet (maailman ensimmäinen yhden luukun järjestelmä)
  7. Lähes olemattomat tullit: 99,96 % tuotteista on tullittomia (0 %)
  8. Huippuluokan valmistusteollisuus: puolijohteet, lääkkeet ja petrokemian tuotteet
  9. Palvelualojen suurvalta: rahoitus-, kuljetus- ja liike-elämän palvelut
  10. Häiriönsietokyky ja sopeutumiskyky: talouden jatkuva uudistaminen

Singapore on maailman kauppaintensiivisin talous, joka nojaa strategiseen sijaintiin, maailmanluokan infrastruktuuriin ja horjumattomaan sitoutumiseen vapaakauppaan. Jälleenlaivauksen, öljynjalostuksen, elektroniikan valmistuksen ja rahoituspalvelujen globaalina keskuksena kaupunkivaltion merkitys maailmankaupassa on moninkertainen sen kokoon nähden. Kehittyneet digitaaliset järjestelmät (TradeNet), laaja vapaakauppasopimusten verkosto ja lähes olemattomat tullit tekevät siitä yhden maailman yritysystävällisimmistä kauppaympäristöistä. Singaporen kaupan menestys riippuu jatkossa siitä, miten se selviytyy geopoliittisista jännitteistä, säilyttää teknologisen johtoasemansa ja sopeutuu maailmantalouden muutoksiin samalla, kun se vahvistaa asemaansa Aasian johtavana kauppa- ja logistiikkakeskuksena.

Tarvitsetko tarkempia tietoja? Jos tarvitset lisätietoja tai sinulla on jokin tietty markkinatietoa koskeva kysymys, ota meihin yhteyttä.

Käytkö kauppaa Singaporen kanssa?

Kerro meille tuotteistasi ja suunnitelmistasi. Vastaamme yleensä yhden arkipäivän kuluessa.